Plánujete dovolenku na rok 2024? Toto sú top destinácie

27. novembra 2023
Mongolsko, BUBO

Uvažujete nad dovolenkou ako vianočným darčekom pre blízkych? Kam však zamieriť v roku 2024? Svetové cestovateľské trendy sa menia a niektoré tipy vás možno prekvapia.

Chcete sa počas zimy zohriať v exotike či už teraz si naplánovať cestovateľské leto? Nový rok sa nezadržateľne blíži a dovolenka je ten najlepší spôsob, ako si ho spestriť.

Tipy na lacné krajiny

Pokiaľ si chcete užiť dovolenku tam, kde neminiete veľa peňazí, zamierte na zájazd do Egypta. CNN píše o destinácii ako o super lacnom tipe. Vydáte sa po stopách faraónov, pozriete si najkrajšie historické pamiatky a popri kúpaní sa v Červenom mori sa môžete previezť tradičnou felukou na Níle.

Lonely Planet zase dáva do popredia netradičnú dovolenku v Nikarague. S týmto tipom súhlasí aj najscestovanejší Slovák Ľuboš Fellner. „Tropická krajina nie je známa iba ako banánová republika, ale nájdete tu ostrov Ometepe, čo je najväčší jazerný ostrov sveta,“ povedal smerom ku krajine.

Cestovná kancelária BUBO však vypichla iné tipy. Až prekvapivo lacné je poznávanie Maroka, kde nájdete najkrajšie mešity sveta a vysoké kopce Atlasu v kombinácii s dunami Sahary. Cenovo nesmierne dostupný je aj zájazd do Jordánska, kde sa vydáte po stopách Mojžiša a Ježiša, uvidíte div sveta Petra a budete sa vznášať v Mŕtvom mori – skutočne len za zopár drobných.

Maroko, BUBO
Maroko je krásne, farebné a lacné. FOTO: Damian Pastirčák, BUBO.

Odporúčané mestá

Do top 10 sa podľa Lonely Planet dostali aj Praha či Paríž ako klasické tipy, indonézska Jakarta zase ako nečakané odporúčanie. Zvíťazilo však, možno tiež nečakane, hlavné mesto Kene – Nairobi. S týmto výberom súhlasí aj BUBO.

„Ročne vypravujeme vyše 30 zájazdov do Kene a chodíme do národného parku Masai Mara, ktorý je známy okrem kmeňa Masajov aj tým, že práve tu prebieha najväčšia migrácia zveri na svete,“ priblížil Fellner.

Prekvapením je aj 6. miesto, na ktoré sa dostalo brazílske mesto Manaus. Mesto leží v Amazónii na najväčšej rieke sveta a nezaslúžene je obchádzané pri návšteve Brazílie. „Manaus je známy aj svojou operou, ale ponúka aj luxusné lodge. Minulý rok som ich osobne prešiel, a tak vieme odporučiť najlepšie safari v džungli. Všetky tieto mestá na našich zájazdoch navštevujeme,“ vysvetlil šéf BUBO.

Keňa, BUBO, cestovanie.
Safari zájazdy v Keni sú čoraz populárnejšie. FOTO: Marek Melúch, BUBO.

Krajiny, ktoré sú hitom

Rok 2024 má byť rokom Mongolska. Tamojšia vláda vyhlásila rok návštevy a ak chcú Slováci zamieriť sem, nebudú potrebovať žiadne víza. V Ulanbátare, najchladnejšom hlavnom meste sveta, nájdete osemposchodové nové múzeum dobyvateľa Džingischána a jeho gigantickú sochu. Zájazd do Mongolska vás však zavedie aj do najväčšej ázijskej púšte Gobi či zasneženého pohoria Altaj.


Mongolsko, BUBO Keňa, BUBO, cestovanie. Samarkand, Uzbekistan, BUBO

Vysoko sa vo výbere top krajín na návštevu dostalo Mexiko. Niet sa čomu čudovať. Živé a farebné ulice, úžasné pikantné jedlo, pyramídy Aztékov a Mayov ukryté v polopúšti či džungli alebo kúpanie sa v karibskom Cancúne. Dôvodov na dovolenku v Mexiku je skutočne veľa a mnohých prekvapí, že ide o nesmierne bezpečnú krajinu.

Exotickým tipom Lonely Planet je aj Uzbekistan, kde sa roky odohrávala rozprávka Hodvábnej cesty a dodnes tu nájdete veľkolepé mešity a nesmierne pohostinných domácich. Zájazd do Uzbekistanu sa oplatí.

Samarkand, Uzbekistan, BUBO
Samarkand v Uzbekistane patrí medzi najkrajšie ázijské mestá. FOTO: Tomáš Kubuš, BUBO.

Celoročné destinácie

Sú krajiny, pri ktorých nezáleží, kedy do nich vycestujete. Medzi celoročné destinácie sa po novom radí aj Island. Ešte nedávno trávili ľudia dovolenku na Islande len počas leta, čoraz lákavejšia je však Polárna žiara v zimných mesiacoch.

Hitom na rok 2024 je tiež zájazd Japonsko – Južná Kórea. Top sezónou je jar a kvitnutie sakúr, rovnako tu však môžete stráviť teplé leto či dopriať si zimnú lyžovačku.

Pestrý je tiež výber celoročných zájazdov do USA. Skvelým Silvestrom láka živý New York či horúce Miami. Počas ktoréhokoľvek mesiaca v roku sa však viete vybrať aj na západ USA a prebrázdiť najkrajšie kaňony sveta.

Island, BUBO
Mohutný islandský vodopád Skogafoss navštívite celoročne. FOTO: Robert Taraba, BUBO.

Topky Slovákov

Najobľúbenejšou dovolenkou Slovákov je podľa štatistík BUBO zájazd Thajsko, Malajzia, Singapur. Bangkok, Ayutthaya, najkrajšie more, ktoré preslávil James Bond a Leonardo Di Caprio, Penang, Kuala Lumpur a na záver Singapur – to všetko vás tu čaká.

Druhou topkou je Srí Lanka. Podobne ako Thajsko, ide o celoročnú destináciu. Samozrejmosťou je pri zájazde na Srí Lanku s BUBO slovenský sprievodca i päťhviezdičkové aerolínie. „Hlavný je však akčný poznávací program, kde medzi pagodami chodíme na bicykli a na kárach ťahanými volmi po domorodej dedinke,“ doplnil Fellner.

Srí Lanka, BUBO
Panenská príroda Srí Lanky a fenomén Sigiriya. FOTO: Martin Ferenčík, BUBO.

Čítajte ešte viac tipov v BUBO blogu Kam vycestovať v roku 2024.


Text: Viktor Háber / BUBO
Foto: Martin Ferenčík, Damian Pastirčák, Marek Melúch, Tomáš Kubuš, Robert Taraba

1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu