Skvelý výťažok 13. Charitatívneho aukčného salóna putuje na pomoc deťom a dospelým so špeciálnymi potrebami

25. novembra 2023
Charitatívny aukčný salón APPA

Umenie opätovne pomáhalo a rozdávalo radosť. Tentokrát vďaka 13. ročníku Charitatívneho aukčného salóna APPA.

Štyri deti a traja dospelí s telesným hendikepom už nemusia len snívať o finančne náročných rehabilitáciách, špeciálnych terapiách či drahých pomôckach. Celkovou vydraženou sumou 43.170 eur organizátori dokážu pomôcť siedmim príbehom, ale aj ďalším ľuďom v núdzi.

Živá aukcia výtvarných diel sa uskutočnila 22. novembra v priestoroch Slovenskej národnej galérie. Podujatie organizuje Asociácia pomoci postihnutým – APPA v spolupráci s Nadáciou ta3 a Aukčnou spoločnosťou Soga. Samotná atmosféra večera sa niesla v duchu nového heštegu #žijempreumenie. Galavečerom sprevádzala moderátorka Soňa Müllerová – patrónka podujatia, ktorá mala na sebe oblečené tričko s myšlienkou projektu. Aj jeho kúpou cez e-shop APPA podporíte deti a dospelých s telesným znevýhodnením.

Počas aukcie sa dražilo 61 diel od 47 popredných slovenských výtvarníkov. Autori opätovne venovali svoje výtvarné práce bez nároku na honorár s cieľom pomôcť členom Klubu APPA zlepšiť kvalitu života. S mnohými umelcami organizátorov spája už priateľské puto a vzájomná dôvera. Dražbu viedla licitátorka Nina Gažovičová, ktorá už trinásť rokov pomáha organizátorom aj odbornými radami. V ponuke aukcie boli zastúpené všetky žánre výtvarného umenia v rôznom cenovom rozpätí. Nechýbali ani zberateľské a investičné diela. 

Atmosféra počas dražby bola napínavá, miestami odľahčená vtipom zo strany licitátorky.  Medzi šesť najvyššie vydražených diel sa zaradilo: dielo Goethe Romana Ondaka, ktoré sa vydražilo za 8.000 eur, dielo Na love od Andreja Dúbravského za 4.400 eur, dielo Aj tu bol Antonioni (pozdrav Julianovi Schnabelovi) od Svetozára Ilavského za 2.600 eur, dielo Company 2 – Zo série: Plastic People od Márie Švarbovej za 2.500 eur, dielo Ocotillo Lovers od Kataríny Janečkovej Walshe a dielo Asymptote od Evelyn Benčičovej, obe rovnako za 1.800 eur.

Charitatívny aukčný salón APPA Charitatívny aukčný salón APPA Charitatívny aukčný salón APPA

Symbolický šek si z rúk organizátorov prevzal zástupca tohtoročných podporených Martin Prokeš. Vďaka štedrosti dražiteľov sa jeho túžba po elektrickom pohone na vozík stala skutočnosťou. Financie ďalšie rodiny využijú na úhradu rehabilitácií či liečby kmeňovými bunkami. Po naplnení ich potrieb bude zvyšok výťažku použitý na pomoc ďalším členom Klubu APPA, v ktorom je registrovaných viac ako 1100 ľudí s hendikepom. V rámci hudobného programu aukcie vystúpila slovenská formácia Buy Her Sugar. Nechýbala záverečná tombola s hodnotnými cenami od partnerov podujatia. 

Už druhý rok bolo podujatie kombináciou živej a online aukcie. Aukčná spoločnosť Soga poskytla svoj portál na online dražbu, ktorá prebiehala od 14. do 21. novembra. Dražené diela si mohli záujemcovia pozrieť počas výstavy v termíne od 14. do 21. novembra v priestoroch Pradiarne 1900. 15. novembra sa uskutočnila komentovaná prehliadka výtvarných diel, v rámci ktorej sprievodným slovom sprevádzala Nina Gažovičová.

Ďakujeme všetkým, ktorí sa pričinili k úspechu charitatívneho aukčného salóna. V prvom rade umelcom a ich rodinám, ktorí nám venovali svoje diela. Bez ich podpory by sa aukcia nikdy nemohla uskutočniť. Naše poďakovanie patrí aj partnerom, ktorí pomáhajú zvládnuť a znížiť náklady s organizáciou tohto podujatia. Ďakujeme Televízii ta3 a Nadácii ta3 za spoluprácu, vďaka ktorej aukcia získala možnosť predstaviť sa aj na televíznej obrazovke.


Text a foto: Charitatívny aukčný salón

1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu