Tipy, ako doma pracovať s textíliami

2. októbra 2023
Textílie Mobelix

Nič nedokáže vytvoriť kúzlo domova tak ako bytový textil. Môžete ním podčiarknuť zvolený štýl, upozorniť na aktuálnu sezónu alebo dodať dlho stagnujúcemu interiéru prvok oživenia. Inšpirujte sa našimi tipmi.

Zariaďujete nové bývanie, alebo len hľadáte nejaký nápad na oživenie svojho domova? Skúste niektorý z top trendov či štýlov, ktorý momentálne kraľuje v interiérovom svete – či už je to monochromatický dizajn, boho štýl alebo cocooning bývanie. Hľadáte inšpiráciu pre sezónnu premenu? Potom ju možno nájdete v ucelených sezónnych kolekciách textilných doplnkov a dekorácií.

Textílie Mobelix
Frontal Ansicht von Bett ohne Holzrahmen

Predstavujeme vám niekoľko druhov textilných kúskov, ale i tipy, ako s nimi pracovať a kde ich použiť.

Dekoračné vankúše a plédy

V súčasnosti patria asi medzi najobľúbenejšie textilné prvky, s ktorými kúzlia profesionálni dizajnéri, ale aj vplyvní influenceri na sociálnych sieťach. Dodajú osobitosť a wow efekt pohovke, ušiaku, rovnako ako závesnému kreslu či posteli. Nemajú len estetickú funkciu, ale samozrejme aj praktickú. Postarajú sa o komfort a plédy navyše zahrejú. Takáto pletená deka len tak ledabolo prehodená cez opierku pôsobí ležérnym dojmom a akoby ,,hovorí” – tu býva niekto, kto sa vyzná.

Textílie Mobelix

Koberce a závesy

Zútulnia každý kút domova. Pokiaľ nedáte dopustiť na praktickosť pevných podláh, využitie kusových kobercov je skvelý spôsob, ako zababušiť interiér aspoň na zimu. Mäkké koberce izolujú chlad od podlahy a navyše dodajú šmrnc obývacej izbe, napríklad pod konferenčným stolíkom alebo pred kreslom. V jedálni nájdu svoje miesto pod jedálenským stolom a v spálni vedľa postele. V lete ich môžete vymeniť za jutové a tkané varianty. Závesy zase v lete tienia, v zime bránia úniku tepla cez okná. V zatemňovacom prevedení navyše zaistia ničím nerušený spánok.

Textílie Mobelix

Textil do jedálne

Obrusy už sú tak trochu pasé, môže za to príchod minimalizmu. Jedáleň ale bez obáv vyšperkujte bavlnenými behúňmi, ľanovými obrúskami, jutovým či koženkovým prestieraním a nesmieme zabudnúť ani na podsedáky. Pohodlné sedacie vankúše môžete navyše využiť aj na podlahe. Chcete, aby vaša jedáleň vyzerala počas zimy naozaj dokonale? Nie je nič viac „cool“ ako kožušina na jedálenskej stoličke či lavici.

Textílie Mobelix

Aké textílie zvoliť na jeseň a v zime?

Jednoznačne tie, ktoré sú aktuálne trendy, ako je menčester, buklé, ženilka alebo tuftované vzory. Sú totiž príjemne mäkké, huňaté a na zimu teda ako stvorené. Doplňte ich samozrejme kožušinami, kobercami s vysokým vlasom a plyšovými plédmi. Kľúčom k úspechu je aj vrstvenie!


Text a foto: Möbelix

1/1
Zavrieť reklamu