Tipy, ako rozvoňať svoj domov

13. marca 2023
Sviečky v kúpeľni, Mobelix

Každý asi chce, aby mu po príchode domov príjemne rozvoniaval interiér. Niekomu stačí vôňa čistoty a čerstvého vzduchu, no mnohí si doprajú ešte ďalšie špeciálne zdroje vône – či už sú to vonné oleje, spreje alebo sviečky.

Nič nedokáže lepšie podčiarknuť dokonalú atmosféru v útulne a štýlovo zariadenom obydlí ako osvetlenie a spomínaná interiérová vôňa.

Oboje naraz vám zaistia sviečky s vonnými esenciami. Pokiaľ radi relaxujete v obývačke či spálni budú pre vás tie pravé. Nezabúdajte však pri pálení sviečok poriadne vetrať, aby ste doplnili kyslík a zbavili sa prípadných splodín z horenia.

Sviečky Mobelix.
Pri pálení sviečok nezabudnite poriadne vetrať, aby ste doplnili kyslík a zbavili sa prípadných splodín z horenia. Foto: Möbelix.

Vedeli ste, že čuch je najindividuálnejším zo všetkých zmyslov? Preto každému vonia niečo iné – vôňa, ktorú jeden zbožňuje, môže byť inému nepríjemná. Vôňa má tiež schopnosť vyvolávať v nás spomienky. Často si ju totiž spájame so zážitkami, pre ktoré bola typická. V spoločnosti tiež existujú takzvaní hypersenzitívni jedinci, ktorí môžu vône, rovnako ako iné vnemy, cítiť intenzívnejšie ako ostatní. Takí ľudia dávajú spravidla prednosť jemnejším, prírodným tónom, ako sú kvety alebo bylinky.

Vonné tyčinky, Mobelix

Vedeli ste, že čuch je najindividuálnejším zo všetkých zmyslov? Foto: Möbelix.

Difuzéry

Difuzéry sú skvelý spôsob, ako prevoňať domov aj bez otvoreného ohňa. Ak teda sviečkam nefandíte, môžete siahnuť po dizajnových fľaštičkách, ktoré nielenže vydávajú vôňu, ale navyše plnia aj funkciu estetickej dekorácie. Vonná tekutina vo fľaštičke vsiakne a stúpa po bambusových tyčinkách – jej množstvom ovplyvníte, aká intenzívna vôňa bude.

Ak ste skôr priaznivci moderných technológií, budú vám viac vyhovovať elektronické difuzéry, ktoré vytvárajú a v pravidelných intervaloch vypúšťajú jemnú hmlu obsahujúcu esencie z vonných olejov. Máte tak plnú kontrolu nad tým, aká vôňa sa bude niesť priestorom nasledujúcich pár hodín.

Difúzor, Mobelix
Difuzéry sú skvelý spôsob, ako prevoňať domov aj bez otvoreného ohňa. Foto: Möbelix.

Domáca aromaterapia

Zdroje príjemných, prírodných vôní si môžete dokonca vyrobiť sami. Milujete dlhé kúpele v horúcej vani? Potom si skúste vytvoriť domáce šumivé bomby do kúpeľa. Výhodou je, že si ich namiešate úplne podľa svojho vkusu, a to z bežne dostupných ingrediencií a za pár korún.

Kúpeľňa, Mobelix
Zdroje príjemných, prírodných vôní si môžete dokonca vyrobiť sami. Foto: Möbelix.

Pokiaľ ste skôr fanúšik vonných sviečok, urobte si svoje vlastné zo sójového vosku, s ktorým sa doma skvele pracuje. Jednoducho si môžete doma namiešať aj vlastný osviežovač vzduchu. Stačí do rozprašovača naliať destilovanú vodu a pridať pár kvapiek obľúbeného esenciálneho oleja. Pred použitím potom obsah vždy starostlivo pretrepte. Silná vôňa prebije snáď každý pach a má dezinfekčné účinky.


Text a foto: Möbelix

1/1
Zavrieť reklamu