Top 10 vecí severného Maďarska – nenechajte si ich ujsť!

30. apríla 2013
Maďarské kúpele. Foto: Archív Magyar Turizmus ZRT., Budapešť

Hneď za našimi južnými hranicami sa rozprestiera krajina, ktorá je slovenským dovolenkárom trochu menej známa v porovnaní so západnejšími susedmi. Je to škoda, pretože severné Maďarsko dokáže učarovať najrôznorodejšej skupine návštevníkov. Neveríte?

Z každého rožka troška

Sever Maďarska prináša pestrú ponuku, z ktorej si môžete namixovať tú najrozmanitejšiu zmes zážitkov. Táto oblasť sa pýši najvyšším vrchom krajiny a množstvom turistických trás, takže sa nemusíte báť o svoju figúru ani počas dovolenky. Kulinárske špeciality budú rozmaznávať vaše chuťové poháriky a vynikajúce domáce sladkasté biele a červené vína doplnia pestrú paletu chutí. Nezabudnite ani na kultúru – nájdete tu pamiatky UNESCO či staré priemyselné mestečká, v ktorých akoby sa zastavil čas. A keď sa rozhodnete zregenerovať príjemne unavené telo, nebudete si vedieť vybrať zo širokej wellness ponuky.

Jednoducho, severné Maďarsko je aktívny relax, nekonečné wellness, očarujúca kultúra a to najlepšie víno.

TOP 10 v severnom Maďarsku

1. Historické mesto Eger

Eger vás úplne vytrhne z nášho „moderného” sveta. Toto historické mesto je v očiach Maďarov symbolom hrdinstva, statočnosti, vytrvalosti a lásky k vlasti. Do pozornosti dávame hrad, turecké pamiatky – minaret, kúpele, romantické kľukaté uličky a biskupský pivničný systém – mesto pod mestom. Mesto môžete spoznávať aj na bicykli.

Historiské mesto Eger. Foto: Archív Magyar Turizmus ZRT., Budapešť
Historiské mesto Eger. Foto: Archív Magyar Turizmus ZRT., Budapešť

2. Jaskynné kúpele v Miskolctapolca

Európskou raritou je ojedinelý systém jaskýň s teplou krasovou vodou v Miskolctapolca. Teplota vody dosahuje 30 –35 °C, je bohatá na minerálne látky a svojou klímou pripomína osviežujúce tropické podnebie. Už ste niekedy plávali v jaskyni? Ak áno, tak viete, že to je úžasný zážitok a ak ste ešte nemali tú česť, cestu do Miskolctapolca by ste si mali určite naplánovať. Neoľutujete.

Centrum Miskolca. Foto: Archív Magyar Turizmus ZRT., Budapešť
Centrum Miskolca. Foto: Archív Magyar Turizmus ZRT., Budapešť

3. Egerské a tokajské vinohradnícke oblasti

Vo víne je pravda a v severnom Maďarsku je pravda na dosah. Dá sa povedať, že mesto Eger je kolískou vín – vinárstvo tu má už takmer tisícročnú tradíciu. Návštevníci sem prichádzajú na festivaly spojené s ochutnávkou vín a vyhľadávajú vínne pivnice vyhĺbené do ryolitového tufu a čárdy v Údolí krásnych žien (Szépasszonyvölgy). Tokaj je známy svojou sústavou pivníc vybudovaných v podzemí dnešného centra mesta. Najvýznamnejšou je Rákócziho pivnica, v ktorej bol podľa legendy v roku 1527 Ján Zápoľský zvolený za kráľa.

Tokaj. Foto: Archív Magyar Turizmus ZRT., Budapešť
Tokaj. Foto: Archív Magyar Turizmus ZRT., Budapešť

4. Egerszalók Saliris kúpele

Skutočnou svetovou raritou obce Egerszalók (len 6 km od Egera) sú liečebné a wellness kúpele Saliris. Ich zvláštnosťou sú terasovité vápencové útvary, ktoré vytvorila liečivá voda stekajúca po stráni kopca, ktoré vyzerajú ako soľný kopec, pripomínajúci Pamukale v Turecku.

Liečebné a wellness kúpele Saliris. Foto: Archív Magyar Turizmus ZRT., Budapešť
Liečebné a wellness kúpele Saliris. Foto: Archív Magyar Turizmus ZRT., Budapešť

5. Archeologické nálezisko v Ipolytarnóc

Zažite pravek na vlastné oči! Vedeli ste, že na tomto území bolo kedysi more? Nálezy žraločích zubov a pozostatky rají sú dôkazom. Čakajú na vás aj skameneliny exotických rastlín a stopy pravekých zvierat (pramedveď, nosorožec). Geologický náučný chodník, vedúci z dna pravekého mora cez subtropický dažďový les po vrcholy sopiek, vám umožní zažiť fantastické cestovanie v čase.

6. Multikultúrny Hegyalja Fesztival

Máte už plány na leto? V Tokaji sa 25. – 30. júna 2013 koná multikultúrny festival, na ktorom sa predstavia Stanton Warriors (UK), Slayer (USA), MisHell (BRA), Ensiferum (FIN), Dieselboy (USA), Bouncing Souls (USA). Samozrejmosťou je množstvo doplnkových programov, napríklad ekotúry, jazdecké a vodné túry v okolí. Ideálna príležitosť, ako si vychutnať malebné vinárske mestečko Tokaj.

7. Mesto Miskolc a okolie

Štvrté najväčšie mesto Maďarska je najstaršou obývanou lokalitou krajiny – prví ľudia sa na vrchu Avas nad mestom objavili pred 70-tisíc rokmi. Jedna z najstarších a najvýznamnejších pamiatok mesta je Hrad Diósgyőr.

Hrad v Miskolci. Foto: Archív Magyar Turizmus ZRT., Budapešť
Hrad v Miskolci. Foto: Archív Magyar Turizmus ZRT., Budapešť

Renesančný hrad bol nielen svadobným darom kráľovnám, ale aj popraviskom bosoriek. Lillafüred je známe horské výletné miesto, kde sa môžete člnkovať v jazere Hámori-tó.

Hradné hry. Foto: Archív Magyar Turizmus ZRT., Budapešť
Hradné hry. Foto: Archív Magyar Turizmus ZRT., Budapešť

8. Ľudové tradície v Mezőkövesd

Mesto Mezőkövesd je známe nielen vďaka liečebným kúpeľom Zsóry. Mestská časť Hadas má charakter skanzenu – malé domčeky tu ožívajú prácou v remeselníckych dielňach. Môžete pozorovať hrnčiarov, maliarov nábytku alebo výrobcov medovníkov.

9. Kulinárska dielňa Gusteau

Gusteau je to pravé miesto (nielen) pre kulinárov. Gusteau vám sľubuje gastronomický zážitok, pri ktorom získate prehľad o historickej minulosti a príjemné dojmy vo vás zanechajú pretrvávajúce spomienky. Ochutnávky vín a destilátov, vínne túry, 4-,5-,6-chodový obed alebo večera podľa vášho želania, koštovky s vystúpeniami umelcov… Už sa vám zbiehajú slinky?

10. Oxygen Adrenalin Park v Matre

Na záver trochu adrenalínu! Dvesto kilometrov od Košíc, na južnom úpätí pohoria Mátra, sa nachádza park s rozlohou 16 hektárov, v ktorom zakúsite, ako chutí život. V najvyššie položenom dobrodružnom parku v Maďarsku sa vám zastaví dych nielen z adrenalínových atrakcií, ale aj z panorámy okolia, ktorá sa vám zobrazí pred očami.

Viac informácií o cestovaní, tipy na výlety a podobne nájdete na www.madarsko.sk

Text: Daniela Števánková
Foto: Archív Magyar Turizmus ZRT., Budapešť

1/1
Zavrieť reklamu