TOP pamiatky, ktoré nie sú divmi sveta
Sedem divov sveta – to sú úžasné pamiatky, no okrem nich existujú aj iné, ktoré sú úžasné, až vám vyrazia dych. Vybrali sme desať pamiatok zapísaných na zoznam UNESCO, ktoré sa nedostali medzi sedem novodobých divov sveta, no zrejme len omylom. Ktoré sú najkrajšie UNESCO pamiatky na svete?
Palenque a Teotihuacán, Mexiko
Teotihuacán leží rovno pri hlavnom meste Mexico City, ktoré je väčšie než New York a pyramídy sú tu vskutku úchvatné dielo, kde sa dá obdivovať história indiánskeho kmeňa Aztékov.
Teotihuacán vznikol z malej dediny okolo roku 100 p.n.l. a v roku 500 bol 6. najväčším mestom sveta a križovatkou mezoamerických ciest. Názov Teotihuacán pochádza z jazyka Nahuatl. Doslova sa prekladá ako “Mesto Bohov” alebo “miesto, kde sa zrodili bohovia”. Takto ho pomenovali Aztékovia, ktorí došli na miesto 700 rokov po tom, čo ho pôvodní obyvatelia opustili. Impozantné chrámy a pyramídy natoľko ohúrili Aztékov, až sa domnievali, že ich mohli postaviť len Bohovia.
EXPO 2025 v Osake: Japonsko sa postará o výstavu ako z 30. storočia
Palenque, podobne ako Teotihuacán, navštevuje naozaj pomenej turistov, ktorým sa však často páčia viac ako tie komerčnejšie výtvory. Pyramídy v Palneque sú uložené hlboko v džungli s mohutnými tyrkysovými vodopádmi. Dá sa na ne vystúpiť a počujete pri tom škrekot opíc – vrešťanov. Mexiko je čarovné.
Sigiriya a Polonaruwa, Srí Lanka
Srí Lanka je rajskou záhradou, podceňovanou destináciou, ktorá sa krčí v tieni veľkej Indie. No Srí Lanka je, na rozdiel od Indie, čistá a voňavá. Srí Lanka, to je ohromná história a vynechať jej pamiatky by bolo veľkou chybou.
Strmé svahy a vrchol žulového štítu vysokého 183 m odhalí Sigyryiu. “Leviu skalu” obklopuje džungľa zo všetkých strán a na jej vrchole ležia ruiny hlavného mesta, ktoré postavil smilný kráľ Kassapa I. Samozrejme, dá sa vyjsť aj hore. Prístup na miesto poskytuje séria galérií a schodísk vychádzajúcich z úst obrovského leva a odmenou za výšľap je jedna z najkrajších scenérií, aké ste kedy videli.
Vybrali sme päť najkrajších ostrovov Karibiku
Na Srí Lanke je v zozname UNESCO aj Polonaruwa, ktorá bola po meste Anuradhapura so známou stúpou Ruwanwelisaya druhým hlavným mestom ostrovnej ríše už od 10. storočia.
Pyramídy, Egypt
Chufuova pyramída sa medzi sedem novodobých divov sveta nedostala, čo viacerých prekvapilo, keďže medzi pôvodnými bola. Dodnes je jedna z najdôležitejších pamiatok sveta, ktorá sa naozaj zachovala. A pritom je tou najstaršou spomedzi pôvodnej sedmičky. Keď Alexander Macedónsky prišiel do Egypta, mala táto pyramída už vyše 2 200 rokov.
Cheops bol druhým vládcom štvrtej dynastie a veľkolepú pyramídu dal postaviť ako svoju hrobku približne v 23. roku svojej vlády. Pôvodne bola vysoká 148 metrov (dnes má 137 m) a je postavená z 2 300 000 kamenných blokov, ktoré vážia od 1,5 do 15 ton. Dostať sa dovnútra pyramídy je jeden z top životných zážitkov.
V Egypte ale okrem tejto nájdete aj najstaršiu Džoserovu pyramídu v dedinke Sakkara, moju najobľúbenejšiu Červenú pyramídu, ba dokonca aj Lomenú pyramídu.
Angkor, Kambodža
Centrum Khmérskej ríše a zároveň najväčší chrámový komplex na svete, ktorý sa rozprestiera na 400 km2. Angkor bol najväčším predindustriálnym mestom sveta a na vrchole bol dvadsaťkrát väčší než Londýn.
Angkor Wat nájdete na kambodžskej vlajke a je to jediná vlajka sveta, na ktorej nájdete existujúcu stavbu. Pocit tu máte ako Mauglí z Knihy džunglí či Tomb Raider s Angelinou Jolie a človek tu na vlastné oči vidí víťazstvo prírody nad civilizáciou. Niekdajšie chrámy a kamenné múry dnes pretínajú mohutné korene vysokánskych stromov.
Angkor Wat je najväčšou religióznou stavbou sveta – unikátne miesto, ktoré by pokojne mohlo byť ôsmym divom sveta.
Viac informácií sa dozviete priamo na stránke BUBO.
Text: BUBO
Foto: BUBO / Ľuboš Fellner, Robert Taraba, Ivana Ďurčová