Zdolajte najvyššie vrchy krajín. Tipy na najlepšiu túru sveta

9. októbra 2023
Ararat, Turecko, BUBO

Milujete vysokohorskú turistiku a poriadne výzvy? Nebojte sa výziev – máme pre vás tipy na exotické výstupy, ktoré zvládnete aj vy.

Dostať sa hore na najvyšší vrch Slovenska, Gerlachovský štít, nie je jednoduché, no odmena v podobe výhľadov stojí za to. Rovnako tak zdolanie iných vrchov, ktorým pripisujeme status najvyšších bodov jednotlivých krajín sveta.

Mauna Kea (Havaj, 4 207 m.n.m.)

Američania prezentujú Mauna Kea ako najvyššiu horu sveta – pod hladinou vody má ďalších 5 000 m, a tak je spolu de facto vyššia ako Mt. Everest. Na jej vrchol vedie aj asfaltka, no výstup hore je záživnejší. Treba mať aspoň 13 rokov a profesionálne know-how, ako sa hore dostať. Odporúča sa prísť na vrchol Mauna Kea tak, aby ste stihli západ slnka a následné pozorovanie nočnej oblohy – Mliečna dráha bude od vás zdanlivo len zopár km.

Mauna Kea, Havaj, BUBO
Mauna Kea a jej observatóriá na vrchole. FOTO: Matej Barvirčák, BUBO.

Jabal Toubkal (Maroko, 4 167 m.n.m.)

Najvyšší vrch severnej Afriky, ktorý patrí Maroku. Názov je odvodený od berberského slova „tubqal“, čo znamená „povodie“ a práve pre Berberov má obrovský význam. Je populárnou turistickou destináciou aj preto, že za jasného dňa odtiaľto vidíte ako mesto Marrákeš, tak aj piesočné duny Sahary. Výstup na Jabal Toubkal dokáže, že tento vrchol sa dá zdolať po celý rok, za málo dní a prijateľnú cenu.

Jabal Toubkal, Maroko, BUBO
Jabal Toubkal je najvyšším vrchom Maroka i Atlasu a posvätným miestom Berberov. FOTO: Matej Bučko, BUBO.

Chimborazo (Ekvádor, 6 263 m.n.m.)

Tento vrch v Južnej Amerike je de facto najvyššie položeným miestom na svete. Hovoríme totiž o vrchu, ktorý je najďalej od zemského jadra. Ak vystúpite až hore, budete sa nachádzať presne na rovníku a od zemského jadra budete ešte o 2 100 výškových metrov ďalej, než je vrchol Mt. Everestu. Bližšie k vesmíru zo Zeme sa už nedá byť. Indiáni Puruhá uznávajú tento stratovulkán ako niečo posvätné a pri výstupe na Chimborazo sa dozviete mnohé mýty a legendy.

Chimborazo, Ekvádor, BUBO
Lamy a vikune budú osviežením vášho výstupu na Chimborazo. FOTO: archív BUBO.

Pre viac inšpirácií čítajte BUBO blog Najvyššie vrchy, ktoré viete zdolať. A pokiaľ si na to trúfnete, klikajte na web bubo.sk.

Pico (Azorské ostrovy, Portugalsko, 2 351 m.n.m.)

Najvyšší vrch Portugalska leží v Atlantiku. Pico je stratovulkán, stále aktívny, avšak za ostatné roky tu nezaznamenali nebezpečnú sopečnú činnosť. Aj preto sa turisti všetkých vekových kategórií (aj 10-ročné deti) často vyberú hore – na vrchol vedie dobre značený chodník. Pico je okrem iného známe aj svojimi tradičnými vinicami „currais“ zo sopečných kameňov a vínom „Verdelho“ pod patronátom UNESCO. O to viac je výstup na Pico unikátny.

Pico, Azorské ostrovy, BUBO
Stratovulkán Mount Pico a unikátna vínna kultúra Azorov. FOTO: Ľuboš Fellner, BUBO.

Fuji (Japonsko, 3 776 m.n.m.)

Výstup na Fuji je prekrásny a náročný je z iných hľadísk. Na vrchol sa viete dostať iba zopár týždňov v roku – počas našich letných mesiacov. Všetko je vopred vybookované a potrebujete povolenia a tiež šťastie na počasie. Domáci volajú Fuji Hanblivá hora, lebo vrch je stále zahalený v oblakoch. Hore vedie viacero trás, no výhľad na východ slnka zo symbolu Japonska, posvätného miesta pre šintoistov, je top životný zážitok. Výstup na Fuji realizuje BUBO na zájazde exkluzívne Japonsko.

Fuji, Japonsko, BUBO
Dostať sa na horu Fuji dá len za určitých podmienok, plánovať treba vopred. FOTO: Ľuboš Fellner, BUBO.

Ararat (Turecko, 5 137 m.n.m.)

Ararat je národným symbolom Arménska, no leží v Turecku a je najvyšším vrchom krajiny. Hovorí sa, že Noemova archa pristála práve niekde na vrchole Araratu. Cestovateľ Marco Polo zase tvrdil, že Ararat je nezdolateľný vrch, no dnes vieme, že nemal pravdu. K úspechu však pomôže, ak vám pri výstupe na Ararat nosia batožinu mulice a máte dobrý zdroj pitnej vody.

Ararat, Turecko, BUBO
Výhľady z Araratu – mohli takto vyzerať aj tie Noeho? FOTO: Ľuboš Fellner, BUBO.

Kilimandžáro (Tanzánia, 5 895 m.n.m.)

Najvyššia hora Afriky ponúka ten najlepší a najexotickejší trekking a výstup na svete. Čo potrebujete na pokorenie hory? Musíte mať kvalitný výstroj a minimálne 2 či 3 mesiace sa aklimatizovať a poriadne trénovať. Rovnako tak mať po ruke skvelých sprievodcov a myslieť na „detaily“ ako správna strava či toalety po ruke. To všetko zabezpečí BUBO v rámci výstupu na Kilimandžáro.

Kilimandžáro, BUBO
Stáť na vrchole Kilimandžára, to je ako keby ste práve dobyli celý svet. FOTO: Ľuboš Fellner, BUBO.

Pre viac inšpirácií čítajte BUBO blog Najvyššie vrchy, ktoré viete zdolať. A pokiaľ si na to trúfnete, klikajte na web bubo.sk.


Text: Viktor Háber / BUBO
Foto: Ľuboš Fellner, Matej Bučko, Matej Barvičák / archív BUBO

1/1
Zavrieť reklamu