Unikátne tufové pivnice ukryté v sopečnej pôde Sitna. Toto je Hontianska vínna cesta!

16. mája 2023
Hontianska vínna cesta

Čaro miesta Starej Hory v časti Sebechleby sa len veľmi ťažko opisuje slovami. Víno sa tu rodí priamo pod vulkanickou horou, v pôde s obsahom rozličných hornín a minerálov, ktoré sa odzrkadľujú v jeho chuťovom profile.

K tomu milí ľudia, ochotní pozvať vás do svojich vyše osemstoročných pivníc a vyrozprávať vám ich príbeh pri pohári vínka a miestnych špecialít. Atmosféru tohto regiónu môžete zažiť už koncom júna, 23. – 24. júna na Hontianskej vínnej ceste.

Hontianska vínna cesta už po 3x

Myšlienka vytvorenia vínnej cesty v tejto menej známej lokalite sa rodila v hlave vinára Roba Lauka vyše 10 rokov. Túžil ľuďom ukázať produkciu vína na Honte a predstaviť návštevníkom malebné, nepoznané časti tohto regiónu. Rovnako chcel vytvoriť priestor malým miestnym vinárom pre odprezentovanie ich remesla a tradičných tufových pivníc, ktoré sú na Slovensku skutočne unikátne. „Prvé ročníky boli plné príprav a vylaďovania nedostatkov, pretože podujatie vznikalo na „prázdnej lúke“, úplne od základov. Oslovovali sme viacerých vinárov, stretávali sme sa s nimi a zisťovali u nich záujem. Návštevníci prvých dvoch ročníkov boli nadšení z regiónu a jeho ponuky, a samozrejme aj z jednotlivých vinárov a pivníc. Nič podobné mnohí z nich doposiaľ nezažili.“

Hontianska vínna cesta

Rodinná tradícia

Tradícia vinárstva sa v Robovej rodine dedila z generácie na generáciu. Od malička sa motal okolo svojho otca vo vinohradoch aj pri samotnej výrobe vína. Po jeho tragickej autonehode sa rozhodol prebrať štafetu a pokračovať vo výrobe. „Začiatky boli veľmi ťažké. Mal som pocit, že som sa za tie roky nič nenaučil. Musel som študovať v knihách, na internete a veľa som sa pýtal aj susedov vinárov. Strávil som v pivniciach hodiny a skúšal som. Niekedy prišli aj slzy, ale mal som v sebe odhodlanie nevzdať to. Prvé dobré červené víno sa mi podarilo až po 3 rokoch. Dnes produkujem nie len samorodé odrody vína ako Korkondiu alebo Othello, ale aj štepy: Veltlínske zelené, Rizlingy, Tramín červený či Frankovku modrú.“

Hontianska vínna cesta

Malebný kúsok zeme

Akýmsi centrom Hontianskej vínnej cesty sa stala Stará Hora, pamiatková rezervácia ľudovej architektúry. Toto miesto priam dýcha atmosférou. Malé domčeky učupené pod okrajom Štiavnických vrchov sú obkolesené vinohradmi a pod svojimi základmi ukrývajú vstupy do pivníc. Priestor dotvára zvonica s Kaplnkou sv. Urbana.

Unikátne tufové pivnice

Podzemie Starej hory je prevŕtané ako ementál. Hovorí sa, že pivnice vznikli už za čias Tureckých vpádov a plnili ochrannú funkciu. S istotou však slúžili miestnym obyvateľom na uskladňovanie ovocia, zeleniny a neskôr aj vína. Tufové pivnice sú špecifické predovšetkým tým, že sa v nich jednoducho vyhĺbia aj vysoké chodby či dómy. Steny pivníc odhaľujú nánosy sopečnej lávy preloženej hlinou,“ opisuje prostredie vinár Lauko.

Hontianska vínna cesta

Prečo zažiť Hontiansku vínnu cestu?

Návštevník môže počas dvoch dní, spoznať malých miestnych, ale aj väčších vinárov, priamo v ich pivnici. Do vínnej cesty je zapojených 31 vinárov, rozmiestnených po celom regióne od Krupiny cez Sebechleby až po Dudince. Je len na Vás kde začnete svoje putovanie, pretože každá pivnička a jej vinár majú svoj príbeh, ktorý Vám radi predstavia. Jednoducho, zažijete atmosféru Hontu všetkými zmyslami.“ Oslavy vína vyvrcholia zapálením Jánskych vatier v sobotu 24.6. o 21:00, ktoré predstavujú symbol prepojenia všetkých zapojených vinárstiev.

Vstupenku si môže návštevník zakúpiť priamo u hlavného partnera podujatia, OOCR Stredné Slovensko TU. Do konca mája je predpredajová cena vstupenky 17€, neskôr 20€.

V cene vstupného návštevník dostane taštičku na pohár + degustačný pohár, kupón na nákup vína v hodnote 5€, štartovaciu ochutnávku v každom zúčastnenom vinárstve – 4 vzorky a mapu podujatia.

Viac tipov na výlety a prehľad letných podujatí v regióne Stredné Slovensko nájdete na webe www.centralslovakia.eu. A na záver odkaz pre milovníkov vína. Neprehliadnite aj iné vinárske zážitky v našom regióne, ktoré inde na Slovensku nenájdete.

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky.

Logo centralslovakia.eu
Logo Slovakia Travel
Logo Ministerstvo dopravy

Text a foto: Región Stredné Slovensko

1/1
Zavrieť reklamu