4 typy starnutia pokožky. Viete, ako predchádzať ich príznakom?

11. novembra 2023
Staršia žena

Proces starnutia nikto nedokáže zastaviť, bez ohľadu na to, ako veľmi by sme chceli. Vedeli ste, že existujú len 4 hlavné typy starnutia pleti?

Ak sa pozriete na fotografie celebrít v zrelom a staršom veku, môžete ľahko identifikovať typické zmeny pre jednotlivé skupiny. Každý typ starnutia si však vyžaduje individuálny prístup.

1. Deformačný typ

Tento typ sa vyskytuje najmä u žien, ktoré ľahko priberajú. Kontúry tváre sa deformujú a na krku a v oblasti dekoltu sa objavujú záhyby spôsobené nadbytkom podkožného tuku. Koža ochabuje, ale plusom je, že pigmentové škvrny a vrásky sú pri tomto type starnutia zriedkavé.

Ako mu predchádzať: Zaraďte do svojej dennej rutiny tvárovú gymnastiku a pravidelný peeling. Vyskúšajte aj laserové omladenie, masáže tváre, krku a dekoltu, ktoré pomáhajú udržať v týchto miestach svalový tonus a myostimuláciu, ktorá pomocou elektrického prúdu zlepší kontúry tváre.

2. Unavený typ

V oblasti skrášľovania sa tento typ starnutia označuje za najprirodzenejší a najmenej viditeľný. Zvyčajne sa vyskytuje u štíhlych žien s oválnou tvárou. Pre tento typ sú bežné malé opuchy, tmavé kruhy okolo očí, nazolabiálne záhyby a poklesnutie kútikov úst. Všetky tieto príznaky starnutia spôsobujú, že tvár vyzerá unavene.

Ako tomu predchádzať: Základom sú osemhodinový spánok, o ktorý by ste sa nemali za žiadnu cenu nechať okradnúť a tiež pravidelná starostlivosť v súlade s typom pleti. Nezabúdajte ani na pravidelný peeling a doprajte si vyživujúce masky. Vyskúšať môžete tiež myostimuláciu, ultrazvukovú terapiu alebo chemický peeling.

Starostlivosť o pleť

3. Svalový typ

Ženy s týmto typom starnutia majú zvyčajne dobre vyvinuté tvárové svaly. Vyznačuje sa aj výskytom pigmentových škvŕn, výrastkov na koži, záhybov v nazolabiálnej oblasti a poklesom kútikov úst. Výhodou je, že pokožka zostáva hladká a kontúry tváre sa zachovajú až do vysokého veku.

Ako tomu predchádzať: Vyskúšať môžete mezoterapiu a ultrazvukovú terapiu. Pomôže, ak si budete tvár sprchovať striedavo teplou a studenou vodou. Pravidelne by ste si ju mali nechať masírovať a raz za čas absolvovať aj chemický peeling. Do jedálnička zaraďte potraviny bohaté na horčík.

4. Zmiešaný typ

Silný svalový tonus pomáha zachovať kontúry tváre do vyššieho veku. Tento typ sa nemusí obávať ani dvojitej brady. Pokožka sa však pomerne skoro pokrýva jemnými vráskami. Príznačné sú aj začervenanie a podráždenie na tvári.

Ako mu predchádzať: Kľúčové je udržiavať pokožku dostatočne hydratovanú, chrániť ju pred škodlivým UV žiarením a do jedálnička zaradiť potraviny bohaté na vitamín A, napríklad mrkvu a citrusové plody. Pravidelne si doprajte hydratačné a vyživujúce masky. Vyskúšať môžete tiež mezoterapiu, pri ktorej sa výživné látky dostávajú do kože a poskytujú jej revitalizáciu a hydratáciu.


Text: RELAX
Foto: Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu