5 prekvapujúcich spôsobov, ako schudnúť a zostať štíhly. Triky na chudnutie bez cvičenia a bez diéty

9. apríla 2017
Chudnutie. Foto: Shutterstock

Dajte zbohom počítaniu kalórií. Vyskúšajte tieto stravovacie tipy a sledujte, ako budú kilá miznúť.

1. Foťte svoje jedlo

Fotenie toho, čo jete, môže byť oveľa efektívnejšie z pohľadu chudnutia ako vypisovanie „jedálničkových denníčkov”.

Americká štúdia, do ktorej sa zapojilo 43 ľudí, ukázala, že vzorka dobrovoľníkov, ktorá týždeň svoje jedlá fotila a opisovala, zaznamenala väčší úspech pri vytváraní nových, efektívnejších stravovacích návykov.

Vedci sa domnievajú, že je to vďaka tomu, že keď si svoje jedlo vyfotíte, je oveľa pravdepodobnejšie, že budete viac premýšľať nad tým, čo si dáte na tanier.

Foťte svoje jedlo, navedie vás to k lepším stravovacím návykom. Foto: Shutterstock
Foťte svoje jedlo, navedie vás to k lepším stravovacím návykom. Foto: Shutterstock

2. Viac spite

To, že nedostatok spánku súvisí s nadváhou, už tvrdilo v priebehu desaťročí veľa ľudí. V dnešnej dobe toto tvrdenie podporuje ďalší výskum.

Vedci totiž zistili, že vyberať si nezdravé jedlo má tendenciu hlavne unavený mozog.

Do štúdie boli zapojení ľudia „normálnej” hmotnosti, ktorým bolo ponúknuté nezdravé jedlo (napríklad pizza a zákusky), ale zároveň mali aj možnosť zdravého jedla (napríklad ovocie a kaša). Vedci používali prístroje na meranie mozgovej aktivity a zistili, že centrum odmeny (nucleus accumbens) v mozgu vykázalo vyššiu aktivitu, ak bol človek unavený.


Iná štúdia zase zistila, že mozgová aktivita v prednom laloku bola značne oslabená u ľudí, ktorí trpeli nedostatkom spánku. Táto oblasť mozgu je veľmi dôležitá pri komplexných procesoch, ktoré nás majú podporovať v správnom rozhodnutí ohľadne toho, čo do úst.

3. Zatnite päste

Dobrovoľníci, ktorí sa zúčastnili ďalšej štúdie, ukázali, že nezdravej strave lepšie odolávali, keď zaťali päste.

Psychológovia si myslia, že napínanie svalov je veľmi úzko späté s odhodlaním; takže ak ste vystavený lákavému, ale nezdravému jedlu, už len táto aktivita vám pomôže zmobilizovať vašu pevnú vôľu, aby ste odolali.

Zatnite päste a chudnutie vám pôjde ľahšie. Foto: Shutterstock
Zatnite päste a chudnutie vám pôjde ľahšie. Foto: Shutterstock

4. Zmeňte len dva zlé návyky

Zlé návyky sa zvyknú na seba hromadiť a ani sa nenazdáme, pohltia nás. Keď postupne padáme na dno, je čoraz ťažšie dostať sa naspäť do „dobrých koľají“. Toho, čo by sme potrebovali zmeniť, je totiž strašne veľa a naša hlava to odmieta.

Buďte však trpezliví v duchu hesla „Pomaly ďalej zájdeš“. Zamerajte sa najskôr len na dva zlé návyky. Napríklad: „Menej času presedím pred ‚telkou‛ a budem jesť viac zeleniny“. Vaša hlava to v pohode prijme a pre vás to bude mať oveľa lepšie dôsledky, ako by ste si na prvý pohľad mohli myslieť.

Menej času pred TV znamená aj to, že budete tráviť menej času vyjedaním všakovakých dobrôt, ako sú napríklad čipsy, chrumky, čokoláda (tieto dva zlozvyky sú totiž úzko prepojené) a vy tak ani nebudete vedieť ako a zabijete dve muchy jednou ranou.

5. Čistite si zuby ľavou rukou

Vôľa je ako sval – správne zacieleným tréningom ju môžeme posilňovať. Ako na to?

Jednoduchý spôsob ako precvičovať svoju vôľu je, že začnete používať opačnú ruku pri každodenných činnostiach.

Čistite si zuby opačnou rukou, posilníte svoju vôľu. Foto: Shutterstock
Čistite si zuby opačnou rukou, posilníte svoju vôľu. Foto: Shutterstock

Naše zvyky vykonávame akoby na „autopilotovi”. Ak však chceme zlepšiť svoju vôľu, potrebujeme autopilota zameniť za úmyselne kontrolovanú činnosť. Ak ste teda pravák, skúste do každodenných činností zapojiť viac ľavú ruku. Napríklad čistenie zubov, práca s počítačovou myškou, jedenie atď.

Vedci sa domnievajú, že snaha vykonávať takéto jednoduché cvičenia zvyšuje mentálnu flexibilitu a vytrvalosť, takže aj zdravý jedálniček budete dodržiavať ľahšie.


Text: Redakcia
Foto: Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu