5 zaujímavostí o včelách, o ktorých ste zrejme netušili
Včelstvo je fascinujúci organizmus, v ktorom platia špecifické pravidlá a zákonitosti. O týchto ste možno ešte nepočuli.
1. Farba roka 2024 pre včely je zelená
Kým včela robotnica žije zhruba 30 dní, včelia matka sa dožíva aj 3 až 4 rokov. Všetky včely sú z rovnakých vajíčok. Niekoľko z nich si však včely vyberú a prikrmujú veľkým množstvom materskej kašičky. Z nich sa vyliahnu nové matky. Tá, ktorá sa vyliahne prvá, zabije ostatné a prevezme kráľovské miesto.
Aby mali včelári o živote v úli dokonalý prehľad, včelie matky si označujú každý rok jednou z piatich farieb. Vďaka tomu poznajú vek včelej matky. Matky, ktoré prichádzajú na svet v roku 2024, sú označené zelenou.
2. Načo je včelárovi kadidlo?
Nie je to kadidlo, ale dymák. Dym blokuje chemické signály, ktoré si včely medzi sebou vysielajú. Zabraňuje tak výmene informácie o tom, že sa v ich blízkosti vyskytol narušiteľ, pred ktorým sa treba brániť. Dym im navyše evokuje lesný požiar, počas ktorého sa inštinktívne usilujú nasať do seba čo najviac nektáru, aby boli v prípade potreby pripravené opustiť úľ. Tomu, čo sa deje v úli, už nevenujú pozornosť.
3. Med patrí medzi najčastejšie falšované produkty
Lacným cukrovým sirupom špekulanti zvyšujú objem medu. Kontrolné orgány EÚ vlani upozornili, že takto „vylepšený“ je každý druhý med dovezený do únie. „Zvláštne“ je, že znáška medu v posledných rokoch vo svete klesala, ale množstvo vyprodukovaného medu a ani jeho cena sa výraznejšie nemenili.
4 tipy, ako odvrátiť katastrofu na dovolenke
4. Med vydrží stovky rokov
Za svoj krátky a intenzívne pracovný život vyprodukuje jedna včela asi 9 gramov medu, čo je zhruba jedna čajová lyžička. Občas sa pri archeologických vykopávkach podarí nájsť nádobu s medom starým aj tisícky rokov. Najstarší takýto zachovaný nález je z Tbilisi v Gruzínsku a má vyše 5 000 rokov.
5. Včely a Dôvera
Včely milujú rozmanitosť a potrebujú ju pre svoj život. Čím viac rôznorodých kvitnúcich rastlín si nájdu, o to lepší výkon dokážu podať. Zdravotná poisťovňa Dôvera preto už tretí rok finančne podporila občianske združenie Ľudia včelám, ktoré podsádza horské lúky, čím vytvára vhodné prostredie pre opeľovače. Aj v tomto roku dobrovoľníci zo včelárskych krúžkov vysadili horskú lúku pri Žiari nad Hronom. A po celom Slovensku túto jar zakvitli lipy, ktoré s podporou Dôvery včelári vysadili pred dvomi rokmi.
Text a foto: Dôvera