6 spúšťačov, ktoré stoja za bolesťou hlavy – vyhnite sa im!

15. marca 2017
Prevencia migrény. Foto: Shutterstock

S bolesťou hlavy bojujeme všetci. Rozdiel je len v tom, že niektorí z nás častejšie. Vedeli ste, že až 12 percent populácie trpí migrénou? A vedeli ste, že ženy sú (aj) vďaka hormonálnym zmenám náchylnejšie na bolesti hlavy viac ako muži?

Odborníci sa stále neúspešne dohadujú o príčinách, kto ré spôsobujú tento nežiaduci jav. Pomôcť vám však môže prevencia – vieme, na ktoré spúšťače si treba dať pozor, aby ste sa vyvarovali ne – príjemným pocitom, akoby ste mali hlavu vo zveráku.

1. spúšťač: Vynechané jedlá

Keď vynecháte raňajky, obed alebo večeru, cukor v krvi prudko poklesne a vyvolá to vo vašom tele reťazovú reakciu, ktorá môže spôsobiť aj bolesť hlavy.

Čo s tým: Jedzte pravidelne a často

Ak nemáte čas variť tri veľké jedlá každý deň, skúste jesť šesť menších a ľahších jedál každé dve až tri hodiny. Princíp je jednoduchý – jedzte pred tým, než zacítite nepríjemný hlad. Nesiahajte však po sladkostiach, ktoré rozkolíšu hladinu cukru v krvi. Noste si v kabelke železnú zásobu nejakej drobnosti (napríklad mandle), keby ste nemali čas na plnohodnotné jedlo. A nezabudnite piť veľa vody – dehydratácia tiež môže viesť k bolestiam hlavy.

2. spúšťač: Kvety a parfumy

Silné vône, hoci sa vám môžu zdať príjemné, sú podľa niektorých štúdií spúšťačom bolesti hlavy až u 40 percent ľudí, ktorí majú sklony k migréne.

Čo s tým: Zistite, čo vám (ne)robí problémy

Ak máte podozrenie, že patríte do skupiny ľudí, ktorým môžu vône naštartovať bolesť hlavy, skúste sa niekoľko týždňov vyvarovať používaniu akýchkoľvek parfumov. Nezostaňte však len pri parfumoch – vylúčte sprej na vlasy, dezodorant, aromatické mydlá, sprchové šampóny, aviváž a vyhnite sa aj kvetinám. Opätovne začnite používať vždy len jednu vôňu, aby ste zistili, či vám (ne)robí problémy.

3. spúšťač: Technológia

Moderná doba vyžaduje moderné technológie. Ak však pridlho hypnotizujete obrazovku tabletu, počítača alebo televízie, ich žiarenie môže spôsobiť bolesť hlavy. Navyše, ak sa neviete odtrhnúť od počítača, bolesť hlavy môže byť sprevádzaná aj svalovým napätím.

Čo s tým: Zakryte ich

Ochranné fólie redukujú žiarenie, sú dostupné a vyrábajú sa na akýkoľvek typ moderných technických vecičiek. Pri vysedávaní za počítačom si dávajte pozor na svoj posed. Prípadne majte po ruke masážneho ježka a masírujte si ním vrchnú časť chrbta.

Bolesť hlavy môže spúšťať aj stále bežiaci počítať. Foto: Shutterstock
Bolesť hlavy môže spúšťať aj stále bežiaci počítať. Foto: Shutterstock

4. spúšťač: Kofeín

Malé množstvo kofeínu spolu s liekmi proti bolesti pomáha potlačiť bolesti hlavy, ale ak sa to s kofeínom preženie, vie byť veľmi nepríjemný spoločník. Priveľa kávy zapríčiňuje opakujúce sa bolesti hlavy.

Čo s tým: Menej je niekedy viac

Všetko záleží od vašej miery citlivosti na kofeín. Možno nebudete musieť úplne prestať s pitím kávy. Ale obmedzte príjem na 200 miligramov kávy denne (približne dve šálky kávy), aby ste nepomohli bolesti hlavy zmocniť sa vás. Nezabúdajte, že kofeín môžete nájsť aj v čokoláde a proteínových tyčinkách.

5. spúšťač: Tyramín

Niektoré jedlá, najmä tie, ktoré sú bohaté na proteíny, obsahujú látku tyramín. Práve táto látka vyvoláva migrénu veľkému počtu ľudí. Čerstvé potraviny by nemali robiť problém, komplikácie spôsobujú staršie potraviny, v ktorých podiel tyramínu rastie.

Čo s tým: Pozor na čerstvosť

Ak máte pocit, že spadáte do skupiny ľudí, ktorým práve potraviny môžu vyvolávať migrénu (ženy bývajú v tomto smere citlivejšie), vyhýbajte sa plesňovým syrom (napríklad Brie) a nahraďte ho čerstvejším typom (napríklad Cottage).

6. spúšťač: Vrkoče

Vrkoče a akýkoľvek účes, ktorý príliš ťahá a napína pokožku na hlave. Aj takáto bežná záležitosť môže vyvolávať bolesť hlavy.

Čo s tým: Uvoľnite sa, prosím

Recept je jednoduchý. Uvoľnite svoj účes. Úľavu pocítite možno hneď alebo najneskôr do hodiny. Ak potrebujete skrotiť bujaré vlasy pri cvičení v posilňovni, vyvarujte sa hlavne vyčesaným a silno utiahnutým vrkočom a vyskúšajte napríklad voľný drdol.

Ak vás bolí hlava, skúste uvoľniť svoj účes. Foto: Shutterstock
Ak vás bolí hlava, skúste uvoľniť svoj účes. Foto: Shutterstock

Prvá pomoc pri bolesti hlavy

Väčšina ľudí siahne automaticky po liekoch proti bolesti. Nie je to však jediné riešenie. Priložte si na spánky chladivé vrecká – ľad otupuje bolesť a pomáha zúžiť pulzujúce cievy. Niektorým ľuďom môže hluk a svetlo zmeniť bolesť hlavy na nepríjemnú migrénu. Potom treba už len zavrieť dvere, zatemniť miestnosť a oddýchnuť si.

Text: Daniela Števánková
Foto: Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu