Ako si vybrať obuv do terénu

Či už beháte po prašných cestách, poliach alebo po lese, dobre priľnavé bežecké tenisky sú základ. Správna obuv vám dodá potrebné sebavedomie a v neposlednom rade s ňou bude váš beh bezpečný, pobežíte rýchlejšie a efektívnejšie.

Nemenej dôležitá je turistická obuv, keď raz za čas dostanete chuť vymeniť beh za prechádzku v horách. Aby ste zvládli aj ten najhrboľatejší a najšmykľavejší terén bezpečne a pohodlne, prinášame vám rady, ako postupovať pri výbere obuvi do terénu.

Čím sú trailové topánky špecifické?

Trailové topánky majú lepšiu trakciu a priľnavosť vďaka hlbšej vzorke a použitej gumovej zmesi na podrážke. Oproti cestnej bežeckej obuvi ich konštrukcia ponúka oveľa lepšiu ochranu chodidla pri kontakte s terénnymi nerovnosťami a ostrými kameňmi.

Trailové topánky sú tiež výrazne stabilnejšie v nerovnom teréne, najmä v traverzoch a v zbiehaní. Oproti cestným bežeckým teniskám sú použité vrchné materiály pri väčšine trailových topánok aj odolnejšie proti opotrebeniu a zároveň vás lepšie ochránia pred nárazmi odlietavajúcich kamienkov či pri zakopnutí do koreňov stromov.

Cestné topánky je síce možné používať na ľahších trailoch, ale v rozbahnenom, strmom a technickom teréne čoskoro pocítite ich limity. Trailová obuv zvykne mať oproti cestnej nižší profil, viac sa ponáša na minimalistickú obuv, čo vám dovoľuje rýchlejšie reagovať na meniaci sa terén a poskytuje vám viac stability.

Ako zvládnuť terén?

Ak sa s terénom len zoznamujete, vyštartujte zľahka, aby ste si zvykli na to, ako klásť nohy na hrboľatý alebo mokrý terén. Netlačte na pílu, inak vám hrozí, že sa zraníte. Doprajte si čas na aklimatizáciu.

Všimnite si, akú máte v teréne techniku. Možno zbadáte, že bežíte opatrne ako po vaječných škrupinách, viac zdvíhate kolená a robíte rýchlejšie kroky, aby ste sa vyhli nečakaným konárom či kameňom. To je úplne normálne, časom si na technický terén zvyknete.

Bežci, ktorí sa chcú úspešne popasovať s terénom, by nemali zabúdať na silový tréning na posilnenie nôh, chodidiel a stredu tela na zlepšenie stability. V teréne sa nevyberte priskoro veľmi ďaleko. Nepreháňajte to ani s rýchlosťou. Tréningový objem aj intenzitu zvyšujte postupne a nenechajte sa oklamať tým, že na ceste ste už dávno machri.

Iný terén, iná topánka

Výber trailovej obuvi by mal závisieť od terénu, v akom sa chystáte behať. Do ľahkého terénu, teda na štrkové a lesné cesty, sú určené tenisky, ktoré sú zvyčajne ľahšie a priedušnejšie. Vzor na podrážke nemusí byť veľmi hlboký, no musí byť dobre priľnavý. Pred kameňmi a koreňmi vás takáto teniska musí ochrániť lepšie ako teniska určená na cestu.

Po blate, snehu či piesku mimo cesty potrebujete tenisky na offroad. Poskytujú vysokú stabilitu v hrboľatom teréne a vzorka na podrážke je hlbšia pre lepší záber. Zvršok takejto topánky je dostatočne odolný, aby vás ochránil pred všetkými nástrahami terénu.

Pri výbere trailovej obuvi by ste mali byť dôslední. Vždy si skúšajte obe tenisky, ak máte odlišne veľké chodidlá, vyberte si podľa toho väčšieho. Radíme vám, aby ste si vždy vyskúšali aj o pol čísla menšiu a väčšiu topánku, ako je vaša veľkosť. Dajte na svoje pocity. Tenisky si choďte vyberať najskôr popoludní, nikdy nie ráno. Počas dňa vám totiž chodidlo opuchne.

Trailová obuv by vám mala sedieť tak akurát, nemala by vám byť tesná. Mali by ste byť schopní voľne pohybovať prstami. Topánka by vás nemala tlačiť na malíčku ani palci.

Ak bude teniska priveľká, neposkytne vám v teréne dostatočnú stabilitu. Okrem toho si privodíte pľuzgiere, lebo chodidlo vám bude vo vnútri lietať.

Obuv do terénu vám teda musí priam dokonale sedieť. Musí byť pohodlná a zároveň bezpečná. Značka Tecnica prichádza s prelomovou technológiou C. A. S. (Custom Adaptive Shape), ktorá netvaruje len vnútornú stielku topánky, ale aj klenbu okolo členka a päty, čím zabezpečuje dokonalé obopnutie nohy topánkou.

Zvršok topánky a vložka sú vopred vytvarované podľa špecifickej anatomickej formy, čo vám dodá pocit istoty. Anatomické tvarovanie topánky poskytuje lepšiu oporu klenbe chodidla a tiež výborne fixuje pätu, aby sa v topánke nepohybovala, a tým pádom neodierala.

Žiadne dve nohy nie sú rovnaké, a tak je technológia C. A. S. vítanou inováciou. Topánka sa prispôsobí tvaru a potrebám vášho chodidla, a to oveľa rýchlejšie ako u bežnej obuvi.

V topánkach Tecnica s touto technológiou nebudete musieť absolvovať otravné prvé trailové behy či túry, počas ktorých si chodidlo s topánkou na seba takpovediac zvykajú. Topánky vám hneď sadnú ako uliate, predídete tým nepohodliu, pľuzgierom a otlakom.

Keď preferujete chôdzu

Nie vždy máte chuť si zabehať, občas sa vám žiada poriadna túra s rodinou. Aj v takom prípade vyberajte obuv múdro.

Dlhá túra v náročnom horskom teréne nie je pre vaše nohy žiadna maličkosť. Ľahko si môžete privodiť pľuzgiere alebo otlaky, alebo sa môžete „len“ cítiť nepohodlne. A to by bola škoda. Chodidlá potrebujú aj v tomto prípade kvalitnú podporu a najlepšie je, keď je pokrytá vodoodolným Gore-Texom, ak vás na túre náhodou zastihne lejak.

Aj tu sa dostáva k slovu značka Tecnica so svojou technológiou C. A. S. Vložky aj zvršky trekkingových topánok tejto značky sú tepelne tvarované okolo päty aj klenby chodidla.

Ďalšou vychytávkou je prekrývajúci sa jazyk, ktorý uľaví často otláčaným bodom na citlivých častiach členka. Trekkingová obuv od Tecnicy ponúka dostatok priestoru v členkovej oblasti, dokonale sa prispôsobuje chodidlám rozličných tvarov a veľkostí. Môžete sa teda spoľahnúť, že vás túra síce poriadne unaví, no na zdraví vašich nôh a chodidiel sa nijako nepodpíše.

1/1
Zavrieť reklamu