Pripravte svoje telo na lyžovanie

22. novembra 2014
Pripravte svoje telo na lyžovanie. Foto: Shutterstock

Kondičná a silová príprava je pre profesionálku nevyhnutná. Čo by si poradila lyžiarkam pre oživenie klasického cvičenia, čo nezanedbať, aby nás na svahu neboleli nohy, a akou prípravou vieme predchádzať zraneniam?

Pre freestylové lyžovanie je potrebné posilniť celé telo. Čím viac máte telo pod kontrolou, tým rýchlejšie a lepšie s ním viete narábať. A to platí nielen vo vzduchu, ale aj na zjazdovke či pri lyžovaní vo voľnom teréne.


Pri odrazoch na skokoch je najviac záťaže na nohách a centre tela, preto je vhodné posilňovať práve tieto partie. Na nohy sú vhodné výbušné cvičenia, aby boli dobre pripravené a mohli ste sa ľahko odraziť na skoku. Odporúčam nezanedbávať ani ostatné partie tela, v prípade pádu vás pevné svalstvo môže uchrániť od zranenia.

Koho nebaví cvičiť v posilňovni, môže si nájsť inú športovú aktivitu, základom je však precvičenie celého tela a kvalitný strečing. My freestylisti často pri tréningu využívame balančné pomôcky ako bosu, indoboard či slackline a nové triky trénujeme na trampolíne. Odporúčam ich vyskúšať, je to zábava.

Pred každým tréningom, či už na snehu alebo mimo neho, zaraďte dynamický strečing na zohriatie svalov, je skvelý na predchádzanie zraneniam. Po lyžovaní je vhodný statický strečing alebo joga, aby vám nestuhli svaly a aby ste nemali na druhý deň svalovicu.


Zuzana Stromková, reprezentantka Slovenska v akrobatickom lyžovaní – Slopestyle, Big air
www.snowgirls.sk

Text: Redakcia
Foto: Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu