Benzín a nafta nehoria ako pred storočím. Sú z nich upratovači aj ochranári

8. novembra 2023
Shell V Power Racing 100

Vývoj tradičných palív sa napriek nástupu elektromobility ani zďaleka nekončí. Nové palivá motory nielen poháňajú, ale aj čistia alebo chránia proti treniu.

Píše sa rok 1907 a na svet prichádza prvé špecializované palivo značky Shell pod označením Spirit. Tento rok dobre ilustruje fakt, že výrobcovia pohonných hmôt už viac ako storočie pracujú na tom, aby ich palivá dokázali nielen prehorieť, ale zároveň plnili aj ďalšie funkcie. Za všetkým sú veľké výskumné tímy, spolupráca s výrobcami motorov aj testy na závodných okruhoch motošportových súťaží. Všade tam sa sledujú desiatky parametrov nových verzií benzínu a nafty.

Do vývoja aditív a testovania výsledných prémiových palív investujú najlepšie značky úsilie stoviek vedcov. Len Shell zamestnáva vo vlastnom vývoji vyše 150 vedcov po celom svete s najväčším technologickým centrom pre výskum a vývoj palív a mazív v nemeckom Hamburgu. Výsledkom sú palivá, ktoré napríklad dokážu stopercentne vyčistiť kľúčové časti motora pri každom tankovaní a predísť vzniku uhlíkových usadenín, ktoré sa inak prirodzene tvoria. Moderné palivá vedia tiež chrániť motor proti treniu alebo chladiť pohyblivé časti.

Zbavte motor usadenín
Najnovšia generácia prémiového paliva Shell V-Power, ktorá je aktuálne v ponuke už na všetkých čerpacích staniciach na Slovensku, je doposiaľ vôbec najúčinnejšie palivo Shell. To znamená, že dokáže zbaviť starší aj nový motor uhlíkových usadenín a udržiavať ho pri pravidelnom tankovaní čistý. Zároveň motor maže a chráni proti treniu pri vysokej aj nízkej záťaži.

Motory moderných áut sa svojím fungovaním viac podobajú na jemný strojček hodiniek ako na pohonnú jednotku, ako ju vymyslela dvojica Gottlieb Daimler a Karl Benz v 19. storočí. V dnešných objemovo malých motoroch s výrazným výkonom vznikajú vysoké tlaky, ktoré musí palivo zvládnuť. A nielen to. Palivo musí ochrániť motor, keď je studený a hýbe sa pomaly, ako aj pri vysokej teplote a zaťažení.

Prémiové palivo Shell V-Power túto hádanku rieši takzvanou flexibilnou ochranou, čo je touto firmou vyvinuté patentované chemické zloženie. Aditíva v benzíne aj nafte zabezpečujú, že podľa zaťaženia motora sa mení štruktúra naviazania molekúl tak, aby palivo po celý čas tvorilo ochranný film na kľúčových častiach motora. Shell tento princíp vyvinul pri vývoji predchádzajúcej generácie prémiového paliva Dynaflex, ktoré sa predávalo na čerpacích staniciach od roku 2017.

uhlíkové usadeniny

Viac o tom, ako funguje moderné palivo a ako sa vyhnúť problémom s usadeninami nájdete na stránke www.stopusadeninam.sk alebo na www.shell.sk.


Text a foto: Shell

1/1
Zavrieť reklamu