Čo sú steroidy?

7. júna 2025

Steroidy poznáme ako nedovolené látky, ktoré ľudia užívajú na zvýšenie výkonnosti či nárast svalov. to je však len časť príbehu. Pravdou je, že bez steroidov sa nezaobíde nikto z nás.

Steroidy poznáme ako nedovolené látky, ktoré ľudia užívajú na zvýšenie výkonnosti či nárast svalov. To je však len časť príbehu. Pravdou je, že bez steroidov sa nezaobíde nikto z nás.

Steroidové hormóny sú skupina chemických správ vytvorených z cholesterolu. Štruktúru týchto tukových látok tvoria štyri navzájom prepojené prstence, ktoré sú základom piatich typov chemických signálov s dlhodobým pôsobením. Steroidové hormóny vznikajú v rôznych častiach tela a prostredníctvom krvného obehu vysielajú správy do rôznych cieľových buniek.

Prvým typom takýchto hormónov sú glukokortikoidy, ku ktorým patrí aj stresový hormón kortizol. Tieto hormóny sa tvoria v nadobličkách a vplývajú na bunky v celom tele – znižujú zápaly a kontrolujú úroveň krvného cukru a tiež metabolizmus.

Druhým typom sú mineralokortikoidy, z ktorých najdôležitejší je aldosterón. Tiež ho produkujú nadobličky a vysiela správy do obličiek, ktoré regulujú úroveň telesných tekutín. Bez aldosterónu by sa v tele znížilo množstvo soli a vody a zvýšilo by sa množstvo draslíka. To by potom ovplyvnilo srdcový tep, ktorý závisí od správneho množstva solí v tele.

Tretím typom steroidov sú androgény, mužské pohlavné hormóny. Najaktívnejší z nich je testosterón, ktorý vzniká v semenníkoch počas puberty a v dospelosti. Práve testosterón je príčinou, prečo majú muži hrubšie a výraznejšie ochlpenie a počas puberty sa im mení hlas, kosti, svaly a rozmnožovacie orgány. Vaječníky produkujú testosterón tiež, ale v menšom množstve.

Štvrtým a piatym typom steroidových hormónov sú estrogén a progestrogén, ženské pohlavné hormóny. Vznikajú vo vaječníkoch a spolu s hormónmi z hypofýzy regulujú menštruačný cyklus. Estrogén sa zvyšuje v prvej polovici každého menštruačného cyklu a progestrogén sa prejavuje v druhej polovici cyklu – pripravuje telo na potenciálne tehotenstvo.

Nebezpečná cesta za výkonnosťou

Nesprávne užívanie anabolických steroidov je citlivá téma obzvlášť v profesionálnom športe a bodybuildingu. Tieto drogy napodobujú pôsobenie hormónu testosterónu, ktorý urýchľuje rast svalov, kostí a produkciu červených krviniek. Môžu zlepšiť športovú výkonnosť, ale ich užívanie nesie so sebou aj množstvo zdravotných rizík.

Anabolické steroidy môžu zvýšiť riziko vysokého krvného tlaku, infarktu a vzniku nádorov na pečeni a obličkách. U mužov môžu znížiť produkciu spermií, zmenšiť semenníky a spôsobiť erekčnú dysfunkciu. U žien môže ich užívanie viesť k zvýšenému rastu ochlpenia, nepravidelnej menštruácii a k zmenám na prsníkoch a pohlavných žľazách. Tieto látky sú navyše návykové a môžu spôsobiť aj vážne zmeny v psychickom rozpoložení jedincov.

Na Slovensku nie je predaj ani vlastnenie anabolických steroidov zakázané – nie je protizákonné vlastniť ich pre osobné potreby, ale je ilegálne podávať ich maloletým. Mnohé profesionálne športové organizácie však neodporúčajú alebo priamo zakazujú ich užívanie, pretože sú pre človeka nebezpečné.


Zdroj: Zázračná planéta

Foto: Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu