Fotíme moravské víno
Na cestách medzi legendárnymi čejkovickými vinicami sa dá nájsť mnoho zaujímavých objektov pre úžasné fotografie.
Čejkovice sú pojmom medzi milovníkmi kvalitného vína. Niet divu, veď tradícia vinárstva v tejto oblasti spadá až do polovice 13. storočia, kedy templári vybudovali na južnej Morave gotickú tvrdzu a rozsiahle pivnice. Čejkovice sa môžu pochváliť rozlohou viníc (520 ha) a kvalitou vína. Malebné vinice sú baštou modrých odrôd vinnej révy: darí sa tam Frankovke, Modrému Portugalovi, Zweigeltrebe a Rulandskému modrému. Zastúpenie ale majú aj biele vína: Ryzling vlašský, Rulandské biele, Neuburské, Müller-Thurgau a Tramín červený.
Vinice samotné sú v priebehu roka pastvou pre oči, svoje o tom môže rozprávať renomovaný fotograf Martin Rak, ktorý sa špecializuje na snímky krajiny.
Prečo mi je stále zima?
Osobitné kúzlo jari a jesene
Zvlnená, slnkom zaliata krajina južnej Moravy poskytuje priaznivé podmienky pre pestovanie vínnej révy.
„Členitá pole v okolí Čejkovic mám dobře prochozená. Díky tomu se lépe rozhoduji, kdy vyrazit na focení místních krásných vinic. Osobně doporučuji zachytit je na jaře, kdy je příroda v rozpuku, a na podzim, kdy jsou návštěvníci vinic svědky ojedinělé pestrobarevné show podobné dílům francouzských impresionistů. Sám se snažím co nejvíce fotit, a právě to mě posouvá dál. Samozřejmostí nejenom pro kvalitní snímky moravských vinic je co možná nejlepší světlo, tzn. modrá (hodina před východem nebo po západu slunce) a zlatá hodinka (hodina po východu nebo před západem slunce),“ říká Martin Rak.
Dôležitá je kvalitná technika
Fotograf vinárskej krajiny sa spolieha na kvalitnú techniku. „Pátým rokem fotografuji Canonem 5DS R, který mi díky vysokému rozlišení umožňuje tisknout velké zvětšeniny. Většinou mám nasazený širokoúhlý objektiv Canon EF 16-35 f/4L IS USM, který je kompaktní a perfektně ostrý. Na krajinné detaily používám Canon EF 70-300 f/4-5.6L IS USM. V batohu mám ještě lehký a světelný objektiv Canon EF 50 f/1.8 STM, kabelovou spoušť a několik filtrů (polarizační a silné ND filtry),“ dodává Martin Rak s tým, že si výpravy za fotením nedokáže predstaviť bez osvedčeného fotobatohu.
Martin Rak (36)
Martin je popredný český krajinkársky fotograf, ktorého práca si získala obdiv vďaka jeho charakteristickým snovým a zahmleným pohľadom. Jeho fotografie sú publikované v magazínoch o cestovaní a fotografovaní alebo napr. v kalendároch.
Martinovým najobľúbenejším krajom sú severné Čechy, hlavne Českosaské Švýcarsko, kde vzniká väčššina jeho fotografií. Usporiadava fotografické workshopy u nás i vo svete. Pravidelne sa tiež umiestňuje na predných miestach fotografických súťaží, spomeňme napríklad ocenenie Národní vítěz na súťaži Sony World Photography Awards 2016 či tretie miesto na EISA Maestro Award 2016.
“Je to nádherný pocit stát v ranním tichu na skalním ostrohu, nad nekonečným mořem mlh a být při tom, když se v krajině objeví první světlo. Pokouším se zachytit tuto atmosféru svým fotoaparátem a alespoň částečně se o ní s vámi podělit.”
www.martinrak.cz
instagram.com/martinrakphoto
7 tipov na perfektnú zimnú zábavu pre (ne)lyžiarov na Slovensku
Ocenenia:
2016-17 EISA Maestro
Třetí místo
2016 Sony World Photography Awards
Národní vítěz za Českou republiku
2014 International Photo Awards IP
Třetí místo za snímek Waiting for Winter v kategorii Nature/Trees non-pro
Foto technika:
- Canon 5DS R
- Canon EF 16-35 f/4L IS USM
- Canon EF 70-300 f/4-5.6L IS USM
- Canon EF 50 f/1.8 STM
Fotografie: Martin Rak