Moderná kuchyňa

Moderná kuchyňa

Moderný dizajn spočíva vo vytváraní čistých, otvorených, funkčných a upokojujúcich priestorov s dostatkom priestoru. Je vyjadrením osobného štýlu, a preto aj kuchyňa v modernom štýle môže prekvapiť svojou rozmarnosťou a eleganciou.

Čo si predstavujete vy, keď sa povie moderná kuchyňa? Chladnú eleganciu v odtieňoch ako je sivá, čierna alebo biela? Alebo sa vám vynorila dizajnová kuchyňa s lesklými povrchmi, drevenými alebo betónovými prvkami? Definitívnu odpoveď vám nepovieme, pretože moderná kuchyňa predstavuje nekonečnú všestrannosť a sofistikovanosť.

Nech všetko zmizne

Moderná kuchyňa
Moderná kuchyňa

Čisté línie, dostatok prirodzeného svetla a všetko na svojom mieste. Aj takto vyzerá kuchyňa v modernom podaní, kde je všetko perfektne zorganizované, aby varenie a príprava jedál išla jednoducho a ľahko. Keďže dnešným trendom je spojenie kuchyne a obývacieho priestoru do jedného celku, je dôležité, aby v kuchyni neboli na “výstave” pomôcky na varenie, prípravu jedál alebo upratovanie.  Ako by malo vyzerať strategické rozloženie vašej kuchyne? Či si už zvolíte kuchyňu v tvare “L”, “U” s barovým pultom alebo ostrovom, je dôležité pamätať na kuchynské zóny. Aké sú to?

Vaša kuchyňa by mala obsahovať zóny vyčlenené nasledovne.

Tmavo zelená zóna je pre uloženie riadov, pohárov, príborov a všetkého, čo potrebujete na konzumáciu vášho jedla.

Červená zóna je určená na varenie a pečenie. V tejto časti by ste mali mať sporák s digestorom. Nezabudnite na uloženie hrncov, panvíc alebo varešiek.

Žltá zóna patrí príprave jedla. V tejto časti by ste mali mať poruke všetko, čo potrebujete na prípravu jedla od nožov až po dosky na krájanie.

Modrá zóna je určená pre čistenie a umývanie. Malo by sa tu nachádzať umývadlo alebo umývačka riadu, tiež priestor na čistiace prostriedky a smetný kôš.

Svetlozelená zóna by mala byť vyčlenená pre veci určené na spotrebovanie ako sú ingrediencie ako múka, zásoby jedla ako cestoviny, konzervy alebo uskladnenú zeleninu a ovocie.

Farebnosť ale aj sofistikovaná monochromatickosť

Máte malú kuchyňu? Dôkladne si ju premyslite.
Máte malú kuchyňu? Dôkladne si ju premyslite.

Ak máte malú kuchyňu, musíte byť strategickí. Aby ste mali dostatok úložného priestoru, zvoľte skrinky siahajúce až k stropu. Farbu vašej kuchynskej linky zvoľte bielu alebo svetlejšie odtiene, ktoré priestor opticky rozjasnia. Nebojte sa ani monochromatickosti a zlaďte kuchynskú linku s odtieňom podlahy. Ak chcete pridať bielej kuchyni hĺbku a rozmer, rozhodnite sa pre steny bohaté na textúru, výrazný luster alebo pracovnú dosku s mramorovým vzorom.  Ak vo vašej kuchyni všetko udržujete v jednom odtieni napr. v bielej farbe, tak môžete vašu kuchyňu oživiť farebným detailom. Môže to byť servírovací riad, váza na kvety či iné kuchynské doplnky zladené v jednom odvážnom odtieni.

Kuchynské prestieranie
Kuchynské prestieranie

Ak na vás biela kuchyňa pôsobí chladno a máte štedrý priestor, váš recept na dokonalú modernú kuchyňu je kombinácia rôznych materiálov, zlatých doplnkov alebo odvážnych sýtych farieb ako je čierna alebo sivá. Betónové podlahy a zrnitosť lešteného betónu vnášajú do kuchyne decentnosť. Zlaté doplnky ako úchytky kuchynských dvierok či vodovodné batérie dodajú priestoru eleganciu. Drevo a farebné dlaždice zasa atmosféru domova.

Moderná kuchyňa
Moderná kuchyňa

Inovácie a odvážne riešenia

Moderný dizajn je určite efektívny, ale to neznamená, že v ňom nie je priestor na experimentovanie a odvážne rozhodnutia.

Nebojte sa odvážnych svietidiel.
Nebojte sa odvážnych svietidiel.

Najmä v moderných kuchyniach poskytuje osvetlenie dokonalú príležitosť pohrať sa s dizajnom. Ideálny priestor na originálny luster alebo závesné svietidlo je miesto nad ostrovom alebo jedálenským stolom. Zvoľte moderné dlhé visiace či geometrické tvary alebo vsaďte na elegantné kruhy.  

Čo poviete na takúto lampu?
Čo poviete na takúto lampu?

Rozmýšľate, či mať otvorený alebo uzavretý pôdorys kuchyne? Urobte kompromis! Moderným riešením je interiérové sklo, ktoré viete umiestniť na pomyselnú hranicu medzi kuchyňou a obývacím priestorom. Toto sklo bude plniť funkciu čiastočnej steny a zároveň bude prepúšťať svetlo medzi oboma miestnosťami. Pri svetle ešte ostaneme, konkrétne pri LED svetle. Eleganciu každej modernej kuchyne pozdvihne pracovná linka osvetlená LED pásom. Môžete ho umiestniť pod hornú časť kuchynskej linky alebo olemovať ním jej spodnú časť. Obe riešenia sú efektné. Neveríte? Počkajte, kým sa zotmie, zapnite LED osvetlenie a voilá! Budete sa cítiť ako v super modernej kuchyni.

1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu