Horné Rakúsko – viac ako len lyžovanie

2. februára 2018
Zima na Šumave. Foto: Oberoesterreich Tourismus, David Lugmayr

Zábava na snehu a zimná romantika na vás čakajú v hornorakúskych lyžiarskych strediskách.

Hornorakúske lyžiarske strediská na severnom okraji Álp sú rýchlo a jednoducho prístupné a ponúkajú program plný zážitkov na zjazdovke – od športového po pohodlný, od akčného po rodinný. A ešte oveľa viac, pretože Horné Rakúsko ponúka veľa zábavy na snehu a zimnú romantiku aj mimo zjazdoviek.

Mapa Horného Rakúska
Mapa Horného Rakúska

Zo zjazdovky svetového pohára do zimného lesa

Dovolenkový región Pyhrn-Priel na juhovýchode Horného Rakúska je krajinou zimných športov plnou kontrastov.

Na jednej strane sú lyžiarske strediská: Hinterstoder s panoramatickými zjazdovkami vo výške 2 000 metrov nad morom a výberovou traťou Hannesa Trinkla, na ktorej sa jazdia preteky svetového pohára, či stredisko Wurzeralm v obci Spital am Pyhrn so svojimi dlhými zjazdovkami a mimoriadne slnečnou polohou.

Hinterstoder - kurz lyžovania pre deti. Foto: Oberoesterreich Tourismus. David Lugmayr
Hinterstoder – kurz lyžovania pre deti. Foto: Oberoesterreich Tourismus. David Lugmayr

Na severe región zároveň hraničí s Národným parkom Vápencové Alpy (Kalkalpen), ktorý je najväčším lesným národným parkom v Rakúsku.

Kto si chce vychutnať ticho v zimnom lese, mal by sa pridať k špecializovanému sprievodcovi národným parkom (rangerovi), ktorý pozná horské lesy a ich obyvateľov ako vlastnú dlaň – a zároveň si vymeniť športové potreby!


Áno, treba si obuť snežnice. Snežnice pôvodne slúžili ako pomôcka pre horárov, aby sa do lesa dostali aj cez hlboký sneh, pretože široká nosná plocha bránila zaboreniu sa.

Dnešné snežnice môžeme považovať za moderné športové potreby. Ich funkcia však ostala rovnaká: sú kľúčom k výletom do zimného lesa mimo zjazdoviek a vlekov.

Hinterstoder - chata. Foto: Oberoesterreich Tourismus, David Lugmayr
Hinterstoder – chata. Foto: Oberoesterreich Tourismus, David Lugmayr

Na snežniciach mimo zjazdoviek

Tam, kde sa končia upravené zjazdovky, začína sa v mnohých hornorakúskych lyžiarskych strediskách svet označených chodníkov pre turistov na snežniciach. Napríklad v skialpinistickej oblasti Freesports Arena Dachstein Krippenstein v Soľnej komore (Salzkammergut).

Krippenstein na snežniciach. Foto: Oberoesterreich Tourismus, David Lugmayr
Krippenstein na snežniciach. Foto: Oberoesterreich Tourismus, David Lugmayr

Klasickí lyžiari sa v tomto lyžiarskom stredisku môžu tešiť na zjazd do údolia dlhý jedenásť kilometrov, ktorý je jedným z najdlhších v oblasti východných Álp. Freerideri majú možnosť brázdiť prašan na 30 kilometroch neupraveného terénu – s výškovým rozdielom dobrých 1 500 metrov na každej „ride“.


Vo vysokohorskom teréne vo výške viac ako 2 000 metrov nad morom sa výborne cítia aj skialpinisti a turisti na snežniciach. Tri trasy vedú k trom dobrodružným cieľom: k vyhliadkovej platforme „5fingers“ s piatimi prechodovými mostíkmi, k vzrušujúcej vyhliadkovej plošine „Welterbespirale“ a prehistorickej turistickej atrakcii „Dachstein-Hai“.

A to všetko pred panorámou horského masívu Dachstein s jeho ľadovcami z večného ľadu.

Prašan v Krippensteine. Foto: Oberoesterreich Tourismus, David Lugmayr
Prašan v Krippensteine. Foto: Oberoesterreich Tourismus, David Lugmayr

To isté platí pre lyžiarske stredisko Feuerkogel v Ebensee pri jazere Traunsee. Alpská plošina vysoko nad Soľnou komorou ukrýva rovnako obľúbené a prehľadné rodinné lyžiarske stredisko, ktoré je pre deti vynikajúcim miestom na prvé krôčiky na lyžiach.

Feuerkogel je zároveň východiskovým bodom piatich chodníkov pre turistov na snežniciach, ktoré vedú do okolitých zimných hôr – od jednoduchých trás s nepatrnými výškovými rozdielmi po stredne náročný až náročný výlet k vysokohorskej chate Rieder Hütte v zasneženom svete pohoria Höllengebirge.

Prechádzka na snežniciach, Krippenstein. Foto: Oberoesterreich Tourismus, David Lugmayr
Prechádzka na snežniciach, Krippenstein. Foto: Oberoesterreich Tourismus, David Lugmayr

Rodinné lyžiarske stredisko so snežnicovými chodníkmi

K lyžiarskym strediskám s chodníkmi pre turistov na snežniciach sa v zime 2017/18 pridá aj Kasberg-Grünau v obci Almtal.

Ako rodinné lyžiarske stredisko má Kasberg takmer legendárnu povesť – mnohí obyvatelia Horného Rakúska zbierali svoje prvé skúsenosti na lyžiach práve tu.

V okolí lyžiarskeho strediska sa okrem toho nachádzajú tri označené chodníky pre turistov na snežniciach, na ktorých si možno vybrať od nenáročnej túry po zasnežených pastvinách až po náročnejšie výstupy na horu Spitzplaneck.

Zábava na zjazdovke a pôžitok v termálnych kúpeľoch

V lyžiarskom stredisku Dachstein West okolo obce Gosau v Soľnej komore sa nudiť nebudete. Nielen preto, že je tu k dispozícii najväčšia súvislá sieť zjazdoviek v Hornom Rakúsku. Vďaka 14 inscenovaným „zjazdovkám Gaudi“ – od pretekárskej dráhy s časomierou až po bubnovú zjazdovku vám deň na lyžiach ubehne ako nič.

Chata v regióne Dachstein West. Foto: Oberoesterreich Tourismus, David Lugmayr
Chata v regióne Dachstein West. Foto: Oberoesterreich Tourismus, David Lugmayr

Údolie Gosautal je zároveň romantickou zimnou krajinou rozprestierajúcou sa pred kulisami pohorí Dachstein a Gosaukamm. Romantické jazdy konskými záprahmi po snehu sú na programe rovnako ako hodiny oddychu strávené na bežkách po veľkorysých bežeckých stopách v údolí.

Špecialitou Soľnej komory je krátka cesta zo zjazdovky, chodníka pre turistov na snežniciach alebo zimnej vychádzky do termálnych kúpeľov.


Historické cisárske mestečko Bad Ischl vyniká svojou polohou v strede regiónu – a v termálnych kúpeľoch Salzkammergut Therme využíva blahodarné a liečivé účinky slanej minerálnej vody. Oddýchnutí a posilnení maškrtami v legendárnej bývalej dvornej cukrárni Zauner (bezpodmienečne ochutnajte slávnu Zaunerovu štólu!) si dobijete baterky na ďalší deň na snehu.

Eurotherme Bad Ischl. Foto: Oberoesterreich Tourismus, Bildstadt
Eurotherme Bad Ischl. Foto: Oberoesterreich Tourismus, Bildstadt

Alpinisticky a seversky cez les

Najsevernejšie položeným regiónom na zimné športy v Hornom Rakúsku je Šumava, ktorá sa nachádza priamo na hranici s Českom a Bavorskom. Vysoké, husto zasnežené ihličnany dodávajú tomuto regiónu osobitý charakter.

Hochficht. Foto: OberoesterreichTourismus, David Lugmayr
Hochficht. Foto: OberoesterreichTourismus, David Lugmayr

Pohoria sa zároveň dvíhajú až do výšky 1 300 metrov. Svoju polohu a istotu snehu využíva lyžiarske stredisko Hochficht. Infraštruktúra a služby sú v ňom orientované predovšetkým na rodiny, ktoré chcú svojim deťom priblížiť ľahkosť lyžiarskeho športu.

Ráz krajiny predurčuje tento región na to, aby sa stal kľúčovým pre severské lyžovanie. Areál „Nordisches Zentrum Böhmerwald“ ponúka 80 kilometrov bežeckých tratí, ktoré sprístupňujú skoro mystický svet zimného lesa s vysokými kmeňmi stromov.


K tomu prirátajme ešte 70 kilometrov bežeckých lyžiarskych dráh v nižších polohách údolí a dostaneme najlepšie predpoklady na pestrú zimnú dovolenku.

Bežkovanie, Böhmerwald(Šumava). Foto: Oberoesterreich Tourismus, David Lugmayr
Bežkovanie, Böhmerwald(Šumava). Foto: Oberoesterreich Tourismus, David Lugmayr

Oberösterreich Tourismus Information
Freistädter Straße 119, A-4041 Linz, Austria
tel.: +43 732 221022
e-mail: info@hornerakusko.sk
www.hornerakusko.sk

Text a Foto: OÖ Tourismus

1/1
Zavrieť reklamu