Ktoré z najvyšších budov sveta sa oplatí navštíviť?

18. septembra 2023
One WTC, New York, USA, BUBO

Milujete modernú architektúru a nebojíte sa výšok? V tom prípade ste určite fanúšikmi mrakodrapov a vyraziť za najvyššími budovami sveta je vo vašom cestovateľskom itinerári. Nezabudnite si ho aktualizovať, pretože tento rebríček sa často mení.

V minulosti to pritom tak nebolo. Známa Cheopsova pyramída v Gíze bola najvyššou stavbou sveta dlhých 3 800 rokov. Dnes spoznávame nové najvyššie budovy sveta takmer každoročne a výnimkou nebol ani rok 2023, kedy vznikol nový gigant. Ku ktorým mrakodrapom sa oplatí vyraziť a ktoré budovy sú najvyššími na svete?

Taipei 101 v Taiwane

Tchaj-pej sa chváli skvostom, ktorý vidno z každého kúta mesta. V hlavnom meste Taiwanu nájdeme 508 m vysokú budovu, ktorá bola vôbec prvou na svete s výškou nad 500 m. Vtedy sa písal rok 2004 a dnes je stále 10. najvyšším mrakodrapom na Zemi.

Taipei, mrakodrap, Bubo
Taipei 101 je dodnes jedna z najkrajších budov sveta a odkazuje na čínske tradície. FOTO: Martin Šimko, BUBO.

Vzťahy Taiwanu s Čínou sú možno napäté, no celá budova Taipei 101 odkazuje na čínske tradície. Jednotlivé poschodia majú pripomínať pagodu a dielo navrhli v súlade so starobylým čínskym umením geomancie feng šuej. Je to jedna z najkrajších a najekologickejších budov sveta, ktorú pri dovolenke na Taiwane nemožno obísť.

Taipei, mrakodrap, Bubo
Výhľady z Taipei 101 na okolitú ostrovnú prírodu sú očarujúce. FOTO: Nikola Deckous, BUBO.

One WTC v New Yorku

Americké „Veľké jablko“ má najvyššiu budovu sveta – avšak len ak rátame západnú pologuľu. Dielo zhotovené v roku 2014 má úctyhodných 541 m. Tragédiu spojenú s newyorskými Dvojičkami všetci poznáme a One WTC odkazuje na svojich „rodičov“. Vyhliadkovú plošinu veže totiž postavili tak, že sklenený parapet siaha do výšky 1 368 stôp – presne taká bola výška oboch veží Dvojičiek.

One WTC, 7. najvyššia budova zeme, je odolná voči akémukoľvek tlaku a je navrhnutá tak, že dnes ide o najbezpečnejšiu kancelársku budovu sveta. Vyhliadku na New York si v rámci poznávačky USA vychutnáte z výšky 386 m a vysokorýchlostné výťahy vás k nej dostanú z prízemia za smiešnych 60 sekúnd, čo je samo o sebe zážitok.

One WTC, New York, USA, BUBO
One WTC v New Yorku sa pýši statusom najvyššej budovy západnej pologule. FOTO: Monika Šeniglová, BUBO.

Lotte World Tower v Soule

Pôsobivá a elegantná budova v metropole Kórejskej republiky. Jej zužujúci sa vzhľad je inšpirovaný historickým kórejským umením spájajúcim sa s keramikou, porcelánom a kaligrafiou. Zároveň je skvelým navigačným bodom a šiestou najvyššou budovou planéty.

Budova otvorená v roku 2017 má pekných 555 metrov a prvých 6 poschodí tvoria obchody. Následne tu nájdete na 50 poschodiach kancelárie, nad nimi byty a priam hyperluxusný hotel, ktorý má až sedem hviezdičiek. Vďaka tomu budú so zájazdom do Kórey spokojní aj tí najnáročnejší. Výhľad na Soul je, ako inak, famózny.

Shanghai Tower v Šanghaji

Je to síce „len“ tretia najvyššia budova sveta (výška 632 m), no má mnohé prvenstvá. Je jedinou na svete, vedľa ktorej sú ďalšie dve „štyristovky“. Na 118. poschodí nájdete dodnes najvyššie položenú vyhliadku (562 m) na Zemi a rovnako sa práve tu nachádza najrýchlejší výťah sveta – 18 m/s, ktorý vás dostane hore za 55 sekúnd.

Sanghai, Čína, BUBO
Shanghai Tower je dominantou mesta a okolo nej uvidíte ďalších gigantov. FOTO: Tomáš Horňák, BUBO.

Budova je navrhnutá moderne a ekologicky, je tiež esteticky uspokojujúca, luxusná a pri vstupe vás očarí interaktívnym múzeom. Tu v rámci dovolenky v Číne zistíte, aká je krajina dynamická a moderná.

Sanghai, čína, BUBO
Výhľad zo Shanghai Tower na mesto i rieku Huang Pu. FOTO: Tomáš Horňák, BUBO.

Merdeka 118 v Kuala Lumpur

Medzi rokmi 1998 až 2004 mala Malajzia najvyššiu budovu sveta – dvojičky Petronas Towers. Odvtedy ich predbehli mnohé stavby, no teraz sa táto krajina na juhovýchode Ázie vyšvihla, a to rovno na 2. miesto. Merdeka 118 má až 679 m, a to najmä vďaka 160-metrovej veži či „anténke“, vďaka ktorej vzhľadom pripomína vysielačku.

Merdeka 118, BUBO
Merdeka 118 svojím tvarom pripomína vysielačku. FOTO: Michal Wellbeck, BUBO.

Merdeka v preklade znamená nezávislosť a Malajzia aj touto budovou odkazuje na 66 rokov samostatnosti od Británie. Oficiálnu vyhliadku bude mať vo výške 512,7 m, no tá druhá (v anténke) bude až vo výške 566 m, čím prekoná Šanghaj. Zatiaľ nedošlo k jej oficiálnemu otvoreniu, no na zájazde v Malajzii ju už môžete obdivovať.

Merdeka 118, BUBO
Na oficiálny dátum otvorenia si Merdeka 118 ešte musí počkať, plán je záver roka 2023. FOTO: Michal Wellbeck, BUBO.

Burj Khalifa v Dubaji

Najvyššia budova sveta má stále neohrozené prvé miesto s výškou až 828 metrov, a to už 13 rokov po sebe. Základná konštrukcia mrakodrapu pripomína písmeno Y a aby stál na piesočnatom podloží, museli stavbári navŕtať 192 pilotov do hĺbky viac ako 50 metrov. Zaujímavosťou tiež je, že umytie okien tu trvá zamestnancom celkovo tri mesiace.

Burj Khalifa, BUBO
Burj Khalifa v Dubaji je neohrozene najvyššou budovou sveta od roku 2010 (oficiálne otvorenie). FOTO: Michal Čičmanec, BUBO.

V dubajskej Burj Khalifa nájdete vyhliadku na 124. a 125. poschodí vo výške 456 metrov. Uvidíte zhora všetky známe konštrukcie a mrakodrapy mesta, ktoré na hypermodernosť láka dovolenkárov do Dubaja.

Burj Khalifa, BUBO
Výhľad na mrakodrapy, ktoré v Dubaji „rastú“ ako po daždi. FOTO: Michal Čičmanec, BUBO.

Celý rebríček top 10 mrakodrapov nájdete v BUBO blogu Najvyššie budovy sveta. Pokiaľ sa k nim chcete vybrať, klikajte na web bubo.sk.


Text: Viktor Háber / BUBO
Foto: Martin Šimko, Michal Čičmanec, Michal Wellbeck, Tomáš Horňák, Monika Šeniglová, Nikola Deckous / BUBO

1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu