Jeseň: koniec sezóny alebo nová inšpirácia?

Kto dokáže oceniť hojnosť farieb a nízke svetlo posledných poobedných slnečných lúčov, ten jesennú cyklistiku, beh, či vychádzky nevymení za nič na svete. Máte to tak aj vy? Tak v tomto článku nájdete aj ďalšie jesenné inšpirácie, ako si užiť jesenné dni.

Vytvorte si vzťah

Už ste niekedy počuli, ako sa hobby cyklista teší z toho, že prichádza jeseň? Skôr nie, pretože takmer všetci v spojení s rekreačným športom sme priaznivcami leta. Vtedy chodíme von, pretože nás opáli, je „zaručene“ teplo a radi chodíme k vode.

S takýmto nadšením sa dá vítať aj jeseň, len ju treba namiesto nariekania, že je leto preč, vnímať. Ešte aj jar je na tom lepšie, pretože v porovnaní s najfarebnejším obdobím je konečne po zime tu. Nech je akákoľvek, jar nie je zima, a to je dobré, pretože je predzvesťou leta. Ale chúďa jeseň to schytala zo všetkých období najviac, pretože je predzvesťou zimy.

A pritom sa tak snaží, no my si ju asociujeme jedine s jesennou depresiou a chrípkou. Ponúka nám pritom oveľa viac a ak si k nej vytvoríte vrúcny vzťah, odmení vás. Nič nenahradí ten pocit, keď sa nadýchnete sviežeho vzduchu a vydáte sa do hojne sfarbenej prírody hrajúcej stovkami odtieňov. A to svetlo!

Nízke svetlo jesene si obľúbite. Nič už nie je gýčové – zelené a modré, všetko dýcha hojnosťou, sady, polia, lesy aj dedinky. A kto to dokáže vnímať a oceniť, ten jesennú cyklistiku, beh či vychádzky nevymení za nič na svete.

Zužitkujte kondíciu

Celoroční cyklisti či bežci sú nadšení a tí, čo s týmto športom len začali, majú veľkú motiváciu pokračovať a využiť nadobudnutú kondíciu. Zapojiť silu svojich svalov a s radosťou vyrážať z domu s pocitom, že objemy natrénované od jari im dovolia dosahovať výkony, na ktoré si na začiatku sezóny netrúfali ani pomyslieť. Nováčikov láka jeseň miernymi podmienkami, stabilnejším počasím a krásnymi farbami.

Nováčikov láka jeseň miernymi podmienkami, stabilnejším počasím a krásnymi farbami. Foto: Shutterstock.

Čas na rodinu a priateľov

Kde vziať čas nazvyš, keď dni sú krátke a počas týždňa ste v práci? Sústreďte sa na víkendy, obligátne sobotné nákupy a upratovanie je potrebné zvládnuť počas pracovného týždňa a v sobotu sa hneď ráno alebo predpoludním vydať do prírody.

Či už sám, s partnerom, priateľmi alebo s deťmi, na bicykli, turistiku či behom. Sociálne je to skvelá príležitosť vidieť svojich priateľov a blízkych v iných situáciách. Nový pohľad na šport vás môže natoľko rozjariť, že oživí vzťahy opotrebované rutinným životom.

Hroziaca jesenná depresia sa rozplynie v úplne inej problematike. Vašimi starosťami bude, čo si obliecť na bicykel, čo si zobrať na cestu, ako si naplánovať trasu, aký turistický cieľ uprednostniť. Plánovanie, tešenie sa, riešenie výbavy a všetkého okolo športovej aktivity bude tvorivým programom na jesenné obdobie.

Únavu prenechajte jari

Kde vziať energiu na bicyklovanie, keď dni sú krátke a ponuré a vám sa nič nechce? Ležaním a oddychovaním ju nenaberiete, naopak, stratíte ju. Pohyb prináša pohyb, vyhľadávajte preto príležitosti a do športu sa troška prinúťte, nebudete ľutovať.

Nabijete sa ako dynamo a získanú energiu využijete aj na prežitie obyčajných sivých dní. Energiu však treba čerpať aj z jedla a nápojov. Pitný režim je dôležitý v každom ročnom období. Stále platí, že vypotené treba doplniť. Tekutiny, minerály aj soli.

Zmenou oproti doterajším zvykom bude nosenie nápoja v termofľaši, či už to bude teplý čaj, vlažný iontový nápoj alebo voda. Jeseň je kráľovskou odmenou za celý rok. Užite si ju preto do sýtosti.


Text: RELAX
Foto: Shutterstock

1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu