Jazda na terchovských kopaniciach

9. júna 2023

Terchová a jej okolie sa celej rodine postarajú o nezabudnuteľné leto. Prírodné cyklotraily pomenované po najnebezpečnejších plazoch sveta, bikepark s downhillovou traťou pre majstrov, ale aj nová cyklotrasa, ktorú si užijú aj najmenší cyklisti – to všetko je Terchová.

Hrozivé „hady“ na ceste

Terchová je top destinácia pre dobrodružných hikerov aj náročných cyklistov. Môžete si vybrať zo stovky kilometrov cyklotrás, od jednoduchých až po také, ktoré zodvihnú zo sedla aj skúsených vrchárov. Medzi adrenalínovými nadšencami freeridových a downhillových tratí sú mimoriadne obľúbené predovšetkým prírodné traily, trefne pomenované po rozličných nebezpečných hadoch (nesú názvy ako Taipan, Vretenica či Anakonda).

Na tridsiatich piatich výživných kilometroch môžete očakávať veľké prevýšenie aj čarovné výhľady. Dostanete sa k nim z obce Turie cez dolinu a potom kľukatými serpentínami, ktoré vrcholia na lúkach pod Minčolom (1 364 m n. m.).

Cyklovýlet pre najmenších

Ak sú členmi vašej posádky aj deti, spoločne si vychutnáte novú cyklotrasu Terchová – Vodné dielo Žilina, ktorá vás dovedie až k Budatínskemu hradu. Má tridsaťdva kilometrov a je popretkávaná sedemnástimi zaujímavými premosteniami, ktorých konštrukcia vychádza z lokálnych architektonických prvkov. Po ceste sa môžete občerstviť v reštauráciách, ale aj v dvoch kempingoch.

Ak pre vás asfaltový povrch nie je dostatočnou výzvou, vyskúšajte tohtoročnú sezónnu novinku – od mája si v Terchovej a Vrátnej môžete cez jednoduchú aplikáciu požičať horský e-bicykel a objavovať aj inak neprístupné miesta.

Vodné dielo Žilina, OOCR Malá Fatra

Trek v malofatranskej divočine

Zaslúžený oddych po dni v sedle sľubuje ktorýkoľvek z tamojších tradičných drevených zrubov. Pôsobia útulne, ponúkajú pestré možnosti wellness služieb a z mnohých je výhľad na asi najfotogenickejší slovenský končiar Veľký Rozsutec (1 609 m n. m.).

Výstup na vrch, ktorý svojím rozoklaným tvarom s dolomitovou korunou evokuje kráľa, môžete skombinovať s trailom cez Jánošíkove diery. Sústava divokých tiesňav a úzkych kaňonov s vodopádmi patrí k najobľúbenejším výletným cieľom na Slovensku.

Správne namiešaný mix turistiky s horolezectvom na vás čaká v malofatranskej Veľkej doline pri Martine. Vyhľadávaná ferrata na Martinských holiach je zasadená do kaňonu potoka, takže pri prekonávaní jej osemsto výškových metrov si okrem stúpačiek, rebríkov a lanových mostov užijete aj krásny výhľad na zurčiacu vodu uprostred hustého lesného porastu.

Bikepark aj vyhľadávaný zipline

Z Terchovej to máte na skok do Dolného Kubína, kde sa nachádza Kubínska hoľa. Obľúbené oravské lyžiarske stredisko sa počas leta mení na vyhlásený bikepark. Pýši sa štyrmi zjazdovými traťami s celkovou dĺžkou trinásť kilometrov.

Jeho súčasťou je aj náročná downhillová trať, ktorá patrí k najdlhším a najobťažnejším na Slovensku. Vaše schopnosti a výdrž preverí množstvo koreňov, skokov, zákrut, drevených premostení, rockgardenov či prejazdov po lúke. Rozhodne si zajazdite aj na lanovej dráhe, ktorá sa považuje za najdlhší a najmodernejší zipline v strednej a východnej Európe!

A ak sa vyveziete lanovkou až na samý vrchol Kubínskej hole, nadol sa môžete spustiť na horskej trojkolke či monster kolobežke. Garantujeme vám, že to bude poriadne divoké.

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.


Text a foto: OOCR Malá Fatra

1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu