K tajchom Banskej Štiavnice

1. októbra 2019
V tajchoch pri Banskej Štiavnici sa rozhodne oplatí okúpať. Foto: Shutterstock

Banská Štiavnica patrí k slovenským mestám so špecifickou atmosférou, ktorú môžete cítiť doslova na každom kroku. Má skvelú lokalitu, pretože zo Štiavnice to máte všade veľmi blízko, čo nesmierne zjednodušuje plánovanie výletov.

Samotná lokalita vás poteší množstvom pamiatok a zaujímavostí spojených ako s banskou históriu a významom tejto oblasti, tak aj so SNP.

Povstaniu je venovaný dokonca samostatný náučný chodník pod hradom Sitno, ktorý sa určite oplatí navštíviť.

Jeden z najväčších a najnavštevovanejších tajchov nesie názov Počúvadlo, resp. Počúvadlianske jazero. Je skutočne nádherné a v lete vás kúpanie v ňom zaručene osvieži a schladí.

Rozhodne vám odporúčame túto výnimočnú lokalitu navštíviť, podľa nás sa to totiž skutočne oplatí.

Kam ísť

Tri najobľúbenejšie oddychové miesta, kde si môžete spraviť aj rodinný výlet:

1 Námestie Svätej Trojice

Centrum historickej časti mesta. V jeho dolnej časti dominuje elegantné barokové súsošie Svätej Trojice s Immaculatou a svätcami – ochrancami pred morovou epidémiou (preto aj Morový stĺp).

Námestie obklopujú honosné domy bohatých banských podnikateľov a ostatných mešťanov. V minulosti sa tu konali trhy a trhovníci zaplnia námestie aj v súčasnosti počas pravidelných letných podujatí.

2 Nový Zámok

Nový zámok je jedna z najkrajších dominánt mesta Banská Štiavnica. Biela renesančná pevnosť vypínajúca sa na vrchu Frauenberg (Dievčenský vrch) bola postavená v 16. storočí v rámci opevňovania proti Turkom.

Výhľad na Frauenberg a kalváriu. Foto: Shutterstock
Výhľad na Frauenberg a kalváriu. Foto: Shutterstock

Zvláštnosťou Nového zámku boli aj tzv. „živé hodiny“, ktoré obyvateľom Banskej Štiavnice oznamovali čas – trúbením štvrťhodiny, bitím na zvon celé hodiny.
Viac info na www.muzeumbs.sk/novy-zamok.

3 Tajchy

Štiavnický vodohospodársky systém je unikátny jednak tým, že jeho umelé vodné nádrže v prehradených dolinách sú navzájom pospájané priekopami a štôlňami, a jednak tým, že voda, ktorá sa do nich zvádzala banskými jarkami, bola
dažďová a snehová. Z pôvodných zhruba 60 nádrží sa zachovala približne tretina.

V tajchoch pri Banskej Štiavnici sa rozhodne oplatí okúpať. Foto: Shutterstock
V tajchoch pri Banskej Štiavnici sa rozhodne oplatí okúpať. Foto: Shutterstock

Viaceré z nich dnes slúžia na rekreačné účely. Pri kúpaní v tajchoch musíme však byť opatrní – dno mnohých už kúsok od brehu prudko klesá do veľkej hĺbky.

Viac info nájdete na www.banskastiavnica.org


Text: Redakcia
Foto: Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu