Madeira má najväčšiu morskú rezerváciu v severnom Atlantiku

1. januára 2024
Pico Areiro, Madeira, turistika

Súostrovie Madeira má skvelú novinku. Morská rezervácia okolo Ilhas Selvagens (ostrovov Selvagens) bude podľa rozhodnutia vlády rozšírená na 12 námorných míľ. Vďaka tomu Madeira vytvorí najväčšiu plne chránenú morskú rezerváciu v celom severnom Atlantiku a Európe.

Toto rozhodnutie prišlo vo chvíli, kedy sa slávi 50. výročie vyhlásenia odľahlých ostrovčekov asi 280 km južne od pevniny Madeiry za prírodnú rezerváciu.

Madeira leží 1000 kilometrov od Portugalska a ostrovy Ilhas Selvagens sa nachádzajú 280 kilometrov južne od Madeiry a asi 250 kilometrov od afrického pobrežia. Foto: Shutterstock
Madeira leží 1000 kilometrov od Portugalska a ostrovy Ilhas Selvagens sa nachádzajú 280 kilometrov južne od Madeiry a asi 250 kilometrov od afrického pobrežia. Foto: Shutterstock.

Všetky druhy morských zvierat v rezervácii tak budú plne chránené pred rybolovom a ďalšou ťažobnou činnosťou. Vody okolo týchto ostrovov sú totiž životne dôležitou cestou pre migrujúce ryby a cicavce.

Madeira. Foto: Shutterstock
Vody v okolí Madeiry sú dôležitou súčasťou trasy migrujúcich rýb a cicavcov. Foto: Shutterstock.

Je to obrovský krok k ochrane svetových oceánov, pretože doteraz je chránených len ich 8 %.

Madeira dúfa, že tento krok bude k zakladaniu morských rezervácii inšpirovať aj iné zeme a ostrovy, a že povedie aj k lepšiemu povedomiu o súčasnom stave oceánov.

Madeira. Foto: Shutterstock
Madeira. Foto: Shutterstock

Text: Lonely Planet
Foto: Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu