Najkrajší deň na thajských plážach

13. júla 2022

Na pláže Andamanského mora do letoviska Aonang sme chodili ešte v čase, keď tu stálo len zopár bambusových domčekov. Dnes si môžete vyberať medzi hotelmi najrôznejšej úrovne a tunajšie reštaurácie s výhľadom na krásu thajských pláží vám nedajú spať.

Aonang sa zmenil na jedno z najpríťažlivejších a najprístupnejších miest celého thajského pobrežia nielen vďaka svojej atmosfére, ale aj neopakovateľným výletom, na ktoré sa turisti vydávajú práve odtiaľto. Hoci ste na dovolenke, niekedy sa neoplatí spať pridlho.

Za najkrajším thajským dňom sa vyráža už o ôsmej ráno! Pochopíte prečo. Smerujeme na Bambusový ostrov, na ktorom sa oplatí byť prvý. Za tie roky, čo cestujeme do Thajska, sme sa naučili, že väčšina turistov odchádza z Aonangu o deviatej, a tak si vďaka časovému náskoku ulovíme unikátny zážitok. 

V oblasti Andamanského mora sú ostrovy, výhľady a skaliská vytŕčajúce z morskej hladiny to najkrajšie, čo sa v krajine úsmevov dá vidieť.

Dokonalá exotika. Foto: Robert Taraba / BUBO.

Rajská pláž len pre vás

Naša loď parkuje na okraji ostrova s prenikavo bielou plážou. Tá tyrkysová voda pripomína Maldivy a je fascinujúce, že máte ostrov v podstate pre seba. Užijete si pláž, okúpete sa v príjemnej, čistej vode s výhľadom na susedné ostrovy, budete sa cítiť ako v raji. Nie, odtiaľto sa vám nebude chcieť odísť. Veď kto by už len tak z ničoho nič chcel opustiť raj?

Plavba loďou však pokračuje ďalej k súostroviu Phi Phi, ktoré patria k najznámejším v celom Thajsku. V oblasti Andamanského mora patria ostrovy, výhľady a skaliská vytŕčajúce z morskej hladiny k tomu najkrajšiemu, čo sa v krajine úsmevov dá vidieť. Prvou zastávkou je Phi Phi Leh, ostrov prezývaný aj Malé Phi Phi. 

Krásne dokonalé pláže oblasti, ktorú BUBO objavilo pred 20 rokmi. Foto: Robert Taraba / BUBO.

Najkrajšie miesto na svete

Vitajte v jaskyni Vikingov, kam sa zlietajú lastovičky, aby si postavili hniezda. Jaskyňa patrí morským Cigánom z kmeňa Moken. Živia sa tradičným rybolovom a zberom lastovičích hniezd – vyhľadávanou, luxusnou a často aj superdrahou pochúťkou v čínskych reštauráciách. Zakotviť môžeme v nádhernej lagúne, kde priamo z mora vystreľujú dvesto- až tristometrové skaliská obrastené bujnou vegetáciou. Priamo z lode môžete naskákať do priezračnej vody a užiť si kúpanie s dokonalou kulisou. 

Opačná strana ostrova patrí jednej z najslávnejších pláží celého Thajska, ak nie celej našej planéty. Leží v zátoke Maya Bay, preslávil ju film s Leonardom di Capriom a odvtedy je tu neustále plno. Pláž aj so zátokou boli zatvorené a niekoľko rokov sem nevstúpila noha žiadneho turistu. Cieľom bolo zrevitalizovať a vrátiť pôvodnú krásu Maya Bay. Samotný pohľad na zátoku je taký dych berúci, že začnete loviť v pamäti, či ste sa už niekedy v živote ocitli na krajšom mieste. 

Podmorské akvárium

Cesta za objavovaním sa tu však nekončí, pokračuje na väčší z ostrovov Phi Phi – Phi Phi Don. Ak by ste niekedy prišli na Phi Phi na dlhšie, ubytovali by ste sa práve tu, pretože menší z ostrovov je nie je obývaný. Vyhladli ste? Doprajte si thajský obed od polievky Tom Yum cez skvelé Pad Kra Pao a ako dezert sladučký ananás. Môžete sa vydať na dokonalú vyhliadku, alebo dať prednosť potulkám mestečkom. A ochutnali ste už niekedy zmrzlinovú rolku? 

Plávajúce trhy a exotické ovocie. Foto: Martin Šimko.

Jedno z najkrajších miest na šnorchlovanie v okolí Phi Phi leží na jeho okraji v smere k Bambusovému ostrovu. Keď v lagúne nastane odliv, koraly od hladiny delí len asi šesťdesiat centimetrov morskej vody. Ak do nej opatrne vstúpite, ocitnete sa uprostred nádherných živých koralov, húfov rýb a ďalších živočíchov hýriacich farbami a exotickými tvarmi. Morské huby, obrovské mušle zévy aj sasanky, v ktorých sa skrývajú červeno-biele amphipriony – rybky, ktoré preslávila rozprávka Hľadá sa Nemo. Existuje mnoho druhov dopĺňajúcich mozaiku neuveriteľne pestrého podmorského života.

Či už si vyberiete lokálny útes alebo vzdialenejšie miesta od AoNangu určite uvidíte niečo zaujímavé. Každý ponor je iný. Foto: BUBO.

Keď nastane čas opustiť obrovské morské akvárium, pred vami bude už len cesta späť do Aonangu. Ešte si stihnete vychutnať najkrajší západ slnka v Thajsku s vychladeným pivkom Chang a dopriať si skvelú večeru. Aonang vie, ako vás zlákať čerstvými morskými plodmi či grilovanou barakudou. Najkrajší deň si zaručene budete chcieť ešte zopakovať! 

Thajsko je dnes opäť otvorené všetkým turistom zo Slovenska. Aktuálne podmienky vstupu nájdete na stránke MZV. Ak hľadáte dovolenky last minute do celého sveta, je si z čoho vyberať.


Text: Tomáš Kubuš
Foto: Robert Taraba, Martin Šimko, Tomáš Kubuš

1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu