Najkrajšie rieky sveta. Ktoré sú výnimočné?

13. marca 2023
Colorado, USA, Bubo

Pohľad na rieku a jej okolie taktiež môže byť dobrým dôvodom na vycestovanie. Nielen flóra či fauna, ale aj unikátna kultúra a život okolo riek, sú ohromným ťahákom. Vybrali sme preto výnimočné svetové rieky, ktoré lákajú vodou i svojím okolím a sú dôležité pre život.

Ľudia sa najčastejšie kochajú výhľadmi na more či šíry oceán, podvedome ale všetci chápu, že rieka je život a pitná voda. Skutočne veľké a známe svetové rieky sú očarujúce, v mnohých náboženstvách sú uznávané ako matky či otcovia a sú veľkým obohatením každej cesty do zahraničia.

La Plata

Nie každý považuje La Platu za rieku. Niektorí ju definujú skôr ako spoločné ústie riek Paraná a Uruguaj do oceánu, iní ako záliv či okrajové more. Pokiaľ ju však berieme ako rieku, je najširšou na svete s 230 km.

Rozloha rieky je 35 000 km2 a s prítokom Paraná má La Plata dĺžku 4 880 km. Unikátna je preto, že spája dve hlavné juhoamerické mestá – Buenos Aires a Montevideo, ktoré sú od seba vzdialené taktiež 230 km. Vďaka bahnu a piesku, vznikajú v sútoku riek Paraná a Uruguaj ostrovy, kde si boháči budujú svoje vily a víkendové rezidencie – najznámejším je mesto Tigre.

Puerto Madero, Buenos Aires, Bubo
Pohľad na Buenos Aires z vody. Foto: Daniela Snováková-BUBO.

Colorado

Colorado je scénické a rieka má aj tie najkrajšie a najnavštevovanejšie prírodné klenoty USA – Grand Canyon a Horshoe Bend. Celkovo nájdete okolo rieky Colorado 11 národných parkov a kaňonov, napríklad aj extrémne fotogenický Antelope pri meste Page či najznámejšiu priehradu sveta Hoover Dam v blízkosti Las Vegas.

Pre Američanov je rieka Colorado ústiaca v Rocky Mountains nesmierne dôležitá, dlho bola hlavným zdrojom obživy pre juhozápad krajiny a aj dnes od nej závisí živobytie až 40 miliónov ľudí. Má dĺžku 2 330 km a pokiaľ vás zaujímalo, odkiaľ má svoj názov, ten pochádza zo španielčiny z označenia pre „farebné” červenkasté – kvôli veľkému zaťaženiu bahnom.

Eufrat a Tigris

Rieky, ktoré pozná každý, no navštívil ich málokto. Slávna Mezopotámia sa pritom nachádza práve medzi Eufratom a Tigrisom a je snom každého cestovateľa a milovníka histórie. Nebyť existencie riek, z púštnej oblasti by určite nebola kolíska civilizácie. Rieky sa stretávajú pri mestečku Al-Qurnah a spolu vyformujú rieku Šatt al-Arab. Domáci tvrdia, že tu je biblický Raj a rastie tu Strom poznania – Adamov strom.

Pri porovnaní zistíte, že Tigris je tmavší, pramení v Tauruse a má 1 950 km. Naopak, Eufrat je zelenší a svetlejší. Má 2 800 km ako najväčšia rieka Blízkeho východu.

Níl

Prameň Nílu, rieka Kagera, vyteká až z pralesnej oblasti Viktóriinho jazera ako Biely Níl a tu môžete najlepšie na svete vidieť horské gorily. Modrý Níl zase pramení v Etiópii a spolu sa stretávajú a spájajú do jednej rieky v sudánskom Chartúme.

Najdlhšiu rieku sveta, ktorá má 6 650 km, najlepšie spoznáte v Egypte, kde si viete prenajať feluku a od najjužnejšieho mesta od Abú Simbel s prekrásnymi chrámami Ramsesa II. sa preplaviť až po deltu Nílu v civilizovanej Alexandrii, kde je pochovaný Alexander Macedónsky a kde sa Kleopatra stretávala so svojimi milencami –  Marcom Antoniom a Júliom Cézarom. Cestou obídete pyramídy v Gize, teda jeden z pôvodných siedmich divov sveta.

Asuán, Níl, Afrika, Bubo
Asuán – jedinečná brána do čiernej Afriky a feluka na Níle. Foto: Miroslava Dlhá

Amazonka

Ide o rieku, ktorá má najväčšie zásoby pitnej vody na svete a pred druhým Ruskom ide až o dvojnásobok (pre porovnanie je to 8 200 km3 ku 4 508 km3). Celá Európska únia má zásoby na úrovni 2 000 km3. Amazonka je najmohutnejšou riekou sveta s najväčším svetovým povodím, prietokom a vidieť ju je obrovský zážitok.

Približne 15 km nižšie po prúde od mesta Manaus ukrytého v džungli je miesto, kde rieka Amazonka vzniká spojením obrovskej tmavej rieky Río Negro a mútnej vody rieky Solimões. V rieke plávajú pirane, ryby tambaqui či pirarucu (arapaina). Piraruca, prezývaná aj „dinosauria ryba“, je jednou z najväčších sladkovodných rýb sveta a dosahuje bežne hmotnosť nad sto kg.

Amazónia, Amazon, Bubo
Plavba loďkou po Amazónii je nezabudnuteľná. Foto: Ľuboš Fellner-BUBO.

Viac informácií sa dozviete priamo na stránke BUBO.


Text: BUBO
Foto: BUBO – Ľuboš Fellner, Miroslava Dlhá

1/1
Zavrieť reklamu