Zimný roadtrip okolo Peloponézu, 6. časť. Kalamata a západné pobrežie.

9. februára 2022

V poslednom úseku nášho roadtripu po Peloponéze vás zoberieme do Kalamaty preslávenej olivami, k vodopádom Polilimnio a na západné pobrežie.

Vybrali sme sa touto trasou.

1 Kalamata – olivový raj

Asi všetci poznáte slovo Kalamata aspoň z pohárikov olív v obchodoch. Kalamata je mesto na Peloponéze, v oblasti, kde sa pestujú jedny z najlepších olív na svete. Toto miesto je olivami a olivovým olejom preslávené a môžete sa spoľahnúť, že ak si chcete kúpiť dobrý olivový olej, tu ho nájdete. Majú ho tu všetci. Majú nato technológie, ktoré sa vyvíjali celé generácie.

Domáce Kalamata olivy.
Kalamata olivy. Foto: Shutterstock

Kalamata je po Patre druhým najväčším mestom polostrova a je najväčším mestom na juhu Peloponézu. Má okolo 53 000 obyvateľov a jednu obrovskú pláž.

Veľká pláž pri Kalamate je aj celkom pekná, nie? Foto: Shutterstock

Ak zájdete ďalej od pláže, nájdete pešiu zónu, staré mesto s úzkymi uličkami a tradičnými obchodíkmi, nad ktorým sa vypína stredoveký hrad.

Kalamata so stredovekým hradom. Foto: Shutterstock

A samozrejme, nájdete tu aj veľkú tržnicu plnú lokálnych produktov. Medzi ne patria napríklad burské oriešky z Peloponézu, a či už túžite po pražených alebo surových, plná taška vás vyjde asi 2 eurá.

Ďalší produkt, ktorým je Kalamata známa, sú figy. Možno si vravíte, že to nie je nič pre vás, ale tieto sušené figy sa nedajú porovnávať s kvalitou dovezenou na Slovensko. Sú síce sušené, ale čerstvé, mäkké, vyzerajú pekne a mali by sa skladovať v chlade.

Sušené figy. Foto: Shutterstock

Okrem toho tu nájdete samozrejme veľa citrusového a iného ovocia, zeleniny, olív, orieškov, rýb, atď. Kalamata leží vo veľmi úrodnej oblasti.

Zaujímavosťou je, že roku 1986 zasiahlo Kalamatu zemetrasenie, na ktoré majú mnohí obyvatelia nie úplne príjemné spomienky.

2 Polilimnio vodopády

Z Kalamaty sme mierili na západ, ale keďže podľa domácich by sme v žiadnom prípade nemali obísť vodopády Polilimnio, tak sme zamierili rovno k nim. Cesta autom z Kalamaty trvá asi trištvrte hodinku, za dedinkou Charavgi zídete na poľnú cestu, kde po chvíli auto odparkujete.

Vidíte tie čiastočky vody vo vzduchu?

Polilimnio vodopády, to je sústava jazier a vodopádov tečúcimi dole roklinou. Väčšinou je tu čistá modrá voda, avšak po silnejších búrkach a dažďoch boli rozvodnené a voda bola zakalená.

Aj napriek dažďom a búrkam, ktoré vodu zafarbili, by sme však túto zastávku na sto percent odporučili. Je to iný svet ako na pobreží, magický a pokojný. Kopce ho ukrývajú pred silným vetrom a vzduch je vďaka vodopádom neskutočne svieži a zdravý s miliónmi vodných čiastočiek vo vzduchu. Len si dávajte pozor, aby ste sa nešmykli.

3 Mestečko Pylos

V mestečku Pylos na západnom pobreží Peloponézu žije dnes iba približne 2300 obyvateľov. Okrem toho, že je tu príjemné námestie s obchodíkmi, má toto mestečko veľmi bohatú históriu.

Mesto leží na začiatku zálivu, ktorý od otvoreného mora oddeľuje dlhý skalnatý ostrov. Vstup do tohto zálivu chránila od 16. storočia zo strategickej pozície nová pevnosť Neokastro. V tejto oblasti sa na mori odohralo niekoľko významných námorných vojen.

Z novej pevnosti Neokastro ohradenej hrubými a dlhými múrmi je krásny výhľad na záliv.

Pevnosť Neokastro mala dohliadať na vstup do zálivu.
V pevnosti Neokastro.

Asi 17 km od mesta sa nachádzajú vykopávky najzachovanejšieho mykénskeho paláca, Nestorovho paláca, ktorý bol zničený už v roku 1200 pred n. l.

Mykénska hrobka, Nestorov palác. Foto: Shutterstock

4 Stará pevnosť Navarino nad plážou Voidokilias

Vstup do zálivu z opačnej strany, ako leží Pylos, chránila veľká stará pevnosť z 13. storočia.

Leží na krásnom mieste s výhľadmi na všetky svetové strany: na strmé útesy z juhu, na otvorené Stredozemné more zo západu, na západné pobrežie so známou plážou Voidokilias s piesočnými dunami a na plytký záliv, kde sa zdržiavajú plameniaky. Prechádzku na pevnosť odporúčame.

5, 6 Kyparissia a Kalo Nero

Ďalšími zaujímavými zastávkami na západnom pobreží sú mestečko Kyparissia, ktoré leží pod kopcom a má príjemné námestie s kaviarňami alebo dedinka Kalo Nero s 20-kilometrovou piesočnou plážou, kde každoročne kladú svoje hniezda korytnačky.  

Kyparissia. Foto: Shutterstock

Západné pobrežie bolo cez zimu oveľa divokejšie a veternejšie ako východné pobrežie a zálivy. More malo veľké vlny, a tak si myslíme, že na cestovanie po západnej strane Peloponézu by boli vhodnejšie iné ročné obdobie ako zima.

Tu sa náš výlet po pobreží Peloponézu pomaly končí, cez vnútrozemie sme sa vrátili ešte na niekoľko dní na opačnú stranu Peloponézu, kde bolo more oveľa tichšie a vietor oveľa jemnejší.

Extra tip na záver: Termopyly

Po ceste naspäť sme sa asi v strede Grécka zastavili okúpať v termálnom potoku pri Termopylách. Wellness v minerálnej vode s teplotou asi 37°C pod horami a na čerstvom vzduchu, to bol ten najlepší záver nášho výletu. Ak niekedy pôjdete autom do Grécka, nezabudnite sa tu zastaviť.

Ďakujeme za pozornosť!

Ostatné časti nášho roadtripu nájdete tu:

  1. časť: Okolie Galatas
  2. časť: Po pobreží Argolidy
  3. časť: Leonidio – raj horolezcov
  4. časť: Stredoveká Monemvasia a exotický ostrov Elafonisos s bielym pieskom
  5. časť: Gytheio a polostrov Mani

Text: Martina Strihová
Foto: Martina Strihová, Miroslava Rakúsová, Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu