Tatry vyliečia a potešia aj zamilovanú dušu

Nechajte sa zlákať nádherným prostredím Vysokých Tatier a vezmite svojich milovaných za slovenským dobrodružstvom. Naše hory prajú zamilovaným nielen na Valentína, ale aj počas celého roka. Kam presne sa vydať za tatranskou romantikou a kde načerpať nové sily na čerstvom vzduchu? Nechajte sa zlákať!

Dvom sa lepšie kráča

Dokonalé slnečné lúče, horská klíma a nádherná príroda oddávna spájali rôzne ľudské osudy.

Starý Smokovec, najstaršiu tatranskú osadu, dlhé roky zveľaďovali manželia Rainerovci – Ján a Alžbeta, na brehoch Štrbského plesa zas doktor Ján Pullman a Máša Haľamová spoločne aspoň chvíľu putovali životom a architekt Tatier Gedeon Majunke s manželkou Alicou si dávali znamenia zrkadlom, keď sa Gedeon zdržiaval v horách, aby dohliadal na výstavbu Téryho chaty. Vysoké Tatry okrem toho sprevádzajú i rozmanité legendy a láskyplné povesti, v ktorých mládenec urobí pre svoju milú čokoľvek.

Všetky tieto láskou poznačené miesta, ale i omnoho viac, je možné navštíviť aj počas zimy.

Zimná turistika v sebe ukrýva úplne iné čaro – nádherné výhľady do zasnežených dolín, horúci čaj v chate a silné lúče liečivého slnka, ktoré tu vďaka častej inverzii svietia viac ako v nížinách.

Netreba však zabúdať na vhodné oblečenie a primeranú výbavu. Vysoké Tatry vedia prekvapiť a vždy je potrebné zvážiť situáciu. Ak sa so svojou polovičkou rozhodnete v polovici cesty sa radšej otočiť späť, budete mať viac času na romantický obed a zostane vám nezdolaný cieľ na ďalší víkend.

Strom zaľúbencov

Stačí jeden bozk a vaša láska bude pevná ako tatranská žula – tak predpovedá verš na drevenom srdci priamo pod širokou korunou nádherného buka. Hrdo stojí už viac ako sedemdesiat rokov pred budovou Horskej záchrannej služby v Starom Smokovci, kde sídli aj Tatranská informačná kancelária.

V roku 2021 získal i významný titul Strom roka 2021.

Keď sa pod týmto stromom pobozkáte, vaša láska bude pevná ako tá tatranská žula.

Od svojho počiatku tento buk lesný – previsnutý stihol bojovať o prežitie a dostal množstvo názvov, ako napríklad Tatranský dáždnik. V roku 1978 si zahral aj v známom seriáli 30 prípadov majora Zemana, v 22. diele Tatranské pastorále. Od júlového leta roku 2021 napĺňa najkrajšiu službu – požehnáva bozkom. Preto sa nezľaknite, ak vás počas prechádzky centrom Vysokých Tatier manželka schytí a obdarí nežnosťou. Nechajte sa jednoducho zlákať.

Strom zaľúbencov vo Vysokých Tatrách.

Srdce Tatier

Cesta tatranskou električkou poskytuje vždy naozaj rôzne nádherné výhľady – jeden krajší ako druhý. Avšak ten v úseku Vyšné Hágy a Popradské Pleso je to naozaj vábivé.

Medzi železničnými stĺpmi číslo 112 a113 sa nachádza veľký, ťažký kameň v tvare srdca, prírodou zasadený priamo do svahu vedľa trate. Kameň rokmi dostal pomenovanie Srdce Tatier a keďže k nemu nevedie žiaden turistický chodník, obdivovať sa dá naozaj len počas jazdy. A tak aj v električke možno nájsť lásku, či už skutočnú, alebo symbolickú. 

Jazierka lásky

Štrbské Pleso je naozaj všeobecne romantická lokalita s množstvom prenádherných výhľadov. Ocitá sa na rôznych svadobných fotografiách a určite tu i nejeden mládenec padol s obrovským diamantom na koleno pred svojou milou.

Jedno miesto však zamilovaných láka viac než ostatné – Jazierka lásky. Pôvodný názov bol pritom úplne iný.

Štrbské rybníky založil koncom 19. storočia Jozef Szentiványi kvôli odchovu pstruhov, ktorými sa zarybňovalo neďaleké Štrbské pleso. Obyvatelia neskôr jazierkam udelili iný názov, keďže išlo o veľmi tiché a pokojné miesto uprostred lesa, kde sa často s obľubou prechádzali zamilované páry.

Názov však môže pochádzať aj zo samotnej polohy. Jazierka totiž ležia tesne vedľa seba.

Zaujímavosťou je aj to, že v najväčšom z nich sa nachádza železný slovenský dvojkríž, ktorý tam bol zhodený v roku 1940.

Lavička zblíženia

Niekedy stačí len málo, aby bolo všetko tak, ako má. Napríklad keď usadnete so svojou láskou na Lavičku zblíženia v Tatranskej Lomnici, tak vám to nedá a objímete sa skôr, ako sa nazdáte. Tajomstvom sú pritom len jej šikmé dosky. Pozvite svoju polovičku a sadnite si spolu na červenú lavičku pred Hotelom SOREA Urán.

Pomôžte si našou mapou a naplánujte túru, ktorú spojíte s návštevou jedného z týchto miest. Náš tip: Prechádzka zo Starého Smokovca do Tatranskej Lomnice je nádherná a nie je náročná. Zdroj: mapy.cz

Tip pre zamilovaných

Galéria Tatranský šperk v Starom Smokovci

Ak počas dovolenky vo Vysokých Tatrách nadobudnete to správne láskyplné presvedčenie, nemusíte čakať. V úžasnej smokoveckej galérii nájdete s pomocou šperkárky Miriam Veselej rôzne ručne vyrábané šperky od náhrdelníkov, náušníc cez náramky až po prstene. Na darovaný šperk stvorený rukami tatranského umelca, ktorý mu vdýchol príbeh, nezabudne určite žiadna osoba.

Galéria Tatranský šperk. Foto: Miriam Veselá

Láska ide cez žalúdok aj vo Vysokých Tatrách

Romantická večera, horúci punč po lyžovačke či dokonalé wafle po obede sú výborným spôsobom, ako niekoho potešiť. V regióne Vysoké Tatry nájdete množstvo gastronomických možností na veľmi vysokej úrovni. Stačí sa poobzerať a pozvať milovaných na výborné delikatesy. Určite vám to oplatia úsmevom a dobrou náladou.

AquaCity nikto neodolá ani v Poprade

Teplé, hrejivé bublinky z tela odstránia každý nepokoj či stres. Ponoriť sa do úžasného sveta wellnessu je jeden z najlepších spôsobov, ako urobiť radosť sebe i svojim blízkym. V tatranskom regióne si máte opäť z čoho vyberať. Nerozmýšľajte, chyťte sa za ruky a skočte do bazéna.

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky. www.regiontatry.sk

Fotky: Martin Maličký, Miriam Veselá

1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu