Päť otázok pre… Adama Žampu

Adam Žampa. Foto: Shutterstock

Adam Žampa, úspešný slovenský reprezentant v zjazdovom lyžovaní, nám o sebe prezradil niekoľko vecí.

1. Podľa výsledkov ti ide lepšie slalom, než obrák. Čím to podľa teba je?

Zatiaľ to tak je, a je pravda, že v slalome sa cítim lepšie ako v obráku. A asi to je tým, že slalom trénujeme viac, a nové slalomky mi veľmi sedia, a obráčky sú trošku náročnejšie. Aj môj najlepší výsledok zo sveťáku je veru zo slalomu. 

2. Pochádzaš z lyžiarskej rodiny. Vedel si od začiatku, čím chceš byť?

Áno, už môj pradedo bol lyžiar. Pravda je ale taká, že na začiatku som chcel byť hokejistom, no veľmi ma bavilo aj lyžovanie. Tak som sa nakoniec rozhodol preňho. Predsa len – je to v rodine.

3. Máš aj mladšieho brata Andreasa, ktorý rovnako reprezentuje republiku v lyžovaní. Trénujete spolu? Berieš ho ako súpera?

Andreas je super sparing partner a jasné, že aj super, pretože sa na tréningoch navzájom ťaháme a pretekáme medzi sebou. V niektorých jazdách je v tréningu na obráku rýchlejší ako ja.

4. Potrpíš si na výbavu, alebo si myslíš, že výsledky závisia hlavne od lyžiara?

Jasné, že výbava je tiež veľmi dôležitá. Treba mať otestované veci, aby lyže sedeli čo najviac. Potom je to už len v hlave. Keď viem, že mám dobré lyže, je to už len taka podpora v hlave, že mám výhodu.

5. Máš počas sezóny čas aj vybehnúť s kamarátmi von?

Na to bohužiaľ vôbec nie je čas. Počas sezóny sa venujem na 100% lyžovaniu a priateľke, čiže na kamarátov príliš veľa času nezostáva. 

Adam neodkladá lyže ani vo vzťahu…

Priateľka Daniela tiež lyžovala, avšak nie na profi úrovni. Máme spoločné záľuby a je super mať priateľku, ktorá vie o čo v lyžovaní ide a ktorá to prežíva so mnou. Odkedy sa zranila práve pri páde na lyžiach a roztrhla si väzy v kolene, lyžuje len rekreačne, no často spolu chodíme práve na lyže.

S Veronikou Zuzulovou sú si blízki…

Môj vzťah s ňou je ako brata so sestrou. Veľmi si pomáhame a som veľmi rád, že po toľkých ťažkých rokoch jej to konečne vyšlo (prvé víťazstvo vo svetovom pohári – pozn. red.). Zaslúži si to, a dúfam, že sa jej to ešte podarí, má na to. Je pre mňa česť trénovať s najlepšou slalomárkou sveta.

Text: Redakcia
Foto: Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu