Toto je Barbora Kmecová, ilustrátorka zimného RELAXu

16. januára 2024
Bessa Illustration

Zaujala vás ilustrovaná titulka zimného RELAXu? V tom prípade čítajte ďalej a dozviete sa viac o jej autorke, Barbore Kmecovej, ktorá vystupuje pod pseudonymom BESSA Illustration.

Každej ilustrátorke kladieme niekoľko rovnakých otázok. Odpovede na ne nájdete v tomto článku.

Barbora, ako ste sa dostali k výtvarnej tvorbe a k ilustrácii?

Ku kresleniu som bola vedená od mala. Už ako dieťa a neskôr ako gymnazistka som chodila na výtvarnú výchovu, a to ma nasmerovalo na kreatívnu cestu. Vedela som, že chcem robiť v živote niečo kreatívne, preto som išla študovať grafiku na Akadémiu umení v Banskej Bystrici. Škola bola super priestor na experimentovanie, učenie sa, formovanie kritického myslenia a vlastného pohľadu na svet.

Po škole som pracovala ako grafička a art direktorka v rôznych reklamných agentúrach, kde som sa naučila naozaj veľa o kreatívnej práci v praxi. Kreslila som si pre seba, hľadala svoj vlastný štýl a postupne sa to prehuplo do toho, že sa teraz ilustráciou živím na full time. 

Jedna z ilustrácií Barbory Kmecovej. Foto: Archív B.K.

Aké témy prevládaju vo vašej tvorbe? 

Vo svojej tvorbe zachytávam súčasného človeka, jeho radosti a strasti, zaujíma ma jeho vzťah k prírode a planéte, k technológiám, ku komunite a k sebe samému. Moje charaktery sú vždy v pohybe, akcii, skúmajú, neúnavne bádajú a otvárajú nové cesty divákom a aj mne samotnej. 


Relax 7/2023 titulka

Kde nachádzate inšpiráciu? 

Inšpiráciu nechodím nikam extra hľadať. Inšpirácia príde sama, kľúčom k nej je konzistentnosť v tvorbe, pravidelnosť a snaha hľadať vždy nové cesty nielen v kreslení, ale aj v živote. Napríklad, keď mi nič na danú tému nenapadne, začnem si len tak kresliť pre seba náhodné veci, spontánne, bez ostychu a tie nakopnú moju kreativitu.

Skúste našim čitateľkám a čitateľom odporučiť:

  • KNIHU: One Ingredient Recipe od Happy Potato Press
  • FILM: Osem hôr (The Eight Mountains, 2023)
  • VÝSTAVU, KTORÚ BY STE SI NEMALI NECHAŤ UJSŤ: Myšlení obrazem: Vizuální události Miroslava Petříčka, Galerie hlavního města Prahy (do 28. januára 2024).
  • HUDOBNÝ ALBUM, KTORÝ VÁS OSLOVIL: Philantrophy od Hauschka
  • DIVADELNÉ PREDSTAVENIE: Odporučila by som všetky predstavenia od My kluci, co spolu chodíme alebo inscenácie v pražskom divadle Jatka78.
Bessa v ateliéri. Foto: Archív B.K.

A čo hovorí o ilustrácii pre RELAX?

Čo potrebuješ na to, aby si žila dlhý, zdravý a aktívny život? Všetky odpovede nájdeš aj v mojej ilustrácii. Tak pozeraj pozorne.

Relax 7/2023 titulka
Obálka zimného RELAXu, ktorú ilustrovala Bessa.

Barbora Kmecová alias Bessa má za sebou mnoho úspešných spoluprác s lokálnymi i zahraničnými značkami. Rada pracuje na projektoch s presahom, tvorí dynamické vizuály plné humoru a irónie. Vystavovala na Bienále ilustrácií Bratislava 2023, na festivale Lustr v Prahe, na festivale ilustrácie v Taipei na Taiwane. Jej práca sa dostala aj na Shortlist prestížnej World Illustration Award 2023. 

PS. RELAX s jej titulkou je stále v predaji a nájdete ho vo svojej predajni tlače.


Text: Barbora Kmecová, Eva Fačková
Foto: archív Barbory Kmecovej

1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu