Čím sa riadiť pri výbere športovej obuvi?

Typické rekreačné pohybové aktivity, ako beh, turistiku, chôdzu či tréning na posilňovacom ihrisku, zvládnete aj v jedných teniskách, čo síce poteší vašu peňaženku, ale vaše nohy už menej.

Dávno pominuli časy, keď ľudia športovali v tom, čo dom dal. Deti behali vonku v plátenkách, jarmilkách či žlto-čiernych futbalových kopačkách, turisti nosili na hory jedny kožené pohorky a, ako sa hovorí, „tu sme”. Prežili sme aj obyčajné teplákové súpravy, bavlnené tričká a neforemné plecniaky.

Dnes je už skôr vzácnosťou stretnúť v prírode niekoho bez funkčného oblečenia, ergonomicky tvarovaného batohu a najmä topánok určených presne na daný druh športu. Tie, samozrejme, zvyšujú mieru pohodlia, uľahčujú pohyb, zlepšujú výsledky a pomáhajú predchádzať zraneniam, lenže mnohí sa v ponuke športových vecí strácajú.

Ako si teda vybrať ten správny pár topánok na akúkoľvek pohybovú aktivitu, aby ste mali zo športu radosť? Široká ponuka výrobcov obuvi má za cieľ uľahčiť vám výber, ktorý závisí predovšetkým od nasledujúcich faktorov. 

  1. Najdôležitejšie je, aký druh pohybovej aktivity plánujete vykonávať – beh, cyklistika, turistika, loptové hry, posilňovanie… 
  2. V akom prostredí plánujete športovať – hala, vonkajšie ihrisko a jeho povrch, asfalt, príroda, vysokohorský terén… 
  3. Následne by ste mali zohľadniť vašu hmotnosť, tvar chodidiel a, samozrejme, ich veľkosť – ideálne je dať si spraviť diagnostiku chodidla a nášľapu. 
  4. Dôležitá je aj intenzita aktivity, teda či hľadáte obuv na rekreačné alebo výkonnostné použitie.  
  5. S predchádzajúcim bodom súvisí aj cena topánok, takže si pred ich kúpou určite rozpočet.  

Bežecké tenisky na asfalt 

Tenisky sú najdrahšou, ale zato najdôležitejšou časťou výbavy každého bežca. Pri behu totiž každý náraz, teda dopad chodidla na podložku sprevádza sila o veľkosti dvoj- až trojnásobku telesnej hmotnosti bežca.

Tenisky sú najdrahšou a najdôležitejšou časťou výbavy každého bežca. Foto: Shutterstock

Je len logické, že obuv tlmiaca tieto nárazy je pre celý pohybový aparát kľúčová. 

Minimalistická bežecká obuv môže vyhovovať atlétom s ideálnym štýlom a dobrou biomechanikou, avšak pre mnohých ľudí beh naboso nie je to pravé orechové. V poslednej dobe sa začína pozornosť obracať opačným smerom, na takzvanú „maximalistickú“ bežeckú obuv s hrubou podrážkou. Veľká väčšina bežcov však stále uznáva klasické bežecké tenisky a my sa tiež prikláňame k názoru, že žiadny extrém nie je vhodný, a to najmä pre bežných rekreačných športovcov.  

Podľa čoho vyberať? 

Bežecké tenisky majú, jednoducho povedané, v prvom rade chodidlá chrániť, poskytnúť im stabilitu pri dopade a uľahčiť odraz.

Pred výberom bežeckej obuvi by ste teda mali byť predovšetkým oboznámení s typom vášho chodidla a tiež vaším bežeckým došľapom. Odbornú radu netreba v tomto prípade podceňovať – dobre zvolená bežecká obuv vám uľahčí a zefektívni beh a zároveň aj ochráni zdravie.

Odporúčame vám, aby ste si chodidlo aj bežecký krok nechali zanalyzovať a podľa toho vyberali hrúbku, tvrdosť a sklon podrážky.  

Na čo si dať pozor? 

Na veľkosť a celkové usadenie chodidla v teniske, teda na to, ako vám obuv sedí. Počas skúšania sa sústreďte na dostatok miesta pred palcom, na šírku topánok v najširšej časti chodidla, pevné usadenie päty a na to, či vám neprepadáva chodidlo dovnútra.

Ultraľahké tenisky so zvrškom tenkým ako pavučinka mnohých síce lákajú, ale nevytrénovanému chodidlu bežca začiatočníka nemusia poskytnúť potrebnú oporu. 

S čím počítať? 

Bežecké tenisky nevydržia večne. Každý model je určený na istý počet kilometrov alebo hodín behu a treba ho časom vymeniť. V tomto prípade neplatí, že čím drahšie tenisky si kúpite, tým dlhšie vydržia. Práve naopak, najvyššie modely tenisiek pre vrcholových bežcov sú často stavané na výkon, nie na výdrž. Čím sú materiály tenšie, jemnejšie a ľahšie, tým skôr sa opotrebujú.  

Tenisky na beh v teréne 

S blatom, kalužami a členitým terénom sa najlepšie popasujete v nepremokavých trailových bežeckých teniskách, ktoré majú priľnavejšiu podrážku. 

Beháte väčšinou po asfalte alebo chodíte do terénu? Foto: Shutterstock
Beháte väčšinou po asfalte alebo chodíte do terénu? Foto: Shutterstock

Ako sme spomínali vyššie, aj pred kúpou trailových tenisiek vám odporúčame absolvovať analýzu chodidla a bežeckého kroku. 

Keď budete vedieť, ako na tom ste, môžete vyberať tenisky podľa toho, do akého terénu sa chystáte. V prvom rade si odpovedzte na otázku, či sa chystáte behať po upravených lesných cestičkách alebo skutočne plánujete zdolávať technický terén. Väčšina bežcov, ktorí behávajú v lese a občas sa vyberú do skalnatého terénu, si vystačí s obuvou porovnateľnou s cestnými teniskami.  

Podľa čoho vyberať? 

Ak kupujete tenisky na preteky alebo rýchlostné tréningy, mali by ste siahnuť po nejakých ľahkých. Také mávajú menej členitú podrážku, poskytujú menšiu oporu a ochranu, stále sú však dostatočne dobre priľnavé.

Ak behávate rekreačne v blatistom a nestabilnom teréne, dobrou voľbou bude pevná trailová teniska s hlbokými výčnelkami a tuhou podrážkou.

V náročnom technickom teréne sa vám zíde extra opora a ochrana. Poobzerajte sa po teniskách, ktoré poskytujú viac stability a majú členitejšiu podrážku, aby boli vaše členky v bezpečí a aby ste sa v teréne nepošmykli.  

Na čo si dať pozor? 

Ak nechcete behávať po náročných tratiach, najlepšie urobíte, ak si vyberiete tenisky podobné tým, v ktorých behávate po asfalte. Mnohé firmy vyrábajú trailové tenisky, ktoré sú využiteľné aj mimo terénu. Tie sú vhodné pre bežcov, ktorí preferujú cestu, občas sa však vyberú aj do terénu. Takéto tenisky sú dostatočne odolné a poskytujú dobrú ochranu, pritom sú však komfortné. Hybridné tenisky sa predávajú (z pochopiteľných príčin) najlepšie, pretože sú jednoducho všestranné.  

S čím počítať? 

Komfort nepremokavých tenisiek čosi stojí, preto si dobre rozmyslite, či budete naozaj behávať v nepriaznivom počasí či mokrom teréne. Ak počas behu narazíte na pár kaluží, ktoré sa dajú obísť, je nepremokavá úprava zbytočná. Nezabúdajte tiež, že chodidlo sa pod membránou potí viac, preto to s hrúbkou ponožiek nepreháňajte.  

Pohodlné športové topánky sú absolútna nutnosť! Či už hľadáte nové bežecké či tréningové tenisky alebo topánky, ktoré vám na turistike zabezpečia istý krok, v Exisporte si určite vyberiete.

Trekkingové a turistické topánky 

Výber topánok na turistiku by ste nemali podceňovať už len z hľadiska bezpečnosti.

Ak si totiž niekde pod Slavkovským štítom podvrtnete členok, je to väčší problém, ako keď sa vám to stane počas behu v mestskom parku.

Dobré topánky na turistiku musia byť teda v súlade s tým, v akom teréne a ročnom období plánujete vaše výlety. Navyše, musia vám perfektne sedieť aby ste v nich vydržali niekoľkohodinové kráčanie prírodou.  

Podľa čoho vyberať? 

Najmä podľa typu topánok, ktoré môžeme rozdeliť do troch skupín. Topánky na vysokohorskú turistiku, ideálne na niekoľkodňové túry s ťažkým batohom v náročnom teréne, vysokohorské výstupy a zimnú turistiku. Sú vysoké, veľmi odolné a poskytujú výbornú oporu.

Turistické topánky vás musia podržať v rôznorodom a ťažko dostupnom teréne. Foto: Shutterstock
Turistické topánky vás musia podržať v rôznorodom a ťažko dostupnom teréne. Foto: Shutterstock

Trekkingové topánky nad členky, určené na túry s ľahkým batohom alebo, ak majú pevnú špičku, aj na trasy via ferrata. Sú ohybné a ľahšie ako topánky na vysokohorskú turistiku, zároveň sú však oproti nim aj menej odolné a nie je v nich tak teplo. Vychádzkové športové poltopánky s ohybnou medzipodrážkou a podrážkou z priľnavej gumy sú výbornou voľbou na celodennú turistiku v ľahkom teréne.   

Na čo si dať pozor? 

Materiál má vplyv nielen na vzhľad, ale aj na hmotnosť topánok, ich priedušnosť, odolnosť a nepremokavosť. Najväčšou výhodou kože je jej odolnosť, trvácnosť a dobrá odpudivosť vody. Nie je však taká ľahká ani priedušná ako syntetické materiály a je pomerne tvrdá.

Koža sa často kombinuje s umelou kožou alebo syntetikou, aby sa dosiahla lepšia priedušnosť a nižšia hmotnosť. Takýto materiál je najrozšírenejší, cenovo dostupnejší, avšak menej odolný. 

S čím počítať? 

Každé nohy si musia na novú obuv zvyknúť. Pred prvou túrou preto nové topánky najskôr dobre rozchoďte. Nič vás to nebude stáť a môžete si ušetriť veľa nepríjemností.

Ak nosíte ortopedické vložky, vložte ich do topánok. Tie tiež ovplyvnia to, ako vám budú topánky sedieť. Choďte sa prejsť do parku, vyberte sa na kratší výlet do kopca a z kopca. Zistite, aká hrúbka ponožiek vám bude vyhovovať, aby vás na túre už nič neprekvapilo.  

Obuv na posilňovanie a fitness 

Obuv na tréning by mala zohľadňovať intenzitu a druh pohybovej aktivity. Ak drepujete s veľkou činkou, robíte crossfit, kruhový tréning či HIIT, potrebujete skôr obuv poskytujúcu dobrú oporu.

Obuv na tréning by mala zohľadňovať intenzitu a druh pohybovej aktivity.
Obuv na tréning by mala zohľadňovať intenzitu a druh pohybovej aktivity. Foto: Shutterstock

Ak sa však venujete skôr ľahšiemu fitnes programu, balančným cvičeniam alebo fyzio tréningu na zdravý chrbát, oceníte ľahkú, priedušnú a mäkkú topánku.  

Podľa čoho vyberať? 

Podrážka tenisiek na cvičenie by mala byť protišmyková a ohybná, aby sa prispôsobila bežným tréningovým pohybom v telocvični, ako sú výpady, kľuky, šprint, výskoky a podobne. Ak na tréningu makáte naplno, potrebujete tenisky, ktoré vám poskytnú dobrú oporu pri cvičení so závažím. Mali by byť stabilné a poskytnúť dobrú oporu členkom, ak skáčete na debnu, ale zároveň by mali mať flexibilnú prednú časť na dynamický odraz.  

Na čo si dať pozor? 

Pri cvičení s činkami a kettlebellom dostávajú zabrať všetky drobné svaly chodidiel, pretože sa snažia pomáhať telu udržať rovnováhu. Ak budete mať obuté tenisky s príliš mäkkou, vysokou a úzkou podrážkou, môžete stratiť rovnováhu a spadnúť. Z tohto dôvodu majú tréningové tenisky podrážku so zvýšenou pätou, ktorá sa od tela tenisky smerom nadol rozširuje a v prednej časti pod prstami je tenšia. 

Čo ak kúpa nových topánok nestačí? 

Technické vybavenie, ako je športová obuv, priamo ovplyvňuje činnosť chodidiel, kolenného kĺbu či chrbta, no nie vždy môže byť riešením kúpa nových topánok.  

V niektorých topánkach sa vám môže športovať dobre, v iných nie. Foto: Shutterstock
V niektorých topánkach sa vám môže športovať dobre, v iných nie. Foto: Shutterstock

Rada fyzioterapeuta 

Dlhodobým nesprávnym pohybovým stereotypom pri športe si môžete privodiť zdravotné problémy. V prípade bolesti a včasného kompenzovania pohybového stereotypu vhodnými cvikmi sa docieli úľava a vnímanie zdravých pocitov pri športe.  

Diagnostika pohybu 

Aby ste odľahčili chodidlá, kolená, bedrá a chrbát, venujte zvýšenú pozornosť nielen výberu športovej obuvi, ale najmä diagnostike pohybu a trénovaniu správnej techniky. To sa oplatí najmä pri behu či cyklistike.  

Pravidelná pedikúra 

Zastrihávanie, správna dĺžka a tvar sú potrebná prevencia deformít a zarastania nechtov. Unaveným nohám ulahodíte vodným kúpeľom so soľou z Mŕtveho mora. Výborná je aj následná masáž chodidiel, ktorá pôsobí regeneračne, upokojujúco a nohám dodá stratenú silu a energiu.  

Chirurgický zásah 

Nosením nesprávnej obuvi znásobujete vybočenie a deformáciu nechtov a prstov nôh, najčastejšie hallux valgus. Ideálna je návšteva odborníka aspoň raz mesačne, ktorý presne zhodnotí stav vašich nôh, odstráni a ošetrí otlaky, kurie oká, hyperkeratóznu pokožku a prečistí nechtové valy. Pri veľkom poškodení je možné docieliť primerané zmenšenie bolesti a tlaku a odborným ošetrovaním nastálo potlačiť bolesť, a tak predísť chirurgickému zásahu. 

Viac topánok na všetky športy nájdete v predajniach a na internetovej stránke www.exisport.com.

Text: Valéria N. 
Foto: isifa/Shutterstock 

1/1
Zavrieť reklamu