Platenie kartou v zahraničí. Ako nedoplácať na nástrahy dovolenky

26. júna 2015
Platba kartou v zahraničí. Foto: Shutterstock

Leto sa nezadržateľne blíži a možno už aj vy máte plány, ako a kde si užijete chvíľky sladkého dovolenkového nič nerobenia. Ak ste sa rozhodli dovolenkovať v zahraničí a plánujete so sebou vziať aj nevyhnutnú platobnú kartu, máme pre vás niekoľko rád, ako predísť nepríjemnostiam a mať svoje financie vždy pod kontrolou.

Nechajte si rezervu na limit na karte

Pred cestou si nezabudnite skontrolovať limity, ktoré máte na karte nastavené, aby vás neprekvapila trápna situácia neschválenej transakcie napríklad pri nákupe.

Nezabudnite na autogram

Nezabudnite tiež na dátum platnosti vašej karty. Ak zistíte, že vyprší práve pred dovolenkou, skontrolujte si pre istotu adresu doručenia, aby k vám nová prišla včas a na správne miesto. Hneď, ako vám nová karta príde, hoďte na jej zadnú stranu podpis, aby vám ju akceptovali. Je to dôležité nielen v zahraničí, ale aj na Slovensku.

Pozor na verejné wifi siete

Všetky platby, o ktorých vopred viete, že ich máte uhradiť, je lepšie vybaviť ešte doma pred cestou. Pre vašu kartu a najmä pre to, čo na nej zatiaľ máte, môže byť totiž v zahraničí nebezpečné aj nešifrované pripojenie sa na verejnú wifi sieť. Bežná platba cez internetbanking sa tak môže skončiť vybielením účtu. Ak teda niekde v hotelovej hale popíjate kávičku, či sedíte v reštaurácii po dobrom obede, bude lepšie, ak sa pripojíte cez 4G a platbu pošlete tak.

Čo príde, aj čo odíde

Popritom, ako budete pred dovolenkou polievať kvety, nakupovať opaľovacie krémy a vybavovať dočasného chovateľa pre váš párik anduliek, by ste tiež nemali zabudnúť na aktivovanie sms notifikácií o transakciách na účte. Mať totiž banku pod palcom sa oplatí aj na dovolenke. Ak vás však náhodou počas dovolenky prekvapí smska, že ste práve previedli peniaze na iný účet a nič
o tom neviete, rýchlo zavolajte do call centra. Telefónne číslo si, samozrejme, pred cestou nezabudnite uložiť do vášho mobilu.

Na kartu by ste si mali dávať rovnaký pozor ako na peniaze. Foto: Shutterstock
Na kartu by ste si mali dávať rovnaký pozor ako na peniaze. Foto: Shutterstock

Ako oko v hlave

Na kartu by ste si mali dávať rovnaký pozor ako na peniaze a určite ju nepohadzovať kade tade po hotelovej izbe, či na pláži. Pozornosť treba zbystriť aj pri platení. Ak napríklad v reštaurácii nemajú prenosný POS terminál, nedovoľte čašníkovi, aby sa s vašou kartou v rukách vybral bohviekde a choďte radšej zaplatiť k pokladni. Vždy si tiež zoberte doklad, aj o neúspešne vykonanej transakcii.

Koľko stojí hotovosť?

Kartou teda plaťte obozretne, ale zároveň tak často, ako sa dá. Platby kartou majú totiž výhodnejší konverzný kurz ako zmenárne, či výbery z bankomatu. A pritom vás nič nestoja. Ak si predsa len potrebujete vybrať hotovosť, je dobré vedieť, koľko vás to bude stáť. Keď si budete peniaze vyberať, najlepšie urobíte, ak využijete bankomat osadený v nákupnom centre, či na rušnej ulici.  Samozrejme, najprv si ho skontrolujte, či na ňom nie je nainštalované žiadne viditeľné zariadenie na snímanie karty. Opatrnosti nie je nikdy dosť.

PIN do hlavy

Malá rada na záver – PIN kód nikdy nenoste pri svojej karte. Neukladajte ho ani do mobilu, či nevystavujte na čestnom mieste vedľa fotky vášho manžela v peňaženke. Najlepšie urobíte, ak ho budete nosiť v hlave, zase toľko miesta snáď nezaberie.
Text: Zuno
Foto: Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu