Tip na výlet: Amsterdam, mesto bicyklov

Singel kanál, Amsterdam, Holandsko

Chodníky a cesty plné bicyklov sú síce charakteristické aj pre iné kúty sveta, no v žiadnom inom meste ich nenájdete viac ako v metropole Holandska. Na jedného obyvateľa mesta pripadá až 1,4 bicykla.

Tomu sú prispôsobené aj miestne cesty a infraštruktúra. Pre cykloturistov sú v meste k dispozícii špeciálne cyklistické hotely, sprievodcovia mestom na bicykloch a mnoho cyklopožičovní. Bicykle sa odporúča zamykať aj na malú chvíľu. Nezamknutý bicykel = bicykel, ktorý už nikto nechce.

Pre bicykle sú vyhradené špeciálne cyklotrasy, pričom nie je dovolené jazdiť po chodníku a v peších zónach.

Šesť miest v Amsterdame, ktoré by ste mali zaradiť do svojich plánov

Amsterdam je fascinujúce mesto a určite sa ho oplatí navštíviť práve na jar. Objavujte ho tak, ako je vám najlepšie, ale týchto sedem miest určite zaraďte do svojich cestovateľských plánov.

1. Prechádzka popri vodných kanáloch (grachten)

Amsterdam je typický aj svojimi kanálmi, ktorým sa po holandsky hovorí grachten. Sú súčasťou Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Napríklad, amsterdamské grachty boli budované od 17. storočia a dokopy majú približne 80 kilometrov.

2. Van Goghovo múzeum

Milovníci umenia si tu prídu na svoje! Múzeum totiž vystavuje rozsiahlu zbierku diel Vincenta van Gogha a jeho súčasníkov. Naživo tu uvidíte Van Goghove Slnečnice alebo jeho autoportréty a stovky ďalších obrazov.

3. Dom Anny Frankovej

Navštívte aj historický dom, ktorý bol miestom, kde sa Anna Franková s rodinou skrývala pred nacistami počas druhej svetovej vojne. Aj samotný dom reprezentuje dôležitý príbeh o odvahe a nádeji.

Singel kanál, Amsterdam, Holandsko Vondelpark, Amsterdam, Holandsko Rijksmuseum, Amsterdam, Holandsko

4. Rijksmuseum

V amsterdamskom múzeu sa nachádza obrovská zbierka domácich a zahraničných (nielen) výtvarných umelcov. Naživo si tu môžete pozrieť napríklad Rembrandtovu Nočnú hliadku, ale aj diela Johanessa Vermeera, či Fransa Halsa.

5. Červená ulička

Ide o veľmi známe miesto, ktoré ponúka pestrú atmosféru – od kaviarní cez hriešny nočný život.

6. Vondelpark

Verejný mestský park sa nachádza v južnej časti Amsterdamu a pomenovaný je po básnikovi Joost van den Vondelovi. Na veľkej ploche sa tu striedajú lúky, lesíky, rybníky a park ponúka priestor pre oddych. Počas návštevy Amsterdamu sa ním prejdite, vychutnajte si tu piknik alebo vystúpenia umelcov.

Ján Amos Komenský v Holandsku

V mestečku Naarden, neďaleko Amsterdamu, nájdete múzeum Jána Amosa Komenského (1592-1670). Tento slávny český učenec strávil v Holandsku posledných 14 rokov svojho života a pochovali ho v kostolíku v Naardene. Návštevu jeho múzea môžete spojiť s krásnou prechádzkou po starobylom mestečku v tvare hviezdy, ktoré je obohnané hradbami a priekopou.


Text: Redakcia
Foto: Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu