Amsterdam – mesto bicyklov

21. februára 2017
Amsterdam. Zdroj: Shutterstock

Chodníky a cesty plné bicyklov sú síce charakteristické aj pre iné kúty sveta, no v žiadnom inom meste ich nenájdete viac ako v metropole Holandska. Na jedného obyvateľa mesta pripadá až 1,4 bicykla.

Tomu sú prispôsobené aj miestne cesty a infraštruktúra. Pre cykloturistov sú v meste k dispozícii špeciálne cyklistické hotely, sprievodcovia mestom na bicykloch a mnoho cyklopožičovní.

Ceny požičovného sa pohybujú okolo 8 € za deň, so zľavami na dlhšie požičanie. Bicykle sa odporúča zamykať aj na malú chvíľu. Nezamknutý znamená, že ho už nikto nechce.

Pre bicykle sú vyhradené špeciálne cyklotrasy, nie je dovolené jazdiť po chodníku a v peších zónach. V noci treba mať na bicykli svetlo. Pokuty za jazdu v pešej zóne alebo za chýbajúce svetlo sú pomerne častým javom a začínajú od sumy 30 €.

Ján Amos Komenský v Holandsku

V mestečku Naarden, neďaleko Amsterdamu, nájdete múzeum Jána Amosa Komenského (1592 až 1670). Tento slávny český učenec strávil v Holandsku posledných 14 rokov svojho života a pochovali ho v kostolíku v Naardene. Návštevu jeho múzea môžete spojiť s krásnou prechádzkou po starobylom mestečku v tvare hviezdy, ktoré je obohnané hradbami a priekopou.

Text: Redakcia
Foto: Shutterstock
1/1
Vaše reakcie

relax_magazin

Zavrieť reklamu