Priestranný crossover nielen do mesta – Hyundai Kona

10. decembra 2023
Hyundai Kona

Variabilný pohon, veľkorysý priestor a moderný dizajn, to všetko v sebe kombinuje nový Hyundai Kona. 

Čo si všimnete na prvý pohľad, je výrazná zmena dizajnu auta oproti minulej generácii. Ten je skutočne moderný a celé auto pôsobí na prvý pohľad ako oveľa väčšie. A nie je to len ilúzia, Kona skutočne narástla a dosahuje až nevídané rozmery vo svojej triede malých mestských crossoverov, kam ju Hyundai zaradil.

Čo to znamená v praxi? Samozrejme viac priestoru, ktorý poteší všetkých pasažierov. Hyundai postupne inovuje a mení dizajn všetkých modelov a výsledkom je charakteristický moderný, niekedy možno až futuristický vzhľad. Ten vozidlu dodávajú odvážne línie a množstvo detailov na karosérii. Opomenúť nemôžeme svetlá, ktoré sú vpredu a taktiež vzadu nenápadne umiestnené na bokoch karosérie a sú doplnené svetelnými pásmi vpredu aj vzadu po celej šírke vozidla.  

Veľký prepojený displej 

Dominantným prvkom interiéru je určite displej veľkých rozmerov. V jeho pravej časti sa nachádzajú ovládacie prvky vozidla a jeho informačný systém. V pravej časti potom už klasicky nájdete všetky potrebné informácie o jazde. Zobrazujú sa tu aj rôzne oznámenia bezpečnostných prvkov, alebo upozornenie na to, že sa dostatočne nevenujete riadeniu vozidla.

Ďalšia vec, ktorá nás vo vnútri Kony upútala, je množstvo voľne prístupného odkladacieho priestoru. Väčšina častí týchto priestorov neobsahuje žiadne dvierka ani otváracie mechanizmy, čo môže vyvolať zmiešané pocity; niekedy je to praktické, inokedy nie. Predné sedadlá sú dosť luxusné, odvetrané, vyhrievané a ich polohu nastavujete elektronicky – to je veľká paráda.

Vzadu je omnoho viac miesta, než by sa na prvý pohľad zvonku mohlo zdať. Aj vyšší človek sa tu pohodlne usadí a aj to je jeden z hlavných rozdielov oproti predošlému modelu. Kufor narástol taktiež, a to konkrétne na 466 litrov, čo nie je málo, ale zázraky nečakajte. 

Hyundai Kona
Dominantným prvkom interiéru je určite displej veľkých rozmerov.

Vyberte si to pravé pre seba 

Kona cieli naozaj na všetkých a tomu zodpovedajú aj dostupné varianty motorov. Ak vám stačí základ, siahnete po benzínovom motore s objemom 1,0 l a výkonom 88 kW (120 k). Na opačnom konci spektra je najvýkonnejší štvorvalec 1,6 GDi, ktorý ponúka výkon až 146 kW (198 k).

My sme však testovali hybridnú verziu Hyundai Kona s benzínovým motorom 1,6 GDi, ktorý je doplnený elektromotorom a ich systémový výkon je 104 kW (141 k). Nevýhodou tohto hybridného pohonu je, že nie je dostupný s pohonom všetkých štyroch kolies. Výkon tejto verzie je dostatočný, aj keď v niektorých prípadoch by som uvítal väčšie zrýchlenie.   

Jazda a pohodlie 
Nečakajte najrýchlejšie športové auto, v prípade Hyundai Kona ide skôr o príjemné rodinné jazdy, keďže komfort tu nájdu všetci pasažieri. Je to najmä vďaka dostatku priestoru, ktorý auto ponúka, a v tomto je najväčší pokrok novej Kony. Veľmi kladne hodnotím aj spotrebu, ktorá sa pohybovala na úrovni okolo 5 l/100 km. Čím viac ste jazdili v meste s využitím elektromotora, tým nižšia spotreba bola. Celkovo ide o veľmi podarené auto, ktoré určite patrí k najlepším vo svojej triede. 


Text a foto: Matúš Bušík 

1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu