Prvá Pravdivá história roka 2023 je doslova nabitá pútavými článkami. Na čo sa môžete tešiť?

5. februára 2023
Pravdivá história 1/2023

V tomto čísle sa dočítate o prvých vojenských potápačoch nazývaných žabí muži a spoznáte šialeného francúzskeho vraha, ktorý počas druhej svetovej vojny otrávil a spálil v peci desiatky ľudí.

Okrem toho zistíte, že bez krachu na newyorskej burze v roku 1929 by pravdepodobne nevypukla druhá svetová vojna, zoznámite sa s prvým a zároveň jediným kráľom Haiti, zorientujete sa v bitke na Kulikovom poli, naučíte sa čo-to o stredovekých kráľovnách Blízkeho východu a zistíte, prečo bola medzi Leonardom da Vinci a Michelangelom rivalita.

Kliatba hrobky múmie

Začiatkom 19. storočia mierilo do Egypta veľké množstvo cestovateľov a turistov, profesionálnych aj rekreačných. Francúzske ťaženie do Egypta sa začalo v roku 1798 a súviselo s ním množstvo ukradnutých historických artefaktov odvezených do Francúzska, kde ich začali prvýkrát študovať európski vedci a akademici.

Jean-François Champollion bol prvým človekom, ktorý v roku 1822 rozlúštil hieroglyfy. Začala narastať zvedavosť na kultúru dávno mŕtvej civilizácie a tento záujem prispel k vzniku šialenstva pre čokoľvek egyptské.

Pravdivá história 1/2023

Nový druh kráľa – Karol Veľký

Karol Veľký bol mocný vládca, ktorý ku koncu života vládol rozľahlej Karolínskej ríši rozprestierajúcej sa naprieč Európou. V roku 768 sa stal kráľom Frankov a pustil sa do rozširovania svojich území. Za 46 rokov vlády dobyl veľkú časť Európy.

Počas svojho života položil základy ríše, ktorá pretrvala takmer tisícročie, a zaviedol nový typ vlády, ktorá inšpirovala novú generáciu európskych kráľov a preformovala monarchistickú vládu naprieč kontinentom.

Pravdivá história 1/2023

Parížsky mäsiar

Doktor Marcel Petiot patrí k najhorším francúzskym kriminálnikom. Židom, dezertérom a komukoľvek, kto sa chcel vyhnúť nacistom, ponúkal falošný únik do Južnej Ameriky.

Namiesto vytúženého bezpečia sa však dočkali smrti. Petiot si obete vyberal múdro, aby zostali jeho temné skutky dobre skryté. Ľudia, ktorých zabil, chceli zmiznúť, a Petiot im zvyčajne vyhovel. Prineskoro sa však dozvedeli, za akú cenu. O život pripravil desiatky ľudí.

Pravdivá história 1/2023

Zaujímajú vás historické fakty a zaujímavosti? Radšej si časopis Pravdivá história rovno predplaťte na tejto webovej stránke.


Text a foto: Pravdivá história

1/1
Zavrieť reklamu