Sedem najväčších chýb pri zamykaní bicykla

18. apríla 2023
Žena zamyká bicykel

Môžete mať najbezpečnejšiu zámku na svete, ale ak si bicykel zamknete spôsobom, nad ktorým sa aj zlodej pousmeje, vám zostanú, naopak, oči pre plač.

V tomto článku sme pre vás zhrnuli najväčšie chyby, ktoré robíme pri zamykaní bicykla.

Zamykanie o koleso

Najmä pred rôznymi mestskými inštitúciami a obchodnými centrami sú nízke stojany na bicykle, do ktorých vojdete predným kolesom. Bicykel stojí, zámka je krátka a tento problém mnohí vyriešia zamknutím kolesa o stojan. Chyba. Koleso, dokonca aj s oskou bez rýchloupínača sa dá odmontovať za pár sekúnd a bicykel je fuč.

Zamykanie o sedlovku

Aj keď máte krátku zámku a masívne sedlo, zamknúť bicykel o sedlovku je také isté, akoby ste prilepili kľúče od auta na okno spolujazdca. Zlodej vytiahne sedlovku, vezme bicykel, sedlovku vráti späť a veselo sa vezie preč.

Muž zamyká bicykel
Zamknúť bicykel o sedlovku je také isté, akoby ste prilepili kľúče od auta na okno spolujazdca. Foto: Shutterstock.

Zamykanie tenkou lanovou zámkou

Zlodejovi stačia záhradnícke nožnice, aby sa zbavil lanovej zámky otáznej kvality, ktorou mnohí zamykajú bicykel o zábradlie pod oknami kancelárií. Najhoršie na tom je to, že takéto zámky kupujú rodičia často svojim deťom. Je to dobrý spôsob, ako naučiť dieťa zodpovednosti, ale len v prípade, že máte bicykel vždy pod dozorom.

Zamykanie o stĺp

Ak sa rozhodnete zamknúť si bicykel o stĺp, presvedčte sa, že je dostatočne vysoký, aby sa bicykel nedal vyvliecť ani pomocou rebríka. Podobné riziko vám hrozí, aj keď si bicykel zamknete o tenký stromček, ktoré sa na jar často vysádzajú v mestách. Zlodeji jednoducho ohnú kmeň a zámku cezeň vytiahnu alebo ho v noci poľahky odpília.

Zamykanie dvoch bicyklov len o seba navzájom

Ak takto prídete pre vlastnú hlúposť o bicykel vy aj váš kamarát, berte to pozitívne. Aspoň máte s kým ísť pešo domov. Odniesť dva bicykle do pristavenej dodávky nie je až taký problém.

Zamykanie drahých bicyklov

Bicykle za pár tisíc sú športové náčinie a nemali by ste ich nechávať nikdy bez dozoru. Môžete si zamknúť rám aj kolesá o pevné zábradlie kvalitnými zámkami. Je veľká šanca, že keď sa na miesto vrátite, rám aj kolesá tam stále budú, ale bicykel bude nepojazdný. Zmizne vidlica, riadidlá, brzdy, sedlo, sedlovka,…

Ak chcete používať bicykel ako dopravný prostriedok, kúpte si nejaký jednoduchý, lacný bazárový kus.

Zamykanie v pivnici, v aute a na balkóne

Zlodeji sa neštítia zničiť dvere pivnice či okna auta len preto, aby sa dostali k bicyklom vo vnútri. Bicykle preto nikdy nenechávajte v aute bez dozoru, dokonca ani v strešnom nosiči. Ak nemáte na pivnici bezpečnostné dvere ako na byte, je veľká šanca, že chabú fabku nájdete vylomenú a bicykle budú fuč.

Zlodeji doslova zbožňujú balkóny nízkych poschodí. Oprú o dom rebrík, zhodia bicykle a bežia preč. Vy získate rebrík za pár desiatok eur, ale prídete o biky za tisíce. Ak nemáte bicykle priamo v byte, zamknite ich o kotvu, ktorá sa inštaluje do podlahy alebo steny. Zlodej totiž dokáže odpíliť aj rúru stupačky radiátora.

Nielenže tak prídete o bicykle, ešte vás aj vytopí.


Text: RELAX
Foto: Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu