Teva: 40 rokov športových sandálov

3. júna 2024
Sandále Teva

Tento rok Teva a jej športové sandále oslavujú úctyhodných 40 rokov, čo je ideálna príležitosť pripomenúť si, ako táto značka predefinovala pohodlie a funkčnosť pre milovníkov prírody a outdoorových aktivít.

Aktívne žijúcim ľuďom značku Teva pravdepodobne netreba predstavovať. Ikona medzi výrobcami obuvi a sandálov, ktorá sa zrodila z jednoduchého, ale geniálneho nápadu a vyrástla v symbol dobrodružstva, inovácie a slobody.

Zrod športových sandálov

Príbeh Tevy začína v roku 1984 v americkom Grand Canyone. Mark Thatcher, geofyzik a raftingový sprievodca, mal problém. Zistil, že klasické sandále nie sú vhodné pre vodné športy: rýchlo sa namočili, kĺzali a ľahko sa strácali. Bežné tenisky zase po namočení schli aj niekoľko dní. V tej chvíli Mark dostal nápad: vytvoriť sandále, ktoré by boli bezpečné a pohodlné aj vo vode. Zobral dva remienky na hodinky so suchým zipsom a pripevnil ich k starým žabkám. Tak sa zrodili športové sandále Teva. 

sandále teva

Prvým produktom značky Teva boli jednoduché, ale praktické sandále s nastaviteľnými popruhmi, ktoré sa upevňovali okolo členku a prednej časti chodidla. Tento inovatívny dizajn poskytoval stabilitu a zabraňoval skĺzavaniu. 

Informácie o Thatcherových sandáloch sa čoskoro rozšírili medzi raftingovými sprievodcami a outdoorovými nadšencami, čo viedlo k založeniu spoločnosti Teva. Názov, ktorý v hebrejčine znamená „príroda“, odráža filozofiu značky: žiť v súlade s prírodou a poskytovať vybavenie, ktoré umožňuje maximálne zážitky bez kompromisov.

Sandále Teva

Teva sa rýchlo stala synonymom pre inováciu a kvalitu, keď začala rozširovať svoju ponuku o nové modely a technológie. Napríklad model Teva Original Universal, ktorý debutoval v 80. rokoch a sa stal kultovým vďaka svojej jednoduchosti a funkčnosti.

Na vlne inovácií 

V 90. rokoch sa Teva zamerala na vývoj technológií, ktoré zlepšili výkon ich obuvi v rôznych podmienkach. Nadšenie vzbudili technológie ako Spider Rubber, ktorá zlepšuje trakciu na mokrom povrchu, alebo Shoc Pad, ktorý poskytuje tlmenie nárazov. Tieto inovácie priniesli Teve povesť značky, ktorá nielen drží krok s potrebami outdoorových nadšencov, ale často ich predbieha. 

Sandále Teva

Na začiatku nového tisícročia Teva pokračovala v tradícii inovácií, ktoré posúvali hranice pohodlia a funkčnosti. V roku 2002 predstavila patentovanú technológiu Universal Strapping System, ktorá umožňuje ľahké a rýchle prispôsobenie sandálov akejkoľvek nohe, čo zaisťuje maximálny komfort a stabilitu. Ďalším významným prielomom bola technológia Mush®, ktorá revolučne zlepšila tlmenie nárazov.

Sandále Teva

Z prírody na festivaly a do módnych časopisov

Po založení značky netrvalo dlho, kým sa Teva dostala zo sveta outdoorových nadšencov medzi bežných ľudí a stala sa kultúrnym fenoménom. Z prírody sa tieto sandále presunuli na ulice, stali sa súčasťou festivalových outfitov a vďaka spoluprácam s ikonickými značkami a návrhármi aj do módnych časopisov.

Sandále Teva

Medzi najnovšie patrí kolekcia vytvorená s francúzskym módnym domom Chloé, ktorá spojila praktickosť a pohodlie Tevy s jemnou ženskosťou a eleganciou, typickou pre túto značku. Tieto spolupráce ukázali ako sa Teva vie prispôsobiť aktuálnym módnym trendom, pričom si zachováva svoju základnú identitu a funkčnosť.

Sandále Teva

Sloboda a pohodlie na každom kroku 

Dnes, po 40 rokoch od svojho vzniku, Teva pokračuje v tradícii inovácií s dôrazom na ekológiu. Od roku 2020 sú napríklad všetky pásiky na sandáloch vyrábané z recyklovaného polyesteru z PET fliaš, ktoré by inak skončili na skládke. 

Sandále a topánky Teva nie sú len obuvou, ale aj symbolom slobody a túžby po dobrodružstve. Nosia ich cestovatelia, športovci aj bežní ľudia, ktorí hľadajú pohodlie a spoľahlivosť. Príbeh značky Teva je ukážkou toho, ako veľmi môže jednoduchý nápad znamenať a zmeniť. Či už ste na horskom hrebeni, vo vode alebo alebo na ulici, Teva vám poskytne to, čo potrebujete: slobodu a pohodlie na každom kroku.

Sandále Teva

Text a foto: Teva

1/1
Zavrieť reklamu