Päť zážitkov, ktoré ulovíte v Egypte

9. mája 2023
Egypt, pyramídy, BUBO

Prečo je Egypt jednou z najlepších dovolenkových destinácií? To sme zhrnuli v piatich top zážitkoch, pre ktoré sa sem oplatí vybrať.

Krajina prešpikovaná zážitkami a neuveriteľnými miestami, akými sú pyramídy, životodarný Níl, chrámové komplexy a pláže na brehu Červeného mora. To je Egypt, ktorý má v sebe iskru, príťažlivosť a magnet, ktorý vás doň pritiahne.

1. Pozrieť sa dovnútra pyramíd

Egypt si akoby spravil monopol na pyramídy. Ide o najvýraznejší symbol severoafrickej krajiny. Pyramídy v Gíze sú ikonou a je takmer nepredstaviteľné, že tu v prachu zeme ležia už vyše 4 500 rokov. Právom patrili medzi staroveké divy sveta a nech sa na ne pozeráte z akéhokoľvek uhla, vždy sú unikátne.

Top zážitkom na dovolenke v Egypte je nielen vidieť pyramídy, ale rovno do nich aj vojsť a vidieť ich útroby. Najznámejšia Cheopsova pyramída vás privíta tmavou chodbou, srdce hneď bije rýchlejšie a hoci tu nenájdete krásne farebné maľby či fresky, pohľad dovnútra vás dostane. Nielen v Gíze môžete objaviť vnútro pyramíd. Vyberte sa do málo známeho Dahšúru, kde sa viete ponoriť do Červenej pyramídy, alebo do Sakkáry, kde na vás čaká Džosér.

Egypt, pyramídy, BUBO
Stupňovitá pyramída v Sakkáre patrí k menej navštevovaným a pritom je najstaršia. FOTO: Kristína Bulvasová, BUBO.
Egypt, sfinga a pyramídy, BUBO
Slávna sfinga ako strážca tisíce rokov starých pyramíd. FOTO: Ľuboš Fellner, BUBO.

2. Objaviť krásu a chaos Káhiry

Káhira je najväčšie moslimské mesto sveta. Na prvý pohľad vás zaskočí trúbením, zápchami, hlukom či špinou. Avšak neskôr zistíte, že toto mesto má mimoriadnu živú a chaotickú atmosféru. Okrem unikátnych pamiatok vás dostane bazármi, okázalými mešitami, vzácnymi madrasami, vysokými minaretmi až po obrovskú pevnosť s Alabastrovou mešitou, odkiaľ dovidíte až na pyramídy.

Dušou starého mesta je však bazár Chan el-Chalíli, ktorý v sebe ukrýva miesta ako vystrihnuté z rozprávok Tisíc a jednej noci. Môžete sa tu túlať romantickými zákutiami s obchodíkmi, kde nakúpite koberce, orientálne lampy, kožené výrobky či suveníry a o chvíľku prechádzate staré zabudnuté uličky v tieni stáročných stavieb. A možno tiež zablúdite do kaviarne El Fishawi, ktorú otvorili v roku 1773, a je teda najstaršou v Egypte, priam žijúcou legendou.

Egypt, Káhira, BUBO
Káhira najprv šokuje svojím ruchom, následne ohúri úžasnými pamiatkami. FOTO: Ľuboš Fellner, BUBO.

3. Plaviť sa Nílom na feluke

Bez Nílu by nebol Egypt. Pri najdlhšej rieke sveta sa drží zelený pás života a zopár kilometrov od jeho koryta vládne sucho, piesok, polopúšť či prázdnota. S Nílom sa v Egypte stretnete už v Káhire, budete ho vnímať v Luxore, Karnaku, no najkrajšie si ho môžete užiť na juhu krajiny – v meste Asuán a plavbou na tradičnej loďke zvanej feluka.

Feluka nemá motor, iba plachty a nílsky vietor. Sedíte na nej a kĺžete Nílom, zároveň si užívate pokoj a ticho príťažlivého okolia. Priezračný Níl je rovno pod vami a naokolo sa dvíhajú balvany, malé ostrovčeky či piesočná duna ako nádych Sahary. Roztopí sa čas ako na obraze od Dalího a vy si len užívate pocit z plavby felukou po Níle.

Egypt, BUBO
Plaviť sa felukou po Níle pri západe slnka vás naplní šťastím. FOTO: Martin Ferenčík, BUBO.

4. Let balónmi nad Luxorom

Z feluky až do neba. Chladné ráno v Luxore, drevená loďka cez Níl a keď sa začne rozvidnievať, stojíte zoči-voči farebným balónom. Nasadnite do obrovského koša, odlepte sa zo zeme a krásne egyptské divadlo sa začína.

Níl si razí cestu mestom s najúžasnejšími archeologickými lokalitami celého Egypta a pôsobí ako hranica dvoch svetov. Slnko pomaličky vychádza a chrámové komplexy Medinet Habu, Ramesseum či Memnónové kolosy sa začnú utápať v slnečných lúčoch. Je to neopísateľné krásne vidieť tieto monumenty v takom krásnom svetle. Kam sa pozriete, tam sa nachádzajú stopy minulosti vznešenej ríše, ktorú po stáročia budovali dynastie faraónov.

Egypt, BUBO
Let balónmi ponad Luxor je jeden z najfascinujúcejších zážitkov. FOTO: Martin Ferenčík, BUBO.

5. Potápať sa v Červenom mori

Milujete na dovolenke oddych pri mori? Egypt je dokonalý v tom, že si viete spojiť poznávanie a oddychom. A nie hocijakým. Sú tu totiž stovky kilometrov pobrežia s Červeným morom – potápačským rajom. V pobrežnej Hurghade nájdete množstvo rezortov od tých najjednoduchších až po luxusné rezorty.

Egypt, BUBO
Čarokrásny Níl a púštne okolie robia z Egypta cestovateľský unikát. FOTO: Kristína Bulvasová, BUBO.

Užite si tu okrem pláží aj podmorský svet. Červené more je obrovským zážitkom a mnohí tvrdia, že práve tu zažili svoje najkrajšie potápanie v živote. Dáte sa nahovoriť aj na potápačský kurz?

Egypt, Hurghada, BUBO
Červené more je potápačským rajom našej planéty. FOTO: Ľuboš Fellner, BUBO.

Viac o zážitkoch z Egypta čítajte na webe bubo.sk.


Text: Viktor Háber / BUBO
Foto: Kristína Bulvasová, Ľuboš Fellner, Martin Ferenčík / BUBO.

1/1
Zavrieť reklamu