Tip na víkend: bicyklovanie okolo Neziderského jazera

16. februára 2011
Neziderské jazero. Zdroj: Shutterstock

Neziderské jazero, pre Západoslovákov možno známejšie pod rakúskym menom Neusiedler See, je obľúbenou dovolenkovou destináciou. Zaberá pozoruhodne veľkú plochu, čo v praxi znamená, že nevidíte z jedného konca na druhý.

To vyvoláva príjemný pocit prímorskej oblasti, podčiarknutý mierne slanou vodou v jazere. Pravdepodobne si to ale ani nevšimnete.

Dobrou správou je, že jazero nie je hlboké, takže ak ste narástli nad 1,8 metra, nemusíte vedieť ani plávať a pravdepodobne sa neutopíte. Jazero je obklopené trstinovými pásmi, ktoré sú domovom vodného vtáctva. Pre milovníkov prírody ďalší dôvod na návštevu – navliecť sa do športového a poďme na výlet.

V reči čísel

 • Približná rozloha jazera (podľa vodnej plochy): 315 km2 (Rakúsko 240 km2, Maďarsko 75 km2)
 • Povodie jazera: 1 120 km2
 • Dĺžka jazera (od severu na juh): 36 km
 • Šírka: 6 – 12 km
 • Maximálna hĺbka: 1,8 km
 • 500 km cyklotrás
 • 11 značených cyklotrás
 • 300 slnečných dní v roku

Kopa zážitkov = cykloturistika

Aj pre vás bicyklovanie na preplnených úzkych slovenských cestách znamená pokúšanie osudu? Zdá sa vám, že cyklista zdieľajúci spoločnú cestu s autami, autobusmi a kamiónmi je šialený samovrah? Situácia sa dá riešiť viacerými spôsobmi:

 • trenažér – doma vám hrozí minimum nebezpečenstva, avšak blízkosť chladničky nemusí veštiť nič dobré. Navyše, ak si k jazde pustíte dobrý film, ani sa nenazdáte a skončíte s pukancami v náručí,
 • horská cyklistika – čerstvý vzduch, zelená trávička, stromčeky, zvieratká… Ale… Možno vás neupokojí, že ani horská cyklistika nie je bez rizík – hlavne ak vás čarovné prostredie lesa motivuje k hviezdnym výkonom a vy preceníte svoje schopnosti,
 • cyklocesty – najideálnejšie riešenie pre ľudí, ktorí cyklistiku chápu ako relax spojený s kopou oddychu, ktorí nepočítajú prejdené kilometre na desatiny metra, ktorí nebažia po extrémnych výkonoch a ideálne pre rodinky s deťmi
 • kniha – na všetko sa vykašlite, vyložte si nohy na stôl, vezmite do rúk výbornú knihu a ponorte sa do intelektuálneho sveta. V tomto prípade vôbec nemusíte pokračovať v čítaní ďalších strán časopisu – chceme vám ušetriť čas hneď na začiatku :-).

Na bicykli okolo Neziderského jazera

Presvedčte známych a vydajte sa na výlet okolo Neziderského jazera. Okolo celého jazera a v jeho okolí je vybudovaná sieť cyklociest, na ktorých budete stretávať rakúskych dôchodcov a rodinky s deťmi na špecifických rakúskych trekingových bicykloch s bizarnými riadidlami. Celá trasa okolo jazera má 132 km (z toho 38 km vedie Maďarskom) a má minimálne prevýšenie, čo znamená ideálne miesto na výlet aj pre tých, ktorí väčšinu času presedia v kancelárii.

Okolie Neziderského jazera. Zdroj: Shutterstock
Okolie Neziderského jazera. Zdroj: Shutterstock

Vyberte si podľa času a kondície

 • Pre zaneprázdnených a v kondícii: Vyrazte z Neusiedl am See už ráno a prejdite celú cestu okolo jazera v jeden deň. Ak sa poponáhľate, celé poobedie sa môžete slniť a kúpať v cieli vašej cesty.
 • Pre víkendových zdatnejších cykloturistov: Rozdeľte si trasu na dva dni a každý deň si vyberte nejakú atrakciu, ktorú navštívite (pripravili sme pre vás niekoľko tipov).
 • Pre víkendových menej zdatnejších cykloturistov, resp. rodiny s deťmi: Rozdeľte si trasu na dva dni a skráťte si ju. Medzi mestami Illmitz, Mörbisch, Rust a Podersdorf premáva kompa, vďaka ktorej si trasu môžete skrátiť na minimum a ostane vám viac času na ponúkané atrakcie.
 • Pre cykloturistov dovolenkárov: Región je doslova preplnený zaujímavosťami a každé mestečko a obec sa vás bude snažiť vtiahnuť do svojich útrob. Preto si pokojne vyhraďte na návštevu Neziderského jazera viac času a ochutnajte čo najviac turistických dobrôt. Odporúčame hlavne pre rodiny, ktoré chcú svojim deťom na dovolenke poskytnúť niečo výnimočné. Zážitkov budete mať toľko, že ich pomaly začnete ukladať na externý hardisk, preto podobnému typu dovolenky hovoríme zážitková cykloturistika.

Dva týždne pri mori sa môžu zvrtnúť na hroznú nudu. Preto buďte nároční – chcite, aby vám dovolenka poskytla niečo, o čom budete rozprávať ešte aj svojim vnúčatám.

Trasa B10

Orientácia nie je nijak náročná. Rakúšania sú poriadni a cyklocesty sú prehľadne značené. Menšie problémy môžete zaznamenať v Maďarsku, kde je aj asfalt cyklociest nekvalitnejší, ale pri troche sústredenia by ste nemali mať výraznejší problém. Aj tak odporúčame mať mapu vo vrecku – minimálne pre pocit istoty.

Trasa, ktorá vás prevedie okolo jazera sa volá B10 a na všetkých sporných miestach nájdete smerovníky, ktoré vás budú navigovať správnym smerom. Pri orientácii vám bude pomáhať aj dodatočné značenie namaľované na ceste priamo pod vašimi kolesami. Trasy vás budú zväčša viesť mimo miest, pomedzi polia a občas možno stretnete aj nejaký traktor. Preto ak sa po ceste budete chcieť v nejakom meste zastaviť, dávajte pozor, aby ste sa nezbadali dávno za odbočkou.

Dlhá B10: 132 km okolo celého jazera.

Krátka B10: 82 km len Rakúskom – medzi Illmitzom a Mörbischom prejdete kompou určenou pre cyklistov.

Ďalšie trasy:

 • Kirschblütenradweg B12, 43 km
 • Lackenradweg B20, 48 km
 • Hanságradweg B22, 53 km
 • Kultur-radwg B23, 26 km
 • Radweg Lange Lacke B27, 14k m
 • Koglradweg B13, 21 km a B31, 16 km
 • Donau-Radweg B21, 31 km

Tip:

Ak máte problém s dopravou do mestečka Neusiedler am See, pohodlne sa odveziete vlakom z bratislavskej vlakovej stanice Petržalka až na zastávku Parndorf Ort. Odtiaľ budete pokračovať smerom na juh cez vinohrady do Neusiedler am See. Je to už len 6 km, čo je oproti celkovej dĺžke trasy, ktorá na vás čaká, malina. Ak by ste si predsa len chceli pošetriť sily, v Parndorfe počkajte na prípoj a prestúpte.

„Nemusíte vdychovať produkciu motorových vozidiel a uniknete z uponáhľaného sveta.“

Spoznajte región

1. Opereta na brehu jazera Mörbisch

Mörbisch a jeho jedinečné javisko postavené na brehu Neziderského jazera vám ponúka originálny kultúrny zážitok. V lete 2011 sa nad hladinou jazera budú vznášať slová vášnivej lásky, tóny známych melódií a vôňa štipľavej maďarskej mletej papriky. Cigánsky barón, jedna z najznámejších a najčastejšie hraných operiet zo skladateľského pera Johana Straussa ml., roztancuje vašu náladu multikultúrnym spojením tradičného viedenského valčíka s energickým maďarským čardášom.

Opereta
Opereta

Cena lístkov sa pohybuje od 23 do 90 € v závislosti od miesta a výhľadu. Ak ste fajnšmeker, ktorý si chce umelecký zážitok vychutnať, môžete využiť niektorú z troch lóži, za ktoré si ešte niečo priplatíte a vyšplháte sa na cenové rozpätie 110 – 130 €. Lístky si môžete objednať na tickets@seefestspiele-moerbisch.at alebo v internetovom obchode na stránke. Nenechávajte si to ale na poslednú chvíľu – lístky sú už v predaji a pomaly, ale isto sa vypredávajú.

Užitočné informácie:
Dátum: 14. 7. – 28. 8. 2011
http://www.seefestspiele-moerbisch.at/ 

2. Zámok Esterházyovcov Eisenstadt

Okolie Neziderského jazera dýcha minulosťou a ponúka veľa možností kultúrneho vyžitia, ktoré potešia nielen kunsthistorikov. Príkladom je hlavné mesto Burgenlandska, Eistenstadt, ktorý sa pýši zámkom rodu Esterházyovcov. Pôvodne to bol gotický hrad (r. 1364), prebudovaný a rozšírený kniežatami Esterházyovcami (r. 1663 – 1672), ktorý z neho spravil centrum života svojho dvora.

Zámok Esterházy
Zámok Esterházy

V dnešnej dobe našťastie nemusíte patriť medzi aristokratické špičky, aby ste zámok mohli poctiť svojou návštevou. Fantázia návštevníkov dostane veľa impulzov – zopár krokov vás prenesie do pompéznej histórie, do vzdialeného Orientu (v čínskych salónoch) alebo vás priblíži k Haydnovým melódiám. Práve Joseph Haydn je jedna z najväčších osobností Eisenstadtu, vďaka ktorému ho často označujú ako Haydnstadt. Na zámku strávil 30 rokov a Haydnova sála patrí medzi tie „naj“ na svete – hlavne vďaka vynikajúcej akustike.

Užitočné informácie:
Cena: 6,50 – 8 €
tickets@esterhazy.at

Tip:
Ak ste milovníkmi klasickej hudby, príďte do Eisenstadtu v septembri, kedy sa koná Haydnov festival. Budete mať jedinečnú možnosť nielen počuť, ale aj vidieť svetovo uznávaných umelcov a telesá, ktoré vám predstavia Haydnovu tvorbu ako na podnose.
http://www.haydnfestival.at/

3. Weinkulturhaus Gols

Pitný režim by sme nemali zanedbávať. Pri športových aktivitách obzvlášť. Región Burgenland je známy aj svojimi vinárskymi oblasťami, a preto vám odporúčame zastaviť sa v mestečku Gols. Nachádzajú sa tu pivnice, ktoré roztlčú srdce a rozžiaria oči nejednému labužníkovi. Už len pohľad na police plné vzácneho sektu vás rozohrejú zvnútra.

Weinkulturhaus
Weinkulturhaus

Weinkulturhaus v sebe ukrýva viac ako 352 vín od 96 vinárov. Je to miesto, kde môžete ochutnať rôzne druhy vín od svetoznámych vinárov a popri tom sa dozvedieť veľa o tradíciách, inováciách a kultúre vinárskeho regiónu. Ak plánujete návštevu, vynechajte štvrtok, kedy je zatvorené. A ak patríte medzi tých pohodlnejších, ktorí voľný čas trávia radšej doma, nezúfajte – nejaký ten viacpercentný nápoj si môžete objednať aj cez internetový obchod na stránke.

Užitočné informácie:
Otvorené: Zima (november – marec)10.00 – 17.00, okrem štvrtkov
Leto (apríl – október) 10.00 – 19.00, okrem štvrtkov (pred návštevou si overte otváracie hodiny na webe)
http://www.weinkulturhaus.at/

Tip:
Ak sa vyberiete na výlet už zjari, zastavte sa v Golse počas tretieho aprílového víkendu. Od 15. – 17. 4. sa tu uskutoční Golser Weinfrühling (golserská vínna jar). Čaká na vás ochutnávka vín najvyššej kvality a nenechajte si ujsť ani prehliadku mesta s odborným výkladom.
http://www.weinort-gols.at/

4. Familypark Rust

Máte deti? Doprajte im deň plný zábavy. Nemáte deti? Doprajte deň plný zábavy sebe. Odosobnite sa od reality v najväčšom zábavnom parku Rakúska, kde vám plocha 140 000 m2 ponúka množstvo atrakcií, ktoré otvárajú bránu do rozprávkového sveta. Najmenší si pravdepodobne najviac užijú Rozprávkový les, v ktorom sa stretnú so svojimi obľúbenými rozprávkovými bytosťami. Dobrodružnejšie povahy si prídu na svoje v Dobrodružnom hrade, na Dobrodružnom ostrove a Farme. Ak sa presýtite civilizácie, vydáte sa na prechádzku lesom, ktorý je parkom divej zveri. V detskej zoo máte zvieratká na dosah ruky – môžete ich hladkať a kŕmiť, čo je pravdepodobne väčší zážitok ako prírodopisný film.

Zábavný park
Zábavný park

Zábavný park je určený pre všetky vekové kategórie. Najväčšiu výhodu majú deti do 3 rokov – tie majú vstup zdarma. Ani seniori nad 65 rokov sa nemôžu sťažovať, keďže v utorky majú vstup za 8 €.

Užitočné informácie:
Cena: 18 € (od 3 do 99 rokov)
50 € ročný lístok
Dátum: 16. 4. – 26. 10. 2011
Čas: 9.00 – 18.00
http://www.familypark.at/

Tip:
Familypark každý rok pripravuje nejaké prekvapenie, novinku, ktorú objavíte až na samom mieste, takže ak ste v parku už predchádzajúce roky boli a ste zvedaví, neostáva vám nič iné, ako sa tam opäť vybrať. Tohtoročné motto znie: „Pri lete jablkom ide sa dokola a ten svet okolo, farbami sa zamieša!“

5. Nationalpark Seewinkel Illmitz

Pre milovníkov vodného vtáctva je Neziderské jazero ideálnou destináciou. Vďaka rozsiahlym trstinovým pásom je región známy veľkým počtom rôznych druhov operencov. Trstinový pás s rozlohou 178 km2 je druhý najväčší v Európe. Celkovo trstina pokrýva približne 320 km2.

National Park Seewinkel
National Park Seewinkel

Vďaka existencii potravinového reťazca to nie je len vtáctvo, ktoré sem priláka návštevníkov. Vzduch je preplnený hmyzom, môžete nájsť veľké množstvo drobných bezstavovcov, vodných slimákov a pavúkov. Na nich si pochutnáva početná skupina obojživelníkov, ktorý tiež považujú trstinu za svoj domov.

Východiskový bod pre vaše potulky neziderským kráľovstvom fauny je kúsok južne od Illmitzu. Nachádza sa tu informačné centrum, ktoré je v prevádzke od roku 1996 a navštívi ho okolo 40 000 ľudí ročne. Budova s vežou poskytuje výhľad nad jazero a vnútri nájdete knižnicu s viac ako 1 500 titulmi a vzdelávacími materiálmi.

Užitočné informácie:
Otvorené: Apríl – Október 8.00 – 17.00 (víkend od 10.00)
http://www.nationalpark-neusiedlersee-seewinkel.at/

Tip:
Každý týždeň sa konajú exkurzie, na ktorých sa môžete zúčastniť pod odborným vedením. Stretnutie záujemcov býva v informačnom centre. Cena je zväčša 4,50 € pre deti a 9 € pre dospelých.

6. Römersteinbruch (rímsky kameňolom) St. Margarethen

Ave, Caesar, morituri te salutant! Samozrejme, myslíme to s trochou nadsádzky a kvapkou čierneho humoru – vaša výprava do staručkého rímskeho kameňolomu v St. Margarethene nepredstavuje predieranie sa bojovým poľom, v ktorom vám pôjde o život (za predpokladu, že sa cestou tam nebudete hádzať pod autá).

Kameňolom St. Margarethen
Kameňolom St. Margarethen

Tento kameňolom je jedným z najstarších a najväčších kameňolomov v Európe. O tom, že toto miesto dýcha opravdivou históriou, svedčia približne 25 miliónov rokov staré morské nánosy pieskovca, ktorý bol využívaný už pred zhruba 2 000 rokmi. Samozrejme, využíval sa aj neskôr – napríklad pri stavbe viedenského Dómu svätého Štefana. Nezabudlo sa naň ani v nedávnych dobách – prispel k renovácii niektorých kultúrnych pamiatok.

Kameňolom sa dodnes využíva. Už nie síce na ťažbu, ale ako kulisa kultúrnych predstavení, napr. koncerty, opera, pašiové hry.

Užitočné informácie:
Objednávka výkladov: kulturvermittlung@esterhazy.at
http://www.roemersteinbruch.at/

Tip:
Ak sa do kameňolomu vyberiete medzi 12. júnom a 15. augustom, cez víkend môžete byť svedkom pašiových hier, ktoré majú dlhú tradíciu – prvýkrát sa konali v roku 1926. Viac informácií: http://www.passio.at/

Neusiedler See Card

Kto by vám v dnešnej dobe dal niečo zadarmo? Okrem toho, že takmer nikto už len snáď Neusiedler See Card. Je to zázračná karta, ktorá vám bezplatne sprístupní 36 športovísk, atrakcií, dokonca aj verejnú regionálnu dopravu. Získať ju môžete zdarma, ak sa ubytujete v niektorom zo 720 partnerských zariadení. Karta pre hostí platí od 1. apríla do 26. októbra 2011. Kartu dostanete po predložení modrého ústrižku prihlasovacieho lístka na niektorom zo 43 miest vydávajúcich karty v regióne Neziderského jazera. Zoznam partnerských ubytovacích podnikov so zoznamom bezplatných zariadení nájdete na: http://www.neusiedler-see.at/ v sekcii Neusiedler See Card.

Poistenie

Hoci sa niektorí z vás do Rakúska dostanete rýchlejšie ako na návštevu k svokrovcom, nezabúdajte, že je to predsa len zahraničie a prípadný úraz by vám mohol nepríjemne skomplikovať život nielen po telesnej, ale aj finančnej stránke. Preto odporúčame dopredu sa poistiť a myslieť na to, že budete vykonávať športovú aktivitu.

Nezanedbateľné množstvo ponúk poistenia do zahraničia má nechutne veľa obmedzení na to, akú športovú aktivitu môžete vykonávať a je to neuveriteľné, ale predsa, kladú vám podmienky, aj ako máte danú aktivitu vykonávať. A tak, ak plánujete častejšie výlety za hranice, stojí za zváženie poistiť sa na celý rok v špecializovanej poisťovni, ktorá je zameraná práve na športové aktivity. Osvedčenou je napríklad Alpenverein, ktorej poistenie máte na celý rok a platí celosvetovo. A ak sa zaregistrujete práve teraz, dostanete aj kvalitný upomienkový darček. Aký? Ak ste zvedaví, nájdite si ho na web stránkach :-).

Cena: Dospelý 56,90 €
Junior, senior 42,90 €
Dieťa, mládež 23,90 €
Manželia 99,80 €
http://www.activeplanet.sk/

Ubytovanie

Lacnejšie: Haydn apartment (Eisenstadt)

Haydnov apartmán v samom centre Eisenstadtu pre dve osoby vám ponúka jedinečnú možnosť bývať v dobovom zariadení. K dispozícii budete mať kuchyňu, spálňu a kúpeľňu. Za noc zaplatíte 28 € za osobu.
doro.bauer@bkf.at

Stredné: Willi Opitz Landhaus & Weingut (Illmitz)

Odporúčame hlavne pre vinárov. Vidiecky dom v rozsiahlom vinohrade vám ponúka nahliadnuť do procesu výroby vína. V útulnom vidieckom dome zariadenom v štýle Laura Ashley zaplatíte 35 € za dvojposteľovú izbu za noc.
http://www.willi-opitz.at/

Luxusné: St Martins Therme & Lodge (Frauenkirchen)

Tento luxusný hotel nájdete 3 km od centra – nechajte sa rozmaznávať a zabudnite na každodenný život. Pokojné prostredie a čerstvý vzduch sú predzvesťou ideálnej dovolenky. Tento prepych vás vyjde od 115 do 248 € za noc.
http://www.stmartins.at/

St Martins Therme & Lodge
St Martins Therme & Lodge

Tip na ešte lacnejšie ubytovanie:  

Storchencamp (Rust, Purbach)

Osloboďte sa od civilizácie a strávte dovolenku v kempe. Možno zistíte, že komfort k životu vôbec nepotrebujete. V kempe vždy vládne dobrá nálada a možno sa vám to tak zapáči, že inú dovolenku už ani nebudete zvažovať :-). Cena sa cez hlavnú sezónu pohybuje od 4,90 € za dospelú osobu za noc, za dieťa zaplatíte 3,40 €. Príplatok za stan aj auto je rovnaký a to 2,90 €.
http://www.rentocamp.com/

Strava

LacnéMcDonald’s (Mc Drive) (Neusiedl am See)

Nájdite McDonald a cíťte sa ako doma :-). Samozrejme, v celom okolí jazera nájdete veľa rôznych fastfoodov, kde môžete zasýtiť svoj vlčí hlad. Z čoho vyplýva, že hladom na dovolenke neumriete. Ak však nedôverujete zahraničným zvykom, pokojne si stravu vezmite so sebou z domu:-).

StrednéKloster am Spitz (Purbach)

Reštaurácia, ktorej jedálny lístok je z väčšej časti založený na tradičných, nekomplikovaných jedlách regiónu. Nápojový lístok ponúka vína z neziderskej vínnej oblasti. Svoj obed si môžete vychutnať na príjemnej terase. http://www.klosteramspitz.at/

Originálne: Nyikospark (Neusiedl am See)

Reštaurácia v tomto 4-hviezdičkovom hoteli nie je práve najlacnejšia, ale chváli sa výbornými recenziami. Jedálny lístok je zameraný na regionálne špeciality, ku ktorým si môžete vybrať viacpercentné nápoje z hotelovej vínnej pivnice. V blízkosti je aj reštaurácia, ktorá podáva stredomorské špeciality.

Turistické informácie:

Neusiedler See Tourismus
Obere Hauptsrasse 24
A-7100 Neusiedl am See
Tel.: +43 (0) 2167/8600
Fax: +43 (0) 2167/8600-20
E-Mail: info@neusiedlersee.com
www.neusiedlersee.com

Burgenland Tourismus
Johann Permayer-Straße 13
A-7000 Eisenstadt
Tel.: +43(0)2682/63384-0
Fax: +43(0)2682/63384-20
E-Mail: info@burgenland.info
www.burgenland.info/de

Text: Redakcia
Foto: Neusiedler See Tourismus, Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu