10 otázok, ako dobre poznáš pohorie Považský Inovec

2. septembra 2021

Tipy na pekné prechádzky, túry a zaujímavé miesta Považského Inovca.

0%

Aké mestá sa nachádzajú v okolí pohoria Považský Inovec?

Správne! Nesprávne!

Považský Inovec sa tiahne na sever od Hlohovca. Nachádza sa nad Piešťanmi, Novým Mestom nad Váhom a tiahne sa takmer po Trenčín. K západnej strane Inovca majú najbližšie ľudia z miest Topoľčany a Bánovce nad Bebravou.

Ako sa volá najvyšší vrch Považského Inovca?

Správne! Nesprávne!

Aj keď na obrázku vidíte Pánsku Javorinu, najvyšším vrchom celého pohoria je vrch Inovec pri Trenčíne, ktorý meria 1042 m. Je to zároveň najvyšší vrch západného Slovenska. Vrch Inovca je zalesnený, nachádza sa tu však rozhľadňa.

V Považskom Inovci nájdeme na kopci s krásnymi výhľadmi veľkomoravské hradisko. Toto miesto bolo osídlené už v staršej dobe kamennej (22 000 pred n. l.). Ako sa volá?

Správne! Nesprávne!

Veľkomoravské hradisko Kostolec sa nachádza na kopci nad obcou Ducové. Je z neho krásny výhľad do širokého okolia. Našli sa dôkazy, že toto miesto bolo osídlené počas viacerých historických dôb už od staršej doby kamennej (22 000 pred n. l.). Odporúčame navštíviť pri západe slnka.

Cez Kostolec – Ducové prechádza turistická trasa z Piešťan až na Podhradie. Viete, ako sa volá?

Topoľčiansky hrad. Foto: Miroslav Pochyba
Správne! Nesprávne!

Trasa náučného chodníka sv. Cyrila a Metoda sa začína na Kolonádovom meste v Piešťanoch. Po modrej značke sa po trase dlhej 27 km dostanete až na Podhradie k Topoľčianskemu hradu. Prevýšenie má 807 m a v zime sa dá veľká časť prejsť aj na bežkách.

Najstaršie jaskynné osídlenie Slovenska sa našlo:

Správne! Nesprávne!

Na Čertovej peci nad obcou Radošina žili lovci už staršej dobe kamennej. Prestriedalo sa tu mnoho obyvateľov, v najstaršej dobe obývali jaskyňu neandertálci.

Z povodia Považského Inovca sú významné najmä:

Ak je to možné, je dobré nájsť si v okolí kvalitný prameň. Foto: Shutterstock
Správne! Nesprávne!

V pohorí nepramenia veľké a významné toky. Je tu však pomerne vysoké množstvo prameňov minerálnej vody – kyseliek, a to najmä na severe a termálne pramene pri Piešťanoch s teplotou až 60 °C.

Celé pohorie sa člení na niekoľko častí. Viete, ktorý vrch je najvyšším vrchom Nízky Inovec?

Správne! Nesprávne!

Bezovec je turisticky obľúbeným vrchom, sú z neho pekné výhľady do širokého okolia, dá sa z neho spraviť ľahšia túra na zrúcaninu hradu Tematín, na Topoľčiansky hrad a nachádza sa tu aj menšie lyžiarske stredisko.

Ako sa volá prírodná rezervácia, kde môžete nájsť 600 rokov staré duby?

Správne! Nesprávne!

Samostatné alebo skupinovo rastúce duby, ktoré majú aj 600 rokov, môžete obdivovať v prírodnej rezervácii Kulháň. Malá osada Kulháň je vychýrená rybníkom a občerstvením, kde si môžete uloviť alebo dať údeného pstruha.

Ako sa volá významná pamiatka, ktorú z diaľky vidieť pod Marhátom?

Správne! Nesprávne!

Rotunda svätého Juraja nad Nitrianskou Blatnicou pochádza ešte z predveľkomoravského obdobia, z 9 st. n. l. Je to najstaršia rotunda na Slovensku a je možné, že náš najstarší kostol, ak nie, tak druhý najstarší. V 9. – 12. storočí bolo v okolí aj osídlenie a našli sa tu významné archeologické predmety.

Aký festival sa každoročne koná v obci Kálnica?

Veľmi dôležité je, aby dieťaťu sedela veľkosť odrážadla. Foto: Martin Matula
Správne! Nesprávne!

V Kálnici sa konal už 10. ročník najväčšieho bicyklového festivalu na Slovensku.

Považský Inovec
Výborne!

Perfektný výsledok! Považský Inovec naozaj dobre poznáš. Odporúčame Ti aj kvíz o o Poloninách alebo kvíz o Slovenskom krase.
Celkom dobre!

Perfektný výsledok! Považský Inovec naozaj dobre poznáš. Odporúčame Ti aj kvíz o o Poloninách alebo kvíz o Slovenskom krase.
Upss...

Dúfame, že sme ťa aspoň inšpirovali krásnymi miestami Slovenského krasu. Odporúčame Ti aj kvíz o o Poloninách alebo kvíz o Slovenskom krase.

Text: MS
Foto: Shutterstock, Martina S., Wikipedia

1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu