Najlepšie miesta, ktoré navštíviť v San Franciscu

22. februára 2023
San Francisco, BUBO travel agency

Romantické San Francisco už z filmov poznáte. Strmé uličky, preslávený most Golden Gate, ktorý nesmie chýbať v žiadnom zábere a pravá hippies kultúra. Čo by ste nemali vynechať?

Moderný sen vybudovaný pri Tichom oceáne, v pokojnom zálive, oáza amerického pohodového života. Pokiaľ sa chystáte navštíviť toto príjemné mesto v Severnej Amerike, pripravili sme si pre vás zoznam vecí, ktoré nesmiete počas prehliadky vynechať.

Jazda na legendárnych električkách

Vo viacerých amerických filmoch ste určite videli tento zjav, kedy staré klasické električky (Cable Cars, teda pozemné lanovky) brázdia priam kolmo strmé ulice mesta. História týchto električiek sa píše od roku 1878. Do dnešného dňa sú sanfranciské električky jedny z mála na svete, ktoré sa ovládajú pozemne. Davy turistov na ne nadšene čakajú každý deň.

Dnes už existujú len tri, no denne odvezú 20 000 ľudí. Niekedy si treba teda počkať, kým prídete na rad, no stojí to za to. Jednosmerná jazda vás vyjde na 7 USD a postará sa o nezabudnuteľný zážitok. Pohodlne sa usaďte, vytiahnite si mobilný telefón a natočte si výnimočnú jazdu.

San Francisco, BUBO travel agency
Notiricky známe domčeky Painted ladies. Foto: Michal Čičmanec – BUBO.

Golden Gate Bridge

Najslávnejšia atrakcia mesta a zrejme aj najslávnejší a najikonickejší most na celom svete. Most Zlatá brána oficiálne otvorili v roku 1939 a jeho výstavba mala byť nemožná – pre silný prúd, vietor i príliv v oblasti. Výstavbu mosta, vedenú Josephom Straussom, sprevádzali kontroverzie aj tragické úmrtia. Napriek všetkým prekážkam Golden Gate dokončili, má dĺžku 2,7 km, výšku hlavných brán 227 m a dohromady ho tvorí 130 000 km káblov a 1,2 milióna nitov.

Červenou farbou disponuje preto, aby ho bolo vidno aj v silnej hmle. Vedeli ste, že hmla obklopujúca tento záliv sa stala natoľko známou, že dostala svoje vlastné meno? Obyvatelia mesta ju hrdo nazývajú Karl a dokonca má svoju aplikáciu.

San Francisco, BUBO travel agency
Bicyklovanie pod mostom Golden Gate je zábava pre celú rodinu. Foto: Ľuboš Fellner – BUBO.

Čínska štvrť v San Franciscu

Jeden z najznámejších Chinatownov sveta, ak nie aj ten najznámejší, sa nachádza práve v San Franciscu. Celkovo je to aj najstaršia čínska štvrť celej Severnej Ameriky. Je tu mnoho obchodov, reštaurácií a neskutočne rušný denný i nočný život – najmä na konci ulice Dragon’s Gate. Číňania sa sem dostali v období tzv. zlatej horúčky, kedy sem emigrovali najmä z juhu vlasti.

Vďaka mnohým ženám, ktoré začali robiť to najstaršie remeslo, tu vznikol gang Tong – vodil do Chinatownu slobodné Číňanky a prostitútky tvorili časom až 70 % obyvateľstva, kým to nezačal regulovať zákon. Tu uvidíte úplne inú tvár mesta a nakúpite mnoho suvenírov za dobré ceny.

San Francisco, BUBO travel agency
Legendárna väznica, v ktorej dnes už nenájdete žiadnych stálych obyvateľov. Foto: Envato Elements.

Pier 39

Vyhľadávaná turistická atrakcia a nákupné centrum v jednom. Presne také je mólo Pier 39. V meste umenia vás nemôžu prekvapiť desiatky pouličných umelcov, ale aj skvelé reštaurácie – najlepšie v meste a k tomu s originálnym výhľadom na zátoku. To, čo vás tu ale skutočne dostane, je šou uškatcov.

Roztomilé tvory tu boli vždy, hoci predtým sa združovali najmä na Seal Rock, na Pier 39 prišli zrejme po zemetrasení Loma Prieta v roku 1989. Dnes je tu stabilne cca 1 700 roztomilých uškatcov, ktorí sa tu hrajú, alebo len tak vyvaľujú.

Pokiaľ chcete mať k dispozícii ešte oveľa viac tipov na San Francisco, zážitkov z mesta a tiež autentických fotografií, prečítajte si rozsiahly blog Čo vidieť v San Franciscu.

Viac informácií sa dozviete priamo na stránke BUBO.


Text a foto: BUBO

1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu