Úspešná šermiarka Dagmar Barániková

5. septembra 2012
Dagmar Barániková. Foto: Jozef Barinka

Šerm je veľmi netradičný šport, no Dagmar Barániková, mladá slovenská šermiarka, oživuje tradíciu veľmi úspešne.

Najväčšie úspechy:
– niekoľkonásobná majsterka SR
– 4x slovenský šermiar roka (2008 – 2011)
– svetový pohár junioriek (2007) 1. miesto
– majstrovstvá Európy seniorov (2009) 16. miesto
– majstrovstvá Európy do 23 rokov (2011) 3. miesto
– Objav roka 2011 (vyhlasovateľ Národné športové centrum)

Od ôsmych rokov šermuješ. Čo Ti šerm dal a naopak vzal?
Keďže rada súťažím, tak túto vlastnosť môžem  naplno rozvíjať. Šerm mi dal ako každý vrcholový šport disciplínu, starám sa o svoje zdravie, pretože si nemôžem dovoliť byť chorá, a samozrejme mám vďaka nemu aj pevnú vyšportovanú postavu… Nemám pocit, že by ma šerm o niečo oberal, samozrejme často krát som nemala čas chodiť von s kamarátmi, ale postupne som zistila, že mi to ani nechýba, pretože vďaka šermu mám množstvo kamarátov.

Ako Ťa okolie vníma ako ženu a zároveň šermiarku? Nemajú muži z Teba strach?
Reakcie sú rôzne. niektorí sa zaujímajú o šport a pýtajú sa na pravidlá, úspechy, iní si zase robia srandu, či ich nechcem zapichnúť, či ich premôžem a podobné vtípky. A samozrejme sú aj takí, ktorí sa čudujú, že žena robí takýto šport a pýtajú sa, či to bolí.

Aký máš cieľ do sezóny 2012?
Hlavným cieľom je kvalifikácia na OH. Ale čakajú ma ešte svetové poháre, ME do 23 rokov, kde obhajujem bronzovú medailu a ME seniorov. A možno aj olympiáda, ak sa mi podarí sa na ňu prebojovať. Ak nie, tak mám konečne voľné leto a oddych. Túto sezónu som zatiaľ získala 4 body, a aj keď sa to zdá málo, pre mňa to znamená veľa, pretože táto sezóna je zatiaľ najsilnejšia akú som zažila (bežne sa na pretekoch Svetového pohára zúčastňuje 250 žien) a momentálne som na 66. mieste v svetovom rebríčku, takže som zatiaľ spokojná.

Nie je náročné skĺbiť vrcholový šport so štúdiom?
Vybrala som si školu, ktorá ma baví a zaujíma (študujem Priestorové plánovanie na STU), a som veľmi vďačná všetkým vyučujúcim, ktorí sú naozaj voči mne ústretoví a dovolia mi vymeškávať viac ak potrebujem. Ale ja som aj tak relatívne poctivý študent, takže sa neulievam a keď som doma a nemám tréning, vždy na hodiny idem. Pretože keď si to odsedím a vypočujem, učí sa mi ľahšie, najmä keď sa učím zo svojich poznámok. Tento akademický rok som bola ocenená titulom Študent roka 2011 za významnú športovú činnosť, čo ma veľmi potešilo. a dokonca za dobrý prospech som dostala jednorazové štipendium, takže v škole patrím asi naozaj medzi poctivejších…

Text: Redakcia
Foto: Jozef Barinka

1/1
Zavrieť reklamu