Záhrada ako kráľovstvo detských hier

3. júla 2023
Mobelix

Letné dni sú ako stvorené na pobyt vonku, a to nielen pre dospelých, ale hlavne deti. Či už vaše ratolesti využívajú záhradu skôr počas školského roka, alebo práve cez prázdniny, určite ich poteší, keď na ne pri zariaďovaní vonkajšieho priestoru budete myslieť.

Ako prispôsobiť záhradu deťom? Zásadné je myslieť na to už pri samotnom plánovaní exteriéru. Deti poteší kúsok mäkkého hebkého trávnika na hranie loptových hier, ale aj rôzne zákutia so stromami a kríkmi, kde sa môžu hrať na schovávačku. Pri vysádzaní rastlín sa vyhnite jedovatým a ostnatým druhom, ktoré by mohli deti ohroziť na zdraví. Naopak sa im určite rozžiaria očká, keď si budú môcť odtrhnúť nejaký ten chutný plod, ako sú jahody, maliny, kanadské čučoriedky, ríbezle, ale napríklad aj muchovník. Hodiť sa bude aj nejaký ten statný strom, na ktorý môžete zavesiť hojdačku alebo hojdaciu sieť. Preto, ak taký máte na svojom pozemku, nerúbajte ho! Odmení sa nielen svojimi pevnými vetvami, ale aj tieňom a chladivým efektom.

Hojdačka v záhrade, Mobelix

Čo deťom zaobstarať na záhradu?

Pole pôsobnosti je skutočne široké. Pre menšie deti zostáva vďačnou klasikou pieskovisko. Dnes už je samozrejmosťou poklop či veko, ktoré počas neprítomnosti detí udrží pieskovisko v čistote. Výhodou tiež je, že skryje všetky hračky a zanechá uprataný dojem. Dokonalú zábavu poskytnú už spomínané hojdacie a relaxačné prvky, ako sú hamaky, závesné kreslá a hojdačky. Ak nemáte pevný konár, stačí si zaobstarať vhodný a stabilný stojan.

Detské preliezky a šmýkalky

Deti milujú rôzne miesta na schovávanie a útočiská. Zruční rodičia môžu zhotoviť domček na strome alebo vonkajšie típí z odolnej textílie. Ak máte možnosti tak siahnite do vrecka a kúpte už hotový hrací domček s preliezkami a šmýkačkou. Určite budete za hviezdy! Optimálnym materiálom, ktorý je pre deti ako stvorený, je drevo. Vedľa nešliapnete ani s plastom, síce nie je tak príjemný a trvanlivý ako drevo, ale odvďačí sa jednoduchou údržbou.

Po aktívnych hrách je nevyhnutný oddych. Dopriať im ho môžete prostredníctvom detskej záhradnej súpravy na sedenie alebo dokonca pohovky.

Bezpečie predovšetkým!

Veľkým hitom poslednej doby sú trampolíny a deti ich milujú, ale pozor! Lekári upozorňujú, že pravidelne ošetrujú vážne detské úrazy z tejto obľúbenej „atrakcie“. Preto dbajte na ochranu, kupujte trampolíny s bezpečnostnou sieťou alebo ešte lepšie vonkajšími pružinami a nikdy nenechávajte deti na trampolíne bez dozoru.

Podobné je to samozrejme s bazénom, ktorý v lete poskytne rýchle osvieženie. V čase svojej neprítomnosti ho zakrývajte a strážte deti, ak sú na záhrade. Malý bazénik radšej rovno vypustite.


Text a foto: Möbelix

1/1
Zavrieť reklamu