Tip na výlet: Bojnický zámok

1. januára 2024
Pohľad na Bojnický zámok.

Bojnický zámok patrí k najnavštevovanejším zámkom v strednej Európe.

V priebehu dejín bol zámok majetkom takých slávnych historických postáv, ako boli Matúš Čák Trenčiansky, Matej Korvín alebo rod Pálfiovcov. Práve gróf Ján František Pálfi vdýchol zámku jeho súčasnú renesančnú podobu. Dnes sídli v nádherne zariadených priestoroch zámku niekoľko výstav Slovenského národného múzea.

Na zámku sa dá stráviť nielen celý deň, ale pokojne aj víkend, pretože v jeho areáli nájdete nádhernú zoologickú záhradu, zámocký park a kúsok od zámku aj kúpele a kúpalisko. Čítajte ďalej a dozviete sa, čo by ste v blízkosti Bojnického zámku určite nemali obísť.

1. Zoologická záhrada

Najstaršia zoo na Slovensku bola otvorená 1. apríla 1955. Nájdete tu 360 druhov zvierat a 2700 exemplárov vrátane antilopy, leoparda, orangutána, pandy červené, slona alebo zebry. V zoo sa koná aj kopec zaujímavých akcií, o ktorých sa dočítate na zoobojnice.sk.

Zoo Bojnice. Foto: Shutterstock
Zoo Bojnice. Foto: Shutterstock.

2. Zámocký park

Viac ako storočný zámocký park prirodzene prechádza do lesoparku Strážovské vrchy, takže v ňom môžete stráviť naozaj dosť času. Jeho súčasťou je aj zoologická záhrada. Je tu aj stála scéna sokoliarov, ktorí vystupujú od apríla do septembra.


Pohľad na Bojnický zámok. Bojnický zámok. Bojnický zámok v noci.

3. Šesťstoročná lipa

Bojnická lipa kráľa Mateja s obvodom 12,5 metra stojí v lesoparku v zámockom areáli. Do Bojnického zámku kedysi chodieval aj sám kráľ, ktorý pod touto lipou rád organizoval hostiny a pracovné stretnutia. Je to ideálne miesto na kráľovský piknik!

4. Bojnické kúpele

Návštevu zámku môžete spojiť s pobytom v kúpeľnom meste Bojnice v Trenčianskom kraji, len kilometer od mesta Prievidza. Bojnické kúpele patria k najobľúbenejším na Slovensku a lieči sa tu hlavne pohybový aparát.Cenník & otváracia doba
Mimo hlavnej sezóny je zámok otvorený od 10:00 do 15:00, od mája do septembra od 9:00 do 17:00. Viac o cene vstupného a o otváracích hodinách sa dozviete na tejto webovej stránke.


Text: Lonely Planet
Foto: Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu