10 dôvodov, prečo navštíviť Malajziu

15. septembra 2017
Malajzia. Foto: Shutterstock

Krajina, od ktorej by sa mnohí mohli učiť.

#1 Všehochuť architektúry

Malajzia sa spolu so Singapurom a Taiwanom stala ekonomickým tigrom Ázie. Rozvíja sa extrémne rýchlo, ruka v ruke s jej architektúrou. Malajzia má skyline! Na čele s Petronas Twin Towers v Kuala Lumpur, jednou z najvyšších budov sveta. A tá teda rozhodne patrí medzi najlepšie atrakcie Malajzie.

Ale prečo všehochuť architektúry? Pretože tu nájdeš aj origoš architektúru juhovýchodnej Ázie. A okrem toho aj koloniálnu architektúru po Britoch, Holanďanoch či Portugalcoch. Ale aj po Číňanoch. Je to tu poriadne pestré.

Všehochuť architektúry v Malajzii. Foto: Shutterstock
Všehochuť architektúry v Malajzii. Foto: Shutterstock

#2 Čínske štvrte

Alebo radšej čínske mestá? Aj tak sa dá, aj tak. Ako som ťa už oboznámil, Malajzia bola celkom slušne ovplyvnená Čínou. Dnes z toho ale ťaží. No a tak čínske mestá a štvrte patria na zoznam, čo vidieť v Malajzii. A že ich tu je teda ako húb po daždi!

Najväčšie a najznámejšie mesto je George Town. Mimochodom, asi ti neuniklo, že jeho názov nie je ani čínsky, ale ani malajský. O tom však niekedy inokedy. Nezabudni si tu hlavne pozrieť chrám Kuan Yin Teng a zastav sa na pouličné jedlo, ktoré si zamiluješ. Alebo v tradičnej dim sum reštaurácii. Mňam!

Čínske štvrte v Malajzii. Foto: Shutterstock
Čínske štvrte v Malajzii. Foto: Shutterstock

#3 Ázijský multikulturalizmus

Absolútne fascinujúcou vecou na Malajzii je jej multikulturalizmus. Ak sa teda pýtaš, čo zažiť v Malajzii, odpoveď bude jednoznačná! Nájdeš tu domácich, Číňanov, Indov, ale aj Európanov. Jednoducho, stretneš tu ľudí takmer z celého sveta.

Nielenže uvidíš totálny mix kultúr, ale aj náboženstiev. Ľudia si tu nažívajú v harmónii, je tu bezpečne, krásne. A pritom sa zachováva niečo, vďaka čomu budeš vždy vedieť, že si v Malajzii, a nazvi to ako chceš. Podobne, ako Singapur, aj Malajzia by sa mohla stať príkladom pre ostatné krajiny.

Ázijský multikulturalizmus v Malajzii. Foto: Shutterstock
Ázijský multikulturalizmus v Malajzii. Foto: Shutterstock

#4 Jedlo, jedlo, jedlo

V tomto, pre nás ďalekom, kúte sveta je zvykom jesť na ulici. Stánky s jedlom na každom kroku kážu vyskúšať všetko, čo ponúkajú. A ak nevyskúšaš, budeš ešte dlho ľutovať.

Okrem toho, pouličné jedlo je vždy čerstvé, pripravené z domácich surovín, a hlavne, lacné. Sleduj stánky s nekonečnými radami ľudí. Aj keď vystojíš dieru, kým sa dostaneš k svojmu jedlu, bude to stáť za to. Chuťový orgazmus. Doslova.


Jedlo je extrémne dobrým dôvodom, prečo navštíviť Malajziu. A vieš čo je najlepšie? Nájdeš tu chute celej juhovýchodnej Ázie.

Jedlo na ulici v Malajzii. Foto: Shutterstock
Jedlo na ulici v Malajzii. Foto: Shutterstock

#5 Očarujúca príroda

Všade na svete nájdeš kus krásnej prírody. Každá krajina má niečo výnimočné, čo nenájdeš nikde inde. Malajzia nie je žiadnou výnimkou. Nech už to znie akokoľvek čudne.

Tak napríklad, kde budeš hľadať najstarší dažďový prales na svete (Taman Negara) s množstvom vzácnych zvierat? Kde budeš hľadať najväčšiu jaskynnú miestnosť na svete (jaskyňa Sarawak)? Predsa na zlatom polostrove, ako sa Malajzia často nazýva. Tieto dve miesta jednoznačne patria medzi najlepšie atrakcie v Malajzii, teda aspoň čo sa prírody týka.

Nádherná príroda, nájdete tu najstarší dažďový prales na svete (Taman Negara) a najväčšiu jaskynnú miestnosť na svete (jaskyňa Sarawak). Foto: Shutterstock
Nádherná príroda, nájdete tu najstarší dažďový prales na svete (Taman Negara) a najväčšiu jaskynnú miestnosť na svete (jaskyňa Sarawak). Foto: Shutterstock

#6 Divočina naživo

Príroda nezahŕňa len jaskyne, národné parky či pralesy, ale aj zvieratá, ktoré v nich žijú. Vráťme sa teda k najstaršiemu dažďovému pralesu na svete, Taman Negara. Žije tu toľko vzácnych zvierat, že ich ani nebudeš vedieť spočítať.

Čo vidieť v Malajzii? Doslova obrovské množstvo opíc či slonov. Žije tu aj vzácny druh nosorožca, Nosorožec sumatrianský. A toho treba chrániť, keďže ich ostalo iba približne 200 kusov. No a skús zazrieť Tigra malajského. Ak sa ti to podarí, snáď budeš mať po ruke fotoaparát. Je to totiž najvzácnejšie zviera Malajzie.

Malajzia, divočina naživo. Foto: Shutterstock
Malajzia, divočina naživo. Foto: Shutterstock

#7 Malajské čajové plantáže

Pestovanie čaju má v Malajzii tradíciu. Dlhoročnú. Medzi to, čo zažiť v Malajzii patrí, bezpochyby, výhľad na rozsiahle čajové plantáže. Ideálne tie v oblasti Cameron Highlands. Tie sú najkrajšie, najznámejšie, najnavštevovanejšie, naj!

A nakoniec, môžeš sa rozhodnúť medzi prehliadkou so sprievodcom najväčšej spoločnosti na výrobu čaju v Malajzii a medzi prehliadkou na vlastnú päsť na menších plantážach domácich.


Takto ti poviem, keď budeš mať čas, skús obe! Nič za to nedáš, oboznámiš sa s najstarším remeslom Malajzie a zažiješ fantastickú scenériu.

Malajské čajové plantáže. Foto: Shutterstock
Malajské čajové plantáže. Foto: Shutterstock

#8 Aktivity pre náročných

Jedným z najpopulárnejších dôvodov, prečo navštíviť Malajziu je potápanie. Pre náročných. Na Borneu sa totiž nachádza oblasť nesúca názov Spidan. Mimochodom, pokladaná za najlepšie miesto na potápanie na svete.

Ak to chceš zažiť, musím ti ale prezradiť jednu vec. Vďaka toľkej vzácnosti je počet ľudí, ktorí sa denne môžu potopiť a spoznávať krásy podmorského sveta, obmedzený.

Ďalej sa môžeš vybrať na turistiku, opäť pre náročných cestovateľov. Úplne top miestom v Malajzii na túto činnosť je hora Kinabalu. Zdoláš ju?

Aktivity pre náročných v Malajzii. Foto: Shutterstock
Aktivity pre náročných v Malajzii. Foto: Shutterstock

#9 Kmeň Iban

Malajzia srší všetkým moderným, ale aj kultúrou. Teda skôr multikultúrou. O tom, že by sa sem mohli chodiť ľudia učiť, ako žiť v harmónii s ostatnými, niet pochýb. Ale predsa len. Nechceš spoznať aj pravú kultúru Malajzie? Tú pôvodnú, nikým neovplyvnenú kultúru? Pravdaže chceš! Musíš už len vyhľadať a kmeň Iban.


Pôvodných obyvateľov zlatého polostrova, na ktorom sa táto očarujúca krajina nachádza. Vedz, že pôvodných ľudí z tohto kmeňa nie je málo. A snáď je trocha na škodu, že tento kmeň patrí medzi najlepšie atrakcie v Malajzii.

Kmeň Iban. Foto: Shutterstock
Kmeň Iban. Foto: Shutterstock

#10 Pláže a ostrovy

Áno, Malajzia je tropická krajina. Mnohí si s ňou ale spájajú najmä jej hlavné mesto, Kuala Lumpur. A vysoké mrakodrapy, nákupné centrá a tak ďalej. Medzi to, čo vidieť v Malajzii však patria aj pláže. A tie ti vyrazia dych! Lapať ho možno budeš aj rok.

Tie najlepšie pláže v Malajzii sa nachádzajú hlavne na ostrovoch, ktoré k nej prislúchajú. Tak napríklad Langkawi, extrémne turisticky lákavé miesto. Alebo úplný opak, Redang, kde si exotiku tropických pláží budeš môcť užiť bez masového turizmu. Záleží len na tebe, čo ti vyhovuje viac.

Ostrovy a pláže v Malajzii ti vyrazia dych! Lapať ho možno budeš aj rok. Foto: Shutterstock
Ostrovy a pláže v Malajzii ti vyrazia dych! Lapať ho možno budeš aj rok. Foto: Shutterstock

Viac zaujímavých článkov o cestovaní nájdete na: www.evaair.sk/blog

Text: EVA Air
Foto: Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu