Ako sa ideálne obliecť, keď idete behať?

31. októbra 2023

Na beh toho veľa nepotrebujete. Na to, aby ste si ho poriadne užili, stačí pár vybraných vecí. Tou najdôležitejšou je kvalitná bežecká obuv, ktorá ochráni vaše nohy, no tiež vás bude posúvať vpred čo najhladšie.

Na beh sa môžete obliecť do funkčného oblečenia od hlavy až po päty, a tak je to aj najlepšie. No jedinou skutočne nevyhnutnou zložkou bežeckej výbavy je pár dobre sediacich a kvalitných tenisiek. Oblečené môžete mať čokoľvek. Aspoň na začiatku.

Neskôr určite urobíte dobre, ak investujete do technického oblečenia. Moderné športové tkaniny výborne odvádzajú pot a vďaka Lycre oblečenie skvele sadne, neobmedzuje vás v pohybe a nikde vás neoškrie. Vo vašej výbave by nemali chýbať bežecké šortky a dlhé legíny, tričko odvádzajúce pot, tričko s dlhým rukávom, vetrovka, ktorá vás uchráni pred vetrom a dažďom, ani bežecké ponožky. Pri behu dochádza k nárazom, ženy by preto nemali zabúdať na kvalitnú bežeckú podprsenku.

Outfit treba prispôsobovať počasiu. Na jar a v lete by vám mali stačiť šortky a tričko, prípadne trojštvrťové legíny. Počas letných prehánok radšej odolajte nepremokavej vetrovke – vlhkosť zvonka by síce k vášmu telu nevpustila, ale zaparili by ste sa tak, akoby ste bežali cez monzún. Radíme vám nezabúdať na šiltovku či šilt a slnečné okuliare na ochranu pred UV žiarením. Aby ste predišli dehydratácii, vezmite si so sebou bežeckú fľašu s vodou.

V chladnejšom počasí vám dobre poslúžia dlhé bežecké legíny, funkčná bielizeň s dlhým rukávom a vetrovka. Ak sa vám vetrovka zdá byť príliš, siahnite po veste. Je ľahšia, no váš trup pritom uchráni pred dažďom a chladom. Pamätajte, že trup je časť tela, ktorá nesmie v žiadnom prípade prechladnúť. V zime určite nezabúdajte čiapku a rukavice – cez hlavu strácate až 40 % telesného tepla, cez ruky odchádza 30 % tepla.

V chladnejšom počasí vám dobre poslúžia dlhé bežecké legíny, funkčná bielizeň s dlhým rukávom a vetrovka. Foto: Shutterstock

Reflexné prvky, napríklad logá, nášivky či lemovanie a výrazné farby, sú dobrou voľbou, keď sa chystáte behať po tme. Nezabúdajte na ne najmä v prípade, ak behávate na miestach s nedostatočným pouličným osvetlením alebo križujete mnohé cesty. Na trhu je široká ponuka fluorescenčných bežeckých topov a vetroviek. Prípadne siahnite aspoň po výrazne farebných doplnkoch, napríklad rukaviciach či čiapke, alebo veste.

Ako sme spomínali, najdôležitejšou súčasťou vašej bežeckej výbavy sú však tenisky. Ak nemáte s ich výberom zatiaľ skúsenosti, radíme vám, aby ste sa zašli poradiť do špecializovanej bežeckej predajne. Skúsený odborný personál vám tam zmeria došľap a tiež sa s vami poradí o tom, čo od behu očakávate.

Plánujete behať po asfaltových cestách? Láka vás bežecká dráha? Alebo ste skôr milovníkom prírody a neviete sa dočkať, ako sa vyberiete do lesa? To je základná otázka, na ktorú by ste mali poznať odpoveď vy. So zvyškom vám pomôžu odborníci.


Text: Running
Foto: Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu