Zamilujte sa do turistiky!

16. mája 2022

Chodenie po kopcoch je skvelý doplnkový tréning.

Keď príde reč na doplnkový tréning, ako prvé vám pravdepodobne napadne posilňovňa alebo bazén. My vám však radíme, aby ste vyskúšali aj turistiku. Mnohým bežcom pri pohľade na kopce inštinkt napovedá, aby si obuli trailové tenisky a dali si poriadne do tela pri behu v teréne. Hoci proti tomu nič nemáme, nejde o jedinú možnosť, ako sa v horách športovo vyžiť.

Turistika je príjemným duševným aj fyzickým oddychom od bežeckej rutiny. Ak len behávate, ľahko sa vám stane, že vyhoríte, a turistika je športovou aktivitou, ktorá je fyzicky prínosná a veľmi osviežujúca. Pravidelné túry vám pomôžu predchádzať bežeckým zraneniam, pretože si pri nich posilníte stabilizačné svaly. Nebudete sa pri nich nudiť a vyhnete sa vyhoreniu, ktoré vám hrozí, keď neustále beháte po monotónnych asfaltkách.

Turistika v úlohe doplnkového tréningu vám posilní svaly, nadýchate sa pri nej čistého vzduchu, v hrboľatom teréne popracujete na svojom strede tela a budete si užívať danú chvíľu. Na ďalší deň sa zobudíte svieži, zdraví a plní síl na odbehnutie naplánovanej tréningovej vzdialenosti. Turistika má viacero zdravotných prínosov.

Turistika v úlohe doplnkového tréningu posilní svaly, nadýchate sa pri nej čistého vzduchu, v hrboľatom teréne popracujete na svojom strede tela a budete si užívať danú chvíľu. Foto: Shutterstock.

8 dôvodov, prečo sa dnes vybrať do hôr

Fitko zdarma

Turistika je skvelý spôsob, ako si posilniť telo prirodzeným spôsobom a v príjemnom prírodnom prostredí. Prirodzene, môžete stráviť aj hodinu vo fitku na stepperi pri pozeraní seriálu, alebo môžete radšej vyjsť na čerstvý vzduch a pokochať sa krásou prírody.

Pľúca sa vám poďakujú

Turistika, predovšetkým tá vysokohorská, vám dokáže zlepšiť kardiovaskulárnu vytrvalosť a kapacitu pľúc. Redší vzduch vo väčších nadmorských výškach núti vaše pľúca pracovať tvrdšie, v dôsledku čoho sa vedia lepšie adaptovať po návrate dole.

Budete mať menej zranení

Ak neustále len behávate, pravdepodobne sa vám nevyhnú únavové zranenia v dôsledku opakovaného preťažovania rovnakých šliach a svalov. Turistika posilňuje oblasti náchylné na zranenie, ako sú sedacie svaly, lýtka a hamstringy, spôsobmi, ktoré vhodne dopĺňajú bežecký tréning. Pomalšie tempo a mäkší povrch zmiernia nárazy, ktoré súvisia s behom, a tak si vaše kĺby oddýchnu.

Meditácia za pochodu

V prírode si vyčistíte hlavu. Počas behu myslíme na čas, vzdialenosť, srdcový pulz, aby sme dobehli do cieľa, aby sme zvládli bolesť a aby sme sa nepotkli. No pri turistike naša myseľ dokáže oceniť, kam nás nohy zaniesli, a premýšľame o tom, na aké krásne miesto zájdeme nabudúce.

Turistika je skvelý spôsob, ako si posilniť telo prirodzeným spôsobom a v príjemnom prírodnom prostredí. Foto: Shutterstock.

Dlhá vzdialenosť sa zdá kratšia

Pri príprave na polmaratón či maratón je kľúčovou časťou tréningu čas strávený na nohách. Napríklad počas maratónu je väčšina bežcov na nohách štyri a viac hodín, no tréningový beh v takom trvaní zvyšuje riziko zranenia. Turistika trvajúca toľko hodín dovolí telu adaptovať sa na záťaž bez toho, aby hrozilo zranenie.

Perfektne strávený spoločný čas

Ak ste jediným bežcom v rodine alebo skupine priateľov, turistika môže predstavovať dobrý spôsob, ako si užiť pohyb s blízkymi. Nejde pri nej o tempo, ale o ľudí, s ktorými sa delíte o danú chvíľu.

Nebude vám vadiť, že zmeškáte beh

Turistika občas prosto dáva väčší zmysel ako beh. Napríklad keď cestujete na nové miesto alebo trávite víkend s priateľmi v horách. Ak nie ste rovno profesionálny atlét a nemusíte dodržiavať striktný tréningový plán, nič sa nestane, keď občas zmeškáte naplánovaný beh, najmä ak ho nahradíte turistikou.

Je to frajerina

Neexistuje lepší pocit, ako sa vyštverať na vrchol kopca po vlastných. Tak choďte na to, urobte si selfie a pekne sa pochváľte svetu. 

Nájdite dobré trasy

Pri hľadaní vhodných trás na vaše dobrodružstvá sa nehanbite opýtať známych. Možno vám budú vedieť poradiť pekné lokálne traily a naviesť vás správnym smerom. Alebo sa pridajte k skupine hikerov, alebo svoju otázku pokojne zaveste na sociálnu sieť. Určite sa dopátrate nejakých odporúčaní na dobré začiatočnícke turistické trasy vo vašom okolí. Začnite s menej strmými kopcami v nižšej nadmorskej výške a postupne sa prepracujte vyššie. Pokroky nech sú rovnako postupné a pomalé ako pri behu. Niet sa kam ponáhľať.

Čo si obliecť

Keď ste si už vybrali vhodnú turistickú trasu, je načase skontrolovať predpoveď počasia, aby ste si vedeli naplánovať dĺžku túry (ak je na programe dňa búrka, určite si návrat naplánujte ešte pred ňou) a aby ste sa mohli správne rozhodnúť, čo si oblečiete.

Podobne ako pri behu v chladnom počasí aj na turistiku je vhodné vrstvenie oblečenia. Vetrovku si vždy môžete vyzliecť, keď sa cestou do kopca rozohrejete. Keď sa na túru vyberiete v teplom počasí, siahajte po ľahkom a priedušnom oblečení, ktoré vás nikde neoškrie. Turistická výbava sa od tej bežeckej veľmi nelíši. Na čom však skutočne záleží, sú dobré turistické topánky. Trailové bežecké topánky vám môžu stačiť v ľahkom teréne. No keď je terén náročnejší, lepšou voľbou je turistická obuv.

Pri hľadaní vhodných trás na vaše dobrodružstvá sa nehanbite opýtať známych alebo sa pridajte k skupine hikerov. Foto: Shutterstock.

Trekingová obuv

Bežecké tenisky sú stvorené na beh, tie cestné dokonca len na rovný povrch. Nie sú stavané na nerovné a nepredvídateľné chodníky, na ktoré natrafíte na túre. Ak sa teda chystáte na turistiku, určite sa poobzerajte po dobrej trekingovej obuvi. Musí vám poskytovať stabilitu, byť dobre priľnavá a chrániť vám chodidlá pred kameňmi.

Kým vyrazíte do terénu

Či už s turistikou len začínate alebo ste skúsený kamzík, vždy je dobré riadiť sa niekoľkými bezpečnostnými pravidlami:

  • Zistite, ako vyzerá trail, na ktorý sa chystáte.
  • Povedzte niekomu, kam idete a kedy sa mienite vrátiť.
  • Realisticky odhadnite, koľko vám túra potrvá, aby sa nezotmelo pred vaším návratom do bezpečia. Pomôcť vám môže informácia, že jeden kilometer v horách sa časovo rovná zhruba dvom kilometrom na ceste.
  • Vezmite si so sebou viac vody, než budete podľa vlastných odhadov potrebovať, niečo malé na zahryznutie a pršiplášť, pretože v horách sa počasie môže nečakane meniť.
  • K turistike sa stavajte ako k behu. Náročnosť trás, čas a vzdialenosť zvyšujte postupne.

TECNICA Magma S GTX Ms black/dusty lava

Pánska bežecká trailová obuv

Pánske tenisky značky Tecnica. Trailová obuv Magna je navrhnutá na turistiku, beh a lezenie vo všetkých druhoch technického horského terénu. Spadajú do kategórie all-mountain. Tieto trailové topánky do prírody sú skutočný obojživelník. Poskytujú vysokú úroveň priľnavosti v rôznych druhoch terénu a ochranu chodidiel pred tvrdých povrchom, skalami či ostrými kameňmi. Zároveň sú tieto bežecké tenisky do lesa mimoriadne pohodlné a pri behu vám zaručia prirodzený pocit. Rýchlu akceleráciu zaručí rocker medzipodrážky a jedinečný zaoblený tvar špičky.

exisport.com

169,99 € 144,99 €

TECNICA Magma S Ms rich lava/black

Pánska bežecká trailová obuv

Pánska obuv značky Tecnica. Ľahká trailová obuv pre skúsených bežcov bude skvelým partnerom pri zdolávaní náročných bežeckých trás v prírode. Topánky Magma S sú navrhnuté špeciálne na ľahšiu turistiku, trailový beh a lezenie vo všetkých druhoch technického horského terénu. Jedná sa o all-mountain trailovú obuv. Poskytujú novú úroveň stability na rôznych povrchoch, ochranu chodidiel a výhody ľahkej a priedušnej obuvi. Trailové bežecké tenisky si ľahko prispôsobíte vďaka klasickému šnurovaniu, a tak veľmi dobre priľnú k nohe.

exisport.com

149,99 € 124,99 €


Text: Running/Exisport
Foto: Shutterstock/Exisport

1/1
Zavrieť reklamu