Naprieč Amerikou po Pacific Crest Traile za 46 dní. Zrodil sa nový rekord

28. októbra 2023
Karel Sabbe na Pacific Crest Trail

Drvivá väčšina hikerov do cieľa ani nepríde, tí najúspešnejší zdolajú Pacific Crest Trail vedúci naprieč Spojenými štátmi americkými za štyri až šesť mesiacov. A potom tu je Karel Sabbe, belgický ambasádor značky On, ktorý cestu vedúcu od mexických hraníc ku kanadským prebehol za rekordných 46 dní.

Je dlhý 4 286 kilometrov. Vedie cez tri americké štáty a sedem národných parkov. Pri jeho zdolávaní dosiahnete takmer nulovú nadmorskú výšku, ale aj 4 000 metrov nad morom. Vedie cez lesy aj púšte, vysokými horami aj šírymi pláňami. Pacific Crest Trail.

Ak sa ho hikerom podarí prejsť ho celý, zvyčajne im to zaberie štyri až šesť mesiacov. O to väčší údiv vyvolal výkon Timothyho Olsona, ktorý ho v roku 2022 zdolal za 51 dní. A teraz tento fantastický výkon ešte vylepšil Karel Sabbe. Belgický ultramaratónec zdolal túto ikonickú trasu s podporou svojho štvorčlenného tímu za 46 dní, 12 hodín a 50 minút.

Karel Sabbe na Pacific Crest Trail

Pravda je taká, že PCT sa nerovná nič na svete. Absolvoval som niekoľko dní trvajúce treky a behal som po celom svete, ale PCT je jednoducho úžasný – 4 286 kilometrov nefalšovaného trailového behu,“ povedal Sabbe, ktorý v extrémnom teréne prebehol priemerne 94 kilometrov denne. „Môj tím odviedol úžasnú prácu, celý čas mi bol oporou. Ďakujem všetkým, čo ma sledovali.

Aj v Európe máme niekoľko diaľkových trás, ale väčšinou idete od dediny k dedine, míňate opátstva, kostoly a ďalšie historické budovy. Cestou vidíte viac výsledkov ľudskej činnosti, ako sú lyžiarske strediská a cesty vysoko v horách. PCT však po celej dĺžke vedie cez skutočne odľahlé oblasti.

O to väčšiu rolu pre tohto mimoriadneho vytrvalca, ktorý tento rok úspešne dokončil takmer nepokoriteľný Barkley Marathon, zohrávala bežecká výbava. Oblečený bol do kolekcie značky On, na nohách sa mu striedalo niekoľko modelov tenisiek tejto švajčiarskej značky. Paradoxne často siahal po cestných bežeckých teniskách, ktoré sú určené skôr pre začiatočníkov, no sú o to pohodlnejšie. A to bolo na tejto diaľkovej trase preňho zásadné. Striedal modely Cloudmonster, Cloudsurfer, ale aj trailové Cloudultra 2 či Cloudventure.

Karel Sabbe na Pacific Crest Trail

Počas behu musel 34-ročný vytrvalec zvládnuť niekoľkodňové extrémne horúčavy v púšťach Južnej Kalifornie. Cestu mu však skomplikoval aj sneh v pohorí Sierra Nevada, ktorým sa prebíjal za pomoci mačiek a cepínu. A kvôli požiarom vo Washingtone, ktoré uzavreli časť trasy, si Sabbe musel zvoliť dlhšiu trasu v náročnejšom teréne, v dôsledku čoho odbehol 70 kilometrov navyše.

A čo vy? Trúfli by ste si na niekoľkomesačné putovanie divočinou? Výbavu, ktorú použil pri svojom rekordnom pokuse Karel, nájdete na sorrygravity.sk, e-shope oficiálneho distribútora značky On na Slovensko.


Text a foto: sorrygravity.sk

1/1
Zavrieť reklamu