Aloe vera – lekáreň v jednej rastline

15. marca 2013
Aloe vera. Foto: Shutterstock

Ak je aloe vera v správnych rukách, môžeme ju pokojne nazvať kráľovnou medzi prírodnými liečivami. Aj preto jej dávajú v rôznych kultúrach prívlastky ako rastlina nesmrteľnosti, bylina života, zázrak púšte, prameň večnej mladosti, mlčiaca liečiteľka či doktor v kvetináči…

Vedeli ste?

Zo známych 511 druhov aloe majú len štyri druhy požadovanú výživovú a liečebnú hodnotu. Navyše, nutričnú hodnotu má len vnútorná rôsolovitá hmota listu. Nesmierne dôležitý je spôsob pestovania a spracovania tejto hmoty.

Rôsolovitá hmota listu vystavená pôsobeniu kyslíka (viac ako 4 h) oxiduje a stáva sa bezcennou (podobnú reakciu poznáte na rozkrojenom čerstvom jablku – rýchlo hnedne). Aloe sa musí stabilizovať.

Stabilizácia predstavuje patentovaný proces za studena, ktorý zaistí, že aloe vo forme nápoja, gélu, či pleťovej vody, ostane presne také, ako keby ste list aloe práve odrezali sami. Pri tomto procese sa nepoužíva ani teplo (stabilizačný proces prebieha pri teplote okolo 30 °C) a nepoužívajú sa ani chemické látky, ktoré by zničili účinné zložky aloe.

Z aloe vera sa najčastejšie vyrábajú rôzne nápoje a gély, ale aj kozmetické prípravky: šampóny, kondicionéry na vlasy, tuhé dezodoranty bez obsahu hliníka, sprchové gély a mydlá. Aloe však nájdete aj ako súčasť ekologických čistiacich prostriedkov.

Aloe vera

Aloe vera sa považuje za jednu z najstarších liečivých rastlín v medicínskej histórii. Bola známa už v starom Egypte a celom Stredomorí, na Kanárskych ostrovoch aj Arabskom polostrove. Do Európy sa dostala v 16. storočí. Pre mnohých je obľúbenou a na pestovanie nenáročnou izbovou „kvetinou“ (potrebuje dostatok svetla a raz za týždeň poliať, nemá rada príliš chladno), pre iných predstavuje zdroj blahodarných liečivých látok.

Poklad pod šupkou

Jej hrubé listy majú sviežo zelenú šupku, ktorá môže pri kontakte vyvolávať nepríjemné kožné dráždenie, čo mnohých odrádza od dotyku. Pod šupkou je však ukrytá priehľadná gélová zmes s významnými látkami – minerálmi (magnézium, zinok, vápnik, fosfor, chróm, meď, zinok, mangán, draslík, sodík), vitamínmi (A, C, E, B1, B2, B6, B12) a pre život nevyhnutnými aminokyselinami.

Keď odlomíme list, pozdĺžne ho rozrežeme a lyžičkou zoškriabeme gélovú vrstvu, získame hojivý prostriedok, ktorý môžeme aplikovať. Používa sa ako prvá pomoc pri odreninách, spáleninách alebo rezných ranách, a to priložením priamo na postihnuté miesto pokožky. Takmer okamžite sa dostaví pocit úľavy od bolesti, gél chladí, pôsobí ako dezinfekcia proti prípadnej prítomnosti baktérií aj plesní, urýchľuje regeneráciu kožných buniek a má protizápalové „antibiotické“ účinky. V lekárni dostať gél v podobe praktického spreja, ktorý býva súčasťou pohotovostných lekárničiek.

Na čo vám pomôže

Výťažok z aloe vera pomáha aj pri spálení slnkom a bodnutí hmyzom, je vhodný na „kurie oká“, akné, ekzémy, lupiny aj opary (herpes). Niekedy sa používa na preťažené svalstvo po nadmernej záťaži („svalovica“) a v kombinácii s enzymatickou terapiou a heparínovými preparátmi aj pri drobných natrhnutiach svalu (mikroruptúry).

Okrem toho pomáha aj na utíšenie ťažkostí pri hemoroidoch („zlatá žila“) a migrenóznych bolestiach hlavy. Zlepšuje zažívanie, spolupracuje na znižovaní hladiny cukru u diabetikov a pomáha pri úprave krvného tlaku.

Aloe vera. Foto: Shutterstock
Aloe vera. Foto: Shutterstock

Povolený doping

Čistá šťava z aloe vera v podobe nápoja je povoleným dopingom na zvýšenie výkonnosti, odbúravanie odpadových produktov únavy, celkové posilnenie obranyschopnosti organizmu (imunity). Zároveň slúži na detoxikáciu vnútorného prostredia tráviaceho systému aj obnovenie zdravej črevnej mikroflóry.

Recept na posilňujúci dopingový sirup z aloe

Pripravíme si 250 gramov gélu z dužiny listov aloe vera, 500 gramov medu, 0,5 litra kvalitného červeného vína a deci konzumného liehu. Spolu to dôkladne premiešame a na päť dní uložíme v nádobe s tmavými stenami do chladu. Potom konzumujeme trikrát denne jednu kávovú lyžičku zmesi v čase medzi jedlom (alebo jeden a pol hodiny pred jedlom). Kúra je časovo obmedzená – nemala by byť dlhšia ako dva mesiace a mala by sa podávať iba raz za rok. Neodporúča sa užívať počas tehotenstva.

Krása podľa Kleopatry

Aloe vera dobre zvlhčuje suchú pokožku, preto je súčasťou mnohých kozmetických krémov a púdrov (údajne podľa receptu Kleopatry). Na kožu sa však dá aplikovať priamo aj prírodný gél, ktorý do nej lepšie preniká.

Text: MUDr. Pavel Malovič, PhD., MPH
Foto: Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu