Cestovanie Áziou. Aké zážitky sa tu dajú uloviť?

20. novembra 2023
Taj Mahal, India, BUBO

Ázia je najväčším a najrozmanitejším kontinentom sveta. Čo treba zažiť v Ázii, aby ste ju skutočne spoznali?

Nájdete tu najviac rôznych náboženstiev v každom jej kúte, ale aj najvyšší (Mt. Everest) či najnižší (Mŕtve more) bod sveta. V Ázii žije viac ľudí ako na ostatných kontinentoch dohromady a o množstve pamiatok či prírodných scenérií nehovoriac. Je vaším snom cestovanie Áziou? Vydajte sa na cesty spolu s nami!

Vydať sa po Hodvábnej ceste

Legendárna cesta dobrodruhov a obchodníkov viedla od čínskeho Si-anu až po dnešný Istanbul či Damask (Sýria). Pokiaľ sa vydáte do veľkej Číny na začiatok cesty, môžete si pozrieť slávnu Terakotovu armádu či zabicyklovať si po múroch jedného z najkrajších miest krajiny. Najkrajšie pamiatky má však hodvábna cesta v dnešnom Uzbekistane. Mestá ako Samarkand či Buchara prekvapia najkrajšími námestiami a mešitami sveta ako vystrihnutými z rozprávky a prívetivosť tunajších ľudí rozbúra všetky stereotypy o moslimskom svete. Návšteva Uzbekistanu vás zmení.

Uzbekistan, BUBO
Námestie a mešity v Samarkande sú ako z rozprávky. FOTO: Tomáš Kubuš, BUBO.

Rozmanitá India

Najľudnatejší štát sveta prakticky nemožno prejsť celý. Výhodou Indie však je, že aj na tom najmenšom kúte je nesmierne rozmanitá. Či už sa rozhodnete stáť so svojou polovičkou pri najromantickejšom dive sveta Taj Mahale, vybrať sa po stopách posledného veľkého kráľovstva Indie Hampi alebo pozrieť si každovečerné „zatváranie“ rieky Ganga vo Váránasí, zistíte, že návšteva Indie sa oplatí. Je to akoby samostatný kontinent ponúkajúci rozmanité zážitky.

Taj Mahal, India, BUBO
India je plná zážitkov i romantiky, napríklad pri dive sveta Taj Mahal. FOTO: Ľuboš Fellner, BUBO.

Jedlo v najlacnejších Michelinkách

Ázia ostáva dlhé roky vôbec najlacnejším kontinentom na precestovanie. Za zopár drobných vám naservírujú chutné jedlo v obrovských porciách. A platí to aj o vychýrených reštauráciách. BUBO radí ochutnať knedličky Dim sum v Hongkongu v reštaurácii Tim Ho Wan – Michelinská reštaurácia vám ich naservíruje za 10 eur. Ešte lacnejšia je však reštaurácia Hawker Chan v čínskej štvrti Singapuru. Taktiež ide o „Michelinku“, kde za jedlo pre dvoch zaplatíte 9 eur a kura v sójovej omáčke, hoci znie tak obyčajne, bude jedno z najlepších jedál v živote.

Chinatown v Singapure, BUBO
V Singapure nájdete aj Chinatown s najlacnejšími Michelinkami. FOTO: Samuel Kĺč, BUBO.

Doslovné i obrazné safari

Pokiaľ vás láka pozorovanie zvierat, zamierte do Indonézie. Obrovským zážitkom je pozorovanie orangutanov na Sumatre – v centre Bukit Lawang. Ste na rovníku a k orangutanom sa dostanete na dotyk, pričom ich pozorovanie vo voľnej prírode vyráža dych. Za zvieratami viete vyraziť aj na Srí Lanku a absolvovať slonie safari, tu však odporúčame zájazd Tamilské tigre (hoci nejde o skutočné tigre). V menej navštevovaných kútoch Srí Lanky uvidíte prívetivých a milých Tamilcov a vydať sa môžete na Nainativu, unikátny ostrov uctievačov hadov.

Orangutany, Sumatra, BUBO
Pozorovanie orangutanov v ich prirodzenom prostredí je úžasný zážitok. FOTO: Tomáš Horňák, BUBO.

Vidieť najkrajšiu pamiatku sveta

Angkor Wat v Kambodži je pre mnohých top cestovateľov najkrajšou pamiatkou sveta. Tvrdia, že len omylom sa nedostal medzi sedem divov sveta. Má ohromné fluidum nájdete ho aj na kambodžskej vlajke. Keď sa ním prechádzate, cítite sa ako Mauglí z Knihy džunglí či Tomb Raider s Angelinou Jolie dokopy. Vidíte víťazstvo prírody nad civilizáciou, keďže niekdajšie chrámy a kamenné múry dnes pretínajú mohutné korene vysokánskych stromov. Najväčším zážitkom je východ slnka nad Angkorom, ku ktorému môžete doputovať postupne v rámci dobrodružnej cesty po Vietname a Kambodži.

Angkor Wat, Kambodža, Bubo
Východ slnka nad Angkor Watom vás možno až dojme. FOTO: Zuzana Hábeková, BUBO.

Láka vás aj juhovýchodná Ázia? V tomto článku sa dozviete, ktorých 10 miest by ste nemali obísť pri jej návšteve.

Thajská Veľká noc

Rozmýšľate nad dovolenkou v Thajsku a neviete, kedy krajinu navštíviť? Absolvujte Songkran – thajský Nový rok v apríli. Vtedy je v Thajsku (spolu s májom) najteplejšie. Domáci tu tri dni na seba striekajú vodu vodnými pištoľami a ide o neskutočnú zábavu, ktorá sa dá prirovnať ku karnevalu. Vonku sa schladíte a zároveň zabavíte a úsmevy Thajčanov vás budú sprevádzať na každom kroku. K tomu top pláže a najkrajšie budhistické pamiatky.

Thajsko, BUBO
Po tom, čo vás v Thajsku oblejú počas Songkranu, sa môžete okúpať v krásnom mori. FOTO: Tomáš Kubuš, BUBO.

Moderné Japonsko

Zážitky nevídaných rozmerov sa dajú uloviť v Japonsku. Ktoré to sú? Jazda Hayabusou – nie je to „obyčajný“ šinkansen, tento dosiahne rýchlosť až 320 km/h. Vyskúšať si môžete aj boj so zápasníkmi sumo a naučiť sa techniku, pri ktorej vie aj menšie dievča prehodiť cez chrbát vyše 100-kilového chlapa. Alebo tu, naopak, môžete meditovať s mníchmi či vychutnať si steak Kobe, ktorý klasifikujú ako najlepší na svete. Najväčším zážitkom počas dovolenky v Japonsku je však výstup na horu Fudži.

Japonsko, sakury, BUBO
Japonsko je plné zážitkov, to zahŕňa aj kvitnutie sakúr. FOTO: Martin Šimko, BUBO.

Láka vás cestovanie Áziou? Klikajte na web bubo.sk. A prečítajte si ďalšie TOP zážitky z Ázie.


Text: Viktor Háber / BUBO
Foto: Tomáš Kubuš, Ľuboš Fellner, Samuel Kĺč, Tomáš Horňák, Zuzana Hábeková, Martin Šimko

1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu